top of page

Ön Plandaki Tek Unsur: FutbolYazı: Batu Çakan


7 Mayıs 2022, 7 Ağustos 2022, 4 Mayıs 2023 ve 16 Eylül 2023. Bu tarihler Brighton & Hove Albion ve Manchester United arasında oynanan son 4 Premier League karşılaşmasının tarihleri. Bu 4 maçın ortak yanı ise hepsinin Brighton tarafından kazanılmış olması.


Manchester United’a karşı üst üste 4 maçı da üstün oynayarak kazanan Brighton, Premier League’e 2017/18 sezonunda ayak bastı. İlk iki sezonunda ligde kalma hedefine Bruno Saltor ile ulaşan güney ekibi, 2019/20 sezonundan itibaren Premier League’in en özel renklerinden biri olmayı başardı.


Takımı devralan Graham Potter, İsveç’te Östersunds ve İngiltere’de Swansea City’deki performanslarıyla gözlerin üzerinde olduğu genç bir teknik direktördü. Potter, detaycılığı ve akıcı oyunuyla Brighton’un oyun ezberini; ligde kalmaya çalışan bir takımdan oynadığı her rakibe oyununu kabul ettirmeye çalışan bir takıma evirmek için çok uğraştı.


Bu yazı bugün hiç yazılmamış, Brighton yukarıda bahsedilen 4 maçı hiç oynamamış dahi olabilirdi. Çünkü Potter’ın Brighton’u, 19/20 sezonunu 15.bitirirken Championship ile arada sadece 7 puan vardı. (İlginçtir ki o sezonu 17.sırada bitiren Aston Villa, 16.sırada bitiren West Ham United ve 15.sırada bitiren Brighton; günümüzde Avrupa kupalarında mücadele ediyor.)


Şanssızlık


2020/21 Premier League Sezonu, Brighton’ın insanlara mesaj verme senesiydi. Brighton, artık İngilizler için ülkenin denize girilebilecek nadir kentlerinden olmakla kalmayıp hafta sonları maçlarını dikkatle takip ettikleri bir takım olmuştu.


Modern futbolun dünyadaki en önemli temsilcilerinden olan mavi beyazlı kulüp, her şey değişse de asla değişmeyecek olana takıldı. Ne olursa olsun rakip kaleye daha fazla gol atan bu sporu kazanıyordu.


Brighton, 2020/21 sezonunda Premier League’in en fazla gol beklentisi (xG) üreten 10. takımı olmasına ve birçok maçta oyun üstünlüğünü elde etmesine rağmen sezonu bir önceki yıldan daha kötü bir lig pozisyonunda bitirdi: 16.


Ancak bu 16.’lık, kimseyi bir önceki sezonki 15.’lik kadar rahatsız etmedi. Çünkü Brighton’un kadrosu, teknik direktörü ve oyunu; Premier League’i üst sıralarda bitirmeye muktedirdi.


Yükselme ve Yükseltme


Brighton’un oyunu 2021/22 sezonuna girilirken çok daha oturmuş ve kadronun kendisine duyduğu güven çok daha artmıştı. “TOP 6” olarak anılan takımların haricindeki Premier League’i üçüncü bitiren Brighton, sezonu 9.sırada tamamladı.


Üstelik Manchester United, Arsenal ve Tottenham’ı yenen; Chelsea’ye de yenilmeyen takım, devlere karşı ezilmeden sahadan çıkabiliyordu.


Newcastle United’ın yatırımla birlikte gelen muhteşem yükselişi belki tahmin edilmiyordu. Ancak futbolseverlerin kafasında “Eğer seneye dışarıdan bir takım ilk 6’ya girecekse bu takım Brighton olur.” düşüncesi gelişmişti. Bunu oluşturmak bile başlı başına bir başarıydı.


Brighton, takım olarak insanların gözünde yükseldiği gibi oyuncularının kariyerlerini de yükseltti. Bir önceki sene Ben White’ı Arsenal’a gönderen Brighton, 2022 yazında Cucurella’yı Chelsea’ye, Bissouma’yı Tottenham’a gönderdi. 6 ay sonra da Trossard, Ben White’ın yolunu izledi.


Bir futbol takımı sadece futbolcularıyla üst seviyeye çıkamaz. İngiltere’nin en sürdürülebilir pas futbolunu oynatan Graham Potter, 2022/23 sezonunun henüz başlarında Chelsea tarafından 25 milyon € ödenerek transfer edildi. Evet, Brighton teknik direktöründen bile gelir elde etti.


Doğru Atama


Teknik direktörlerini kaybeden futbol takımları, eğer isimleri Barcelona veya Bayern Münih değilse yeni bir teknik direktör geldiğinde ister istemez oyun tarzını yeni gelen menajere göre şekillendirir.


Brighton yönetimi, isimlerinin Barcelona veya Bayern Münih olmadığını çok iyi bildiği için Potter’ın oyununu geliştirebilecek dünyadaki sayılı isimleri taradı.


