top of page

Arsenal Şampiyon Gibi BaşladıYazı: Alper Erdem


İngiltere Premier League’de 10’uncu haftada sahasında Liverpool’u yenerek çok önemli bir maçı kayıpsız geçen Arsenal, teknik direktörü Mikel Arteta yönetiminde son yılların en başarılı sezon başlangıcını yaptı.

Geride kalan 9 maçında sadece 1 kez mağlup olan Kuzey Londra ekibi, en yakın takipçisi Manchester City’nin 1 puan önünde liderliğini sürdürdü.

Son 6 sezondur İngiltere Premier League’i ilk 4’te bitirmeyi başaramayan Arsenal’in bu başlangıcı akıllara, Kuzey Londra kulübünün Ada futbolunu domine ettiği yılları getirdi.

Hal böyle olunca özellikle Ada basınında Arsenal’in şampiyonluk şansı sıklıkla tartışılmaya başlandı.

İngiltere Premier League’in son döneminde şampiyonluk için sürekli olarak Manchester City ile yarışan Liverpool’un bu sezona kötü başlaması, Chelsea’nin henüz sezon başında teknik direktör değişikliğine gitmesi, Manchester United’ın ve Tottenham’ın durumu göz önüne alındığında Arsenal, Manchester City’i zorlayabilecek takımların başında gösterildi.


2000’li Yıllarda 2 Kez Başardılar


Manchester United ve Liverpool’un ardından İngiltere’nin en çok şampiyonluk yaşayan üçüncü takımı olan Arsenal (13), bu şampiyonlukların yalnızca 2’sini 2000’li yıllarda kazandı.

Fransız menajer Arsene Wenger ile birlikte 2001/02 sezonunu şampiyon tamamlayan takım o sezon ilk 9 maç sonunda 5 galibiyet, 2 beraberlik ve 2 mağlubiyet almıştı. Arsenal o dönemde İngiltere’nin TOP 6 olarak adlandırılan takımlarından yalnızca Chelsea ile karşılaşmış ve rakibiyle yaptığı maçı beraberlikle sonuçlandırmıştı.

Arsenal bu başlangıca rağmen sezon sonunda 26 maçlık namağlup seri yakalayarak (13’ü galibiyet serisi), şampiyonluğa ulaşmıştı.

Bununla birlikte hem Arsenal hem de İngiltere Premier League tarihinin en unutulmaz şampiyonluğu ise 2003/04 sezonunda kazanılmıştı.

Bir daha tekrarlanamayan bu başarıyla Kuzey Londra ekibi, tek bir lig maçı bile kaybetmeden sezon sonunda şampiyonluğunu ilan etmiş ve “The Invincibles” lakabını almıştı.

Bu unutulmaz sezonda ilk 9 maçında 2 kez berabere kalan Arsenal, 23 puan toplamıştı. Arsene Wenger’in başında bulunduğu ekip ligi ise 26 galibiyet 12 beraberlik ile noktalamış ve 2000’li yıllardaki son şampiyonluğunu bu şekilde kazanmıştı.

Arsenal, 2022/23 sezonunda 9 maçın sonunda 24 puan toplayarak efsanevi “The Invincibles” sezonunu bile geride bırakmayı başardı.


Şampiyonların İstatistiği Yakalandı


İngiltere Premier League’de son 5 sezonda sadece 2 takım şampiyonluk kazandı. Bu takımlardan Manchester City, bu süreci domine ederek 4 şampiyonluk yaşarken Liverpool ise rakibinin serisini bozabilen tek takım oldu.

Son 5 sezondaki ilk şampiyonluğunu 2017/18 sezonunda kazanan Manchester City, o sezona tıpkı ilk 9 maçında sadece 1 beraberlik alarak başlamış ve tarihin en iyi sezon başlangıçlarından birine imza atarak 25 puan toplamıştı.

2018/19 sezonunu da şampiyon tamamlayan Manchester ekibi, o sezonun aynı periyodunu da yine namağlup geçmiş ancak bu sefer 9 maçta 7 galibiyet 2 beraberlik almıştı.

2019/20 sezonunun şampiyonu Liverpool ise, 2017/18’de Manchester City’nin kırdığı rekoru tekrar ederek 9 maçta tek puan kaybını Manchester United deplasmanında 1 beraberlik alarak yaşamıştı.


İngiltere Premier League’de 9 haftayı namağlup geçmeyi alışkanlık haline getiren şampiyonların bu durumunu 2020/21’de Manchester City bozmuştu. Öyle ki Pep Guardiola’nın ekibi o sezonun ilk 9 haftasında herkesi şaşırtacak şekilde 2 mağlubiyet ve 3 beraberlik alarak kendi adına son yılların en kötü başlangıcına imza atmıştı.

Geçen sezonu da 9 maçta 1 mağlubiyet 2 beraberlikle bitiren Manchester City, buna rağmen sezon sonunda üst üste ikinci, toplamda 8’inci şampiyonluğunu kutlamıştı.

Tüm bu istatistiklere bakıldığında Arsenal’in şimdiden son şampiyonların istatistiğini yakaladığı ve hanesine yazdırdığı 24 puanla İngiltere Premier League’in şampiyonluk puan ortalamasına ulaştığı görüldü.

Şimdi merak edilen soru, Arsenal’in bu istikrarını sezon boyuncu sürdürüp sürdüremeyeceği yönünde. Şu ana kadar 23.7 yaş ortalamasıyla sahaya çıkan Arsenal eğer bu sonuçları sezon sonuna kadar sürdürebilirse, Mikel Arteta yönetiminde İngiltere Premier League tarihinde şampiyon olan en genç takımlardan biri olarak.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page