top of page

Avrupa’nın 5 Büyük Ligindeki Uyuyan DevlerYazı: Alper Erdem


Avrupa futbolunda son yıllarda genellikle aynı kulüplerin başarılarına şahit olunuyor. İspanya’da Real Madrid ve Barcelona, İngiltere’de TOP 6 takımlarından Liverpool, Manchester City ve zaman zaman Chelsea, Fransa’da Paris Saint Germain, Almanya’da Bayern Münih ve İtalya’da ise Juventus; son dönemde ülke futbollarına damga vuran ekipler olarak öne çıkıyorlar.

Buna karşın Avrupa’nın 5 büyük ligine sahip olan bu ülkelerde, geçmişte büyük başarılar kazanmış birçok kulüp de yer alıyor. Bu kulüpler her ne kadar son dönemlerinde başarı elde edemeseler de tarihleri boyunca kazandıklarıyla futbol severlerin anılarında “uyuyan devler” olarak yer ediniyorlar.


İngiltere’nin Efsanevi Kulübü Geri Döndü


İngiliz futbolunda Premier League’de en çok şampiyonluk yarışı vermiş kulüpler son yıllarda TOP 6 olarak adlandırılıyorlar.

Manchester United, Liverpool, Arsenal, Chelsea, Manchester City ve Tottenham’ın yer aldığı TOP 6 kulüpleri, İngiliz futbolunu Avrupa’da temsil ederek dünyanın en çok takip edilen liginin Premier League olmasına büyük katkı sunuyorlar.

Buna karşın 100 yılı aşkın geçmişiyle İngiliz futbolunda birçok büyük kulüp yer alıyor. Bu kulüpler arasında en başarılılarından biri olarak öne çıkan Nottingham Forest, müzesinde Avrupa’nın 1 numaralı kupasından 2 tane bulunduruyor.

2022/23 sezonunda tam 23 yıl sonra Premier League’e geri dönen kırmızı beyazlı ekip, geçmiş günlerinden çok uzakta olsa da İngiliz ve Avrupa futbolunun en köklü ekiplerinden biri olmayı tarihiyle sürdürüyor.

(Nottingham Forest hakkında daha fazla bilgi için FourFourTwo Türkiye’deki “23 Yıl Sonra Geri Dönen Dev: Nottingham Forest” başlıklı yazıya göz atabilirsiniz)

Nottingham Forest gibi uzun yıllar Premier League’den uzak kalmasa da Liverpool şehrinin temsilcisi Everton da tarihi başarılarını arayan bir görüntü sergiliyor. İngiltere Premier League tarihinde Manchester City, Chelsea ve Tottenham’dan daha fazla şampiyonluğu bulunan Everton (9), geçen sezon küme düşme tehlikesi yaşasa da lige tutunmayı başarmıştı.

Tıpkı Everton gibi bir süredir Premier League’in orta sıralarında yer almayı sürdüren Aston Villa ve Championship’te mücadele eden Blackburn Rovers da İngiltere’nin “uyuyan devleri” olarak öne çıktılar.


İtalya Juventus Hegemonyasındaydı


İtalyan futbol tarihinde en çok şampiyon olan 3 kulüp olarak sıralanan Juventus, Inter ve Milan; son dönemde de Serie A’da şampiyonluk yaşayan ekipler olarak öne çıktı.

Son 10 yılda Juventus’un hegemonyasına giren Serie A’da bu hanedanlığı yıkmayı başaran Inter ve Milan, uzun süren sessizliklerini bozmayı başardılar.

Bununla birlikte bunu başaramayan birçok efsanevi kulüp de hala İtalya’nın farklı liglerinde mücadelelerini sürdürüyorlar.

Serie A’da son şampiyonluğunu 2000/01 sezonunda kazanan AS Roma başta olmak üzere başkentin diğer temsilcisi Lazio da bir süredir zirveden uzakta yarışıyor.

