top of page

61 yıl önce bugün Metin Oktay, Palermo'ya transfer oldu

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022Galatasaray ve Türk futbol tarihinin en ikonik oyuncularından biri olan “Taçsız Kral” lakaplı Metin Oktay’ın, İtalya Serie A ekiplerinden Palermo’ya transfer olmasının üzerinden 61 yıl geçti.

Avrupa kupalarında gol atan ve hat trick yapan ilk Türk oyuncu, Süper Lig’in ilk gol kralı, Süper Lig’de en çok gol kralı olan futbolcu (6) gibi birçok unvana sahip olan Metin Oktay, 1961 yılında İtalya’ya transfer olmuştu.

Metin Oktay’ın İtalya kariyeri sadece 1 sezon sürdü ve bu sürecin ardından Galatasaray’a geri döndü.Gol Kralı Oldu İtalya’ya Gitti


1960-1961 sezonu Metin Oktay’ın kariyerinde birçok açıdan öne çıktı. Zira o sezonun henüz başında, bürokratik bir karışıklık yüzünden Metin Oktay’ın askerliğini 8 gün eksik yaptığı ortaya çıktı ve “Taçsız Kral”, 45 günlük bir hapis cezasına çarptırıldı.

28 Ekim 1960’ta tahliye olan Metin Oktay, 30 Ekim 1960’ta Milli Lig’de Karagümrük karşısına çıkıp 2 gol kaydetmişti. O sezonu tıpkı bir önceki sezonlarda olduğu gibi oldukça formda geçiren Metin Oktay, Fenerbahçe ile oynanan derbi maçta 4 gol atarak Celal İbrahim (Galatasaray) ve Zeki Rıza Sporel (Fenerbahçe) ile birlikte bunu başaran üçüncü futbolcu oldu.

1960-1961 sezonunda çıktığı 30 lig maçında 36 gol atan Metin Oktay’ın bu performansı Galatasaray’a şampiyonluk getirmese de “Taçsız Kral’ı” İtalya’ya götürdü.

10 Temmuz 1961’de Palermo kulübü ile Galatasaray 300.000 Türk lirası karşılığında anlaştı. Transferin Palermo’ya toplam maliyeti ise 675.000 Türk lirası oldu.

Bu transferin gerçekleşmesinde en büyük pay, 1959-1961 yılları arasında Galatasaray’ın başında bulunan Leandro Remondini’nin Palermo teknik direktörü olmasıydı. Zira Remondini, Türkiye’den İtalya’ya giderken Metin Oktay’ın da yanında gelmesini talep etmişti.

Palermo ile Metin Oktay arasında 2 yıllık sözleşme imzalanırken “Taçsız Kral”; Şükrü Gülesin, Bülent Esel, Bülent Eken ve Lefter Küçükandonyanis’in ardından İtalya’da oynayan beşinci Türk futbolcu oldu.İtalya’ya Alışamadı


Metin Oktay, Palermo formasını ilk kez bir hazırlık maçında, Sporting CP karşısında giydi ve ilk karşılaşmasında 2 gol attı.

Buna karşın milli futbolcunun Palermo kariyeri beklendiği gibi geçmedi. Sağ ayak bileğinden art arda sakatlıklar yaşayan Oktay, sezon boyunca sadece 12 resmi maça çıkabildi.

Öte yandan Metin Oktay’ın Palermo futbolcusu olduğu sezonda bile, milli takım maçları sebebiyle Türkiye’ye geldiğinde Galatasaray’ın hazırlık maçlarında oynaması, onun aslında İtalya’ya alışamadığının da kanıtıydı.

Keza sezon sonunda beklenen oldu ve “Taçsız Kral”, Galatasaray’a geri döndü.

Galatasaray’a geri dönüşünde İtalya’da geçirdiği formsuz dönemin aksine Metin Oktay, lig tarihine geçecek bir performans sergiledi. 1962-1963 sezonunda 28 lig maçına çıkan Metin Oktay, bu maçlarda 38 gol kaydetti. Böylece maç başına 1,46 gol ortalaması yakalayan “Taçsız Kral”, hala kırılamayan bir başka rekorun da sahibi oldu.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page