top of page

2022 Dünya Kupası’nda Grup Maçları Sona ErdiFutbol dünyasının en büyük turnuvası Dünya Kupası’nda grup aşaması sona erdi. Son anlara kadar Son 16 turuna yükselecek takımların belli olmadığı 2022 Katar Dünya Kupası büyük sürprizlere sahne oldu.


İşte 2022 Dünya Kupası grup aşaması özeti:


Ev Sahibi Hayal Kırıklığı Yarattı


A Grubu; ev sahibi Katar, Hollanda, Ekvador ve Senegal’den oluşuyordu. Turnuvanın açılış maçında Ekvador’a yenilen Katar, sonraki iki karşılaşmasında sırasıyla Senegal ve Hollanda’ya da kaybetti ve 0 puanla sonuncu olarak kendi evindeki turnuvaya veda etti.


Grupta oynadığı 3 maçı da kaybeden ilk ev sahibi olarak tarihe geçen Katar, Güney Afrika’dan sonra gruptan çıkamayan ikinci ev sahibi oldu.


Grup liderliği 7 puanla Hollanda’nın olurken ikincilik için son maçta Ekvador ve Senegal karşı karşıya geldi. Maçı 2-1 kazanan Senegal 6 puanla grup ikincisi olmayı başardı.


İngiltere Gücünü Gösterdi


Turnuvanın en dikkat çekici gruplarından biri olan B Grubu’nda İngiltere, Galler, ABD ve İran yer aldı. Grubun açılış maçında İngiltere, EURO 2020’nin ardından 2022 Dünya Kupası’na da kazanmak için geldiğini göstererek İran’ı 6-2 yendi.


Galler, turnuvada istediklerini sahaya yansıtamadı ve 1 puanla grupta sonuncu oldu. İkincilik için çekişen ABD ve İran, son maçlarında birbirlerine rakip oldu. Bütün dünyanın merakla beklediği karşılaşmada galibiyete ihtiyacı olan ABD, hedefine ulaştı ve maçı 1-0 kazanarak grubu 5 puanla ikinci tamamladı.


A Grubu ile B Grubu’nun çapraz eşleşmeleri sonucu, Son 16 turunda Hollanda-ABD ve İngiltere-Senegal maçları oynanacak.


Arjantin Zorlansa Da Lider


2022 Dünya Kupası öncesi turnuvayı kazanma ihtimali olan takımlardan olarak gösterilen Arjantin; grupta Meksika, Polonya ve Suudi Arabistan ile mücadele etti.


Belki de turnuvanın en büyük sürprizinin yaşandığı maçta Suudi Arabistan, Arjantin’i 1-0 geriden gelerek 2-1 mağlup etti. Ancak bu maçtan sonra oynadığı iki maçı da kaybeden Suudi Arabistan, 3 puanla grup sonuncusu oldu.


Arjantin ise sonrasında oynadığı 2 maçı da kazandı ve 6 puanla grubu lider bitirdi. Kaptan Lionel Messi, grup aşamasını 2 gol ve 1 asistle tamamladı. Ayrıca Lionel Messi, yaptığı asistle 5 farklı Dünya Kupası’nda asist yapan ilk futbolcu oldu.


Grubun ikincisini ise averaj belirledi. Aynı puana sahip olan Polonya ve Meksika arasından averajı daha yüksek olan Polonya, grubu ikinci bitirmeyi başardı.


Fransa Şaşırtmadı, Danimarka Hayal Kırıklığı Yarattı


EURO 2020’nin yarı finalisti Danimarka, 2022 Dünya Kupası öncesi birçok futbolseverin gruptan çıkmasına kesin gözüyle baktığı bir takımdı. Ancak Danimarka, bu beklentileri karşılayamadı. Yalnızca 1 puan toplayan Vikingler, grubu sonuncu olarak tamamladı.


Son Dünya Şampiyonu Fransa, Katar’a 1962’de Brezilya’dan beri turnuvayı üst üste kazanan ilk takım olma hedefiyle geldi. İlk iki maçında 6 puan aldı ve son maçta Tunus’a yenilmesine rağmen lider olmayı başardı.


Tunus, Danimarka ile berabere kalıp Fransa’yı yenmesine rağmen Avustralya’ya mağlup olduğu için grubu üçüncü bitirdi.


Avustralya, grupta sadece Fransa’ya kaybetti ve diğer iki maçını kazanarak 6 puanla grup ikincisi oldu.


C Grubu ile D Grubu arasındaki eşleşmeler; Fransa-Polonya, Arjantin-Avustralya şeklinde oluştu.