Başkent ekiplerinin yanı sıra Serie A tarihinin en çok şampiyon olan 4’üncü takımı konumundaki Genoa, onların hemen ardından gelen Torino ve Bologna da geçmişlerini arayan ekipler konumundular. Bu takımların üçü de son yıllarda Serie A ve Serie B arasında gidip gelirken, Serie A’daki dönemlerinde orta sıraların üstünde istikrarlı şekilde konumlanmayı başaramadılar.


Bayern Münih’ten Şampiyonluğa Ambargo


Almanya’da en üst düzey lig olan Bundesliga’nın geldiği son durumda ise bir kulübün diğer tüm kulüpler üzerinde lige adeta ambargo koyduğu görülüyor.

2012/13 sezonundan bugüne üst üste 10 kez şampiyonluk yaşayan Bayern Münih, başta Borussia Dortmund olmak üzere tüm rakiplerine büyük bir fark attı.

Öyle ki lig tarihinde 32 kez şampiyon olan Bayern Münih’in ardından gelen takımın sadece 9 şampiyonluğu bulunuyor. Şu sıralarda Bundesliga 2’de mücadele eden Nürnberg, bu 9 şampiyonluğuna karşın geçmişinden çok uzakta bir profil sergiliyor.

Geçen sezonun sonunda Bundesliga 2’den yükselen Schalke 04, alt lig ile üst lig arasına gidip gelen Hamburg ve Stuttgart, her ne kadar Bundesliga’da istikrarlı olarak bulunmayı sürdürse de Avrupa ve Almanya’yı domine ettiği yıllardan çok uzakta kalan Borussia Mönchengladbach da Almanya’nın suskun devleri arasında yerlerini alıyorlar.


Son 18 Yılda 16 Kez Aynı Kulüpler Şampiyon Oldu


Dünyanın en büyük kulüpleri arasında sayılan Real Madrid ve Barcelona, İspanya La Liga’da son 18 yılın 16’sında şampiyonluğa ulaşmayı başardılar.

Bu iki kulübün tahtını sallayan yegane ekip Diego Simeone ile büyük bir dönüşüm geçiren Atletico Madrid olurken, İspanya’da geçmişte büyük başarılar kazanan takımlar uzun süredir zirveye çıkamadılar.

90’ların sonu ve 2000’lerin başında Avrupa’da ses getiren Valencia, uzun süredir şampiyonluk yarışından bir hayli uzakta bulunuyor. Öten yandan Bask bölgesinden oyuncu tercihleriyle bölgeselliği merkezine koyan Athletic Bilbao ise, La Liga’da 8 şampiyonluğu bulunmasına karşın son dönemlerde ligin orta sıralarından kurtulamıyor.


Birinci ile İkinci Arasında En Büyük Fark Fransa’da


Fransa Ligue 1’e bakıldığında ise bir takım ile diğer 19 arasında çok büyük bir güç farkı olduğu görülüyor. Katar sermayesinin sahipliğini yaptığı Paris Saint Germain, 2012/13 sezonundan beri 2 sezon hariç sürekli şampiyon olmayı başarıyor.

2012/13’ten önceki son şampiyonluğunu 1993/94 sezonunda yaşayan Paris Saint Germain, son yıllarda bir devin uyanışını gözler önüne seriyor.

Paris Saint Germain’den önceki dönemde Fransız futbolunun lokomotifi konumundaki Olympique Lyon ise Paris ekibinin sahneye çıkmasıyla uyuyan dev konumuna geri dönmüş gözüküyor. Bu ik takımla birlikte Fransa’nın marka ekiplerinden Olympique Marseille ve AS Monaco da her ne kadar ligin üst sıralarında kendilerine yer buluyor olsalar da şampiyonluk yaşayamıyorlar.

Öte yandan Paris Saint Germain ile eşit sayıda şampiyonluğu bulunan Saint Etienne ise geçmişiyle bugünü arasında en büyük farkın olduğu Fransız kulübü olarak dikkat çekiyor. An itibariyle Ligue 2’de mücadele eden yeşil beyazlı ekip, geçmiş günlerini çok uzakta bırakmış gibi gözüküyor.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page