top of page

Ballon d’Or Ödüllerinde 17 Yıl Sonra Bir İlk
Tarihte ilk kez 1956 yılında organize edilmeye başlanan Ballon d’Or ödülleri, geleneksel olarak her yıl, o dönem dünyadaki en iyi futbolcuyu seçmek için veriliyor.

1956 yılında France Football dergisinin başyazarı Gabriel Hanot’un girişimleriyle gazetecilerin kendi aralarında yaptıkları oylama sonucu, ilk Ballon d’Or ödülü Blackpool oyuncusu Stanley Matthews’e verilmişti.

1995 yılına kadar gazeteciler tarafından yapılan Ballon d’Or oylamasına sadece Avrupalı futbolcuların aday olabilmesi, Maradona ve Pele gibi dünya futbolunda fenomen olan iki oyuncunun bu ödülü hiç kazanamamasının başlıca nedeni olarak gösterildi.

Oylama sisteminin değişmesiyle 1995 yılında Avrupa’da oynayan ve Avrupalı olmayan futbolcular da ödüle aday gösterilmeye başlandı. Buna paralel olarak Milan’da oynayan George Weah, 1995’te Ballon d’Or kazanan ilk Avrupalı olmayan futbolcu oldu.


Ballon d’Or Ödülünü En Çok Kazanan İsimler


Futbol kamuoyunda uzun yıllardır, bir futbolcunun bireysel olarak alabileceği en büyük ödül olarak gösterilen Ballon d’Or’u bir kez kazanmak bile büyük bir prestij olarak kabul ediliyor.

Bunun yanında tarihte bu büyük ödülü birden fazla kez kazanan yalnızca 10 futbolcu bulunuyor.

Bu isimler arasında Almanya’nın efsanevi futbolcuları Karl Heinz Rummenigge ve Franz Beckenbauer, Brezilyalı Ronaldo, İspanyol Alfredo Di Stefano ve İngiliz Kevin Keegan ödülü 2’şer kez kazanan futbolcular olarak öne çıkıyor.

Ödülü 3 kez kazananların arasında ise Hollandalı futbolcular Marco van Basten ve Johan Cruyff ile birlikte Fransız oyuncu Michel Platini yer alıyor.

Tüm bu futbolcuların üzerinde ise 2 isim, tarih boyunca en çok Ballon d’Or kazanan ve en çok Ballon d’Or oylamasına giren iki futbolcu olarak diğerlerinden ayrılıyorlar.

Portekizli Cristiano Ronaldo; 2008, 2013, 2014, 2016 ve 2017 yıllarında kazandığı 5 Ballon d’Or ödülünün yanı sıra 2007-2018 yılları arasında ödülü kazanamadığı her yılda (2010 hariç) ikinci sırada yer alarak dünya futbolundaki etkisini kanıtlamıştı.

Cristiano Ronaldo’nun üstünde ise kariyeri boyunca sıkça karşılaştırıldığı Lionel Messi vardı.

Arjantinli süper yıldız, 7 kez ile tarihte en çok Ballon d’Or kazanan oyuncu olmayı başardı. Lionel Messi, tıpkı Cristiano Ronaldo gibi 2008-2017 arasında ödülü kazanamadığı her yıl ikinci sırada yer aldı