Almanya’dan Erken Veda


E Grubu, ilk bakışta İspanya ve Almanya’nın ağır bastığı bir grup olarak gözükse de maçlarda alınan sonuçlar durumun hiç de böyle olmadığını gösterdi. Grubun diğer üyeleri Japonya ve Kosta Rika, iki deve oldukça zorluk çıkardı.


Özellikle Japonya, turnuvanın sürprizlerinden birine imza attı. Hem Almanya hem İspanya’yı 1-0’dan geri dönerek 2-1 yenen Japonya, Kosta Rika’ya mağlup olmasına rağmen 6 puanla gruptan lider çıktı.


İspanya, ilk maçta Kosta Rika’yı 7-0 yendiği maç sayesinde averajla Almanya’nın önünde yer aldı ve ikinci olarak gruptan çıktı.


Almanya, 3 maçta sadece Kosta Rika karşısında kazandı. Averaj olarak İspanya’nın gerisinde olduğu için 2018’den sonra üst üste ikinci kez Dünya Kupası’na gruplarda veda etti.


Dördüncü Kosta Rika, turnuvaya tam anlamıyla renk kattı. Önce Japonya’yı yenerek grupta hesapları altüst eden Kosta Rika, son maçta da Almanya karşısında öne geçerek futbolseverlerin heyecanını ikiye katladı.


Fas Tarih Yazdı, Belçika Dağıldı


2018’in finalisti Hırvatistan, Belçika, Kanada ve Fas’ın bulunduğu F Grubu, turnuvanın en sürprizli gruplarından biri oldu. Kanada, 1986’dan beri ilk defa katıldığı Dünya Kupası’nda tüm maçlarını kaybetti ve 0 puanla evine döndü.


Hırvatistan, Kanada karşısında gruptaki tek galibiyetini aldı. Fas ve Belçika ile berabere kalan Hırvatlar, 5 puanla ikinci olarak gruptan çıktı.


Grubun lideri ise büyük bir sürprize imza atan Fas oldu. Belçika karşısında görkemli bir galibiyet alan Walid Regragui’nin takımı, 7 puanla grubu birinci bitirdi.


Belçika ise 2022 Dünya Kupası’nın hayal kırıklıklarından biri oldu. Roberto Martinez’in çalıştırdığı Belçika, “Altın Jenerasyon”un son büyük turnuvası olarak görülen 2022 Dünya Kupası’nda grupta 4 puan toplayarak üçüncü oldu. Teknik direktör Roberto Martinez ise gruptaki son maçtan sonra istifa etti.


Son 16 turunda Fas-İspanya ve Japonya-Hırvatistan maçları oynanacak.


Brezilya Hata Yapmadı


Brezilya’nın favori olduğu G Grubu; Kamerun, İsviçre, Sırbistan ve Brezilya’dan oluşuyordu. Sambacılar, turnuvayı Richarlison’un yıldızlaştığı 2-0’lık Sırbistan galibiyetiyle açtı. İkinci maçta da İsviçre’yi yenen Brezilya, Kamerun’a yenilmesine rağmen 6 puanla grup lideri oldu.


İsviçre de aynı puanı topladı ancak averajla Brezilya’nın arkasında kaldı ve ikinci olarak Son 16’ya yükseldi.


Kamerun, Brezilya’yı yenerek ülkesine mutlu dönerken Sırbistan, aynı Danimarka gibi büyük umutlarla geldiği turnuvada yalnızca 1 puan toplayarak elendi.


Ronaldo’nun Rekoru, Suarez’in Gözyaşları


Uruguay, Portekiz, Güney Kore ve Gana’yı buluşturan H Grubu, 2022 Dünya Kupası’nın en dikkat çekici gruplarından biri olmayı başardı.


Grupta rakiplerine üstünlük kurmayı başaran takım 6 puan toplayan Portekiz oldu. Cristiano Ronaldo önderliğindeki takım Gana ve Uruguay’ı mağlup etti. Cristiano Ronaldo, Gana karşılaşmasında attığı golle 5 farklı Dünya Kupası’nda gol atmayı başaran ilk futbolcu oldu.


Gana, grupta yalnızca Güney Kore maçında puan almayı başardı. Bu maçı kazanan Afrika temsilcisine 3 puan yeterli olmadı ve grubu son sırada tamamladı.


İkincilik için Uruguay ve Güney Kore çekişti. 4 puana sahip iki takımdan attığı gol sayısı daha fazla olan Güney Kore, Son 16 turuna yükselen takım olmayı başardı.


Güney Kore, Brezilya ile eşleşirken Portekiz’in rakibi ise İsviçre oldu.


Bugün itibariyle 2022 FIFA Dünya Kupası’nda eleme karşılaşmaları başlıyor. 16 büyük maç sonrasında “Altın Kupa” sahibini bulacak.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page