“Onun futbolunu İtalya'da, Sassuolo'da bir orta sıra takımla izlemeye başladım. Napoli, Milan, Inter deplasmanlarına gittiklerini hatırlıyorum. 'Aman Tanrım, bu oyuncular gerçekten iyi oynuyor.' dediğimi hatırlıyorum.”


"O, son 20 yılın en etkili teknik direktörlerinden biri. Onların oynadığı gibi oynayan başka bir takım yok. Bu eşsiz bir şey."


Bu cümleler, son 6 Premier League sezonunun 5’ini şampiyon olarak tamamlamış Pep Guardiola’nın ağzından Roberto De Zerbi için dökülen sihirli cümleler.


İspanyol, birçok rakibini birçoklarına göre anlamsız derecede övmeyi sevse de De Zerbi’ye duyduğu hayranlığı hiçbir zaman gizlemedi. Pep Guardiola’nın olduğu bir ligi izleyenlere “Ligin en iyi geriden oyun kuran takımı hangisi?” diye sorulduğu zaman 100 kişinin 90’ı Guardiola’nın çalıştırdığı takımı söylemiyorsa bu durum en çok Pep Guardiola’nın dikkatini çeker.


Roberto De Zerbi, Brighton’un Potter yönetiminde oynadığı futbolun bayrağını devralabilecek en doğru isimdi. İtalyan teknik direktör, devraldığı bayrağı selefinden daha da yukarılara çıkardı.


Futbol sahasına çıktığı zaman ne yapacağını rakibinden hiçbir zaman saklamayan Brighton, sanatını her şeye rağmen icra ediyor. Dünya futbolunda her maç eksiksiz ve istisnasız bir şekilde pas futbolunu en iyi oynayan takımlardan biri konumundalar.


Premier League’i 6.sırada tamamlayan Brighton, UEFA Avrupa Ligi’nde oynama hakkı kazandı. 2 sezon önce düşmeye 3 mağlubiyet kadar yakın olan takım, geçtiğimiz sezonda Şampiyonlar Ligi’ne 3 galibiyet kadar yakındı.


Roberto De Zerbi, bu futbolunu yalnızca 14 oyuncuya ne yapacaklarını ezberleterek ortaya çıkarmadı. Kadroda kimin yeri değişirse değişsin aynı katkıyı aldı. Neredeyse her maçta farklı bir 11 sahaya süren De Zerbi, kadrosundaki her bir futbolcusunun doğru pozisyon almasını sağladı. Ne de olsa pas, topu değil; rakibi hareket ettirmek için yapılır.


Roberto De Zerbi, bu denli kuvvetli oyunu olan teknik direktörlerin yaptığı en önemli hatalardan birini asla yapmıyor. Özel yeteneklere De Zerbi takımlarında her zaman yer var. 25 yaşında dünyanın en zor ligine gelen bir Japon futbolcu, neredeyse yarım sezonda adını tüm dünyaya duyurdu.


De Zerbi, futbolcularının güçlü yanlarını asla törpülemiyor. 19 yaşındaki bir futbolcuya takımdaki en fazla şut çekme özgürlüğünü verecek kadar cesur. Bu sayede Premier League’de her ay atılan en güzel gollerin bazılarında Enciso adı yazıyor.


Bu sezona 5 maçta 12 puanla başlayan Roberto De Zerbi’nin Brighton’u, Avrupa’nın en özel takımlarından biri olmaya devam ediyor. Brighton; gelişmeye, geliştirmeye, şaşırtmaya devam ediyor.


Strateji


Premier League’e çıktığından beri gelişime açık futbolcuları transfer eden, gerekirse onları başka kulüplere kiralayan Brighton, futbolcularından maksimum verimi alacağını hissettiği zaman onları ilk 11’e koymaktan hiç çekinmiyor.


18/19 sezonunda Bissouma, Mac Allister. 19/20 sezonunda Trossard. 20/21 sezonunda Caicedo. 21/22 sezonunda Cucurella. Brighton, bu futbolcuların tamamından en iyi şekilde yararlanırken aldığı fiyatın çok üzerinde bedellere sattı.


Ayrıca günümüzde Brighton ilk 11’inde yer alan futbolcuların bazılarının takıma 2-3 yıl önce katılmasına rağmen yeni yeni ilk 11’in parçaları haline gelmesi, Brighton’un futbolcu için doğru anı bekleme konusundaki sabrının da göstergesi.


Her sezon birçok futbolcusunu dünyanın dört bir yanındaki kulüplere gelişmeleri adına kiralayan Brighton, büyük ihtimalle bünyesinde henüz adını duymadığımız Mitomalar, Encisolar ve Evan Fergusonlar barındırıyor. Adını duymadıklarımızın zamanı ise önümüzdeki yıllarda gelecek ama tek bir şart var: Brighton seviyesinde futbol oynamak.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page