top of page

ABD’de Taciz İddiaları Ligi Durdurdu


Amerikan Ulusal Kadınlar Ligi (NWSL), ünlü bir teknik direktörün karıştığı cinsel taciz suçlamasıyla sarsıldı. Ligin önemli takımlarından North Carolina Courage Teknik Direktörü Paul Riley'e yönelik cinsel taciz iddiaları sonrası bu hafta oynanacak maçlar ertelenmek zorunda kaldı.

Suçu The Athletic ortaya çıkardı...


The Athletic, 2010 yılından beri teknik direktörlük yapan Paul Riley'in çoğu oyuncusuyla bir araya gelerek iddiaların yer aldığı dosyayı paylaştı. Riley bu iddiaları kabul etmezken, North Carolina Courage kulübü teknik direktörün görevden alındığını duyurdu.
North Carolina Courage kulübü yaptığı resmi açıklamada: ''Cesaretiyle öne çıkan oyuncuları destekliyor ve bunu cesurca dile getiren oyuncularımıza teşekkür ediyoruz.'' ifadelerini kullandı.Olayların ardından NWSL oyuncular derneği, soruşturma açılması talebinde bulunurken başta eski futbolcular olmak üzere iddiaları destekleyen birçok paylaşım yapıldı.

Lig yetkilisi Lisa Baird yaptığı açıklamada:''Bu travmayı kabul ederek, herkesin düşünmesi için bu hafta sahaya çıkmamaya karar verdik. Ligimizi oyuncularımız, kulüplerimiz, çalışanlarımız ve herkes için güvenli bir hale getirmeye devam edeceğiz. Özellikle tüm oyuncularımızdan endişelerini bizimle paylaşmalarını istiyoruz.''
Megan Rapinoe, Alex Morgan ve Julie Foudy başta olmak üzere çoğu futbol insanı ise lig yönetimine tepki gösterdi.

Megan Rapinoe olaylara tepkisini: ''Hepiniz canavarsınız ve tüm istifaları hemen teslim edebilirsiniz.'' diyerek gösterdi.

Olayların ardından Alex Morgan ise resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada:'' Lig bu iddialar hakkında defalarca bilgilendirildi fakat araştırmayı hep reddetti. Kendi oyuncularını bu istismardan koruyamayanlar bunun sorumluluğunu almalı.'' diyerek geçmişteki sessizliğe dikkat çekti.Julie Foudy ise: ''NWSL kadınları koruyamıyor ve sorunları halının altına süpürmeye devam etmeye çalışıyor.Oyuncuları koruyun,şeffaf olun ve hesap verin.'' dedi.

Lig yönetimi ise soruşturmanın daha kapsamlı hale getirileceğini açıkladı. Oyuncular,takımlar ve personellerden şikayetlerini anlatan isimsiz bir raporlama sürecini de başlattıklarını belirtti.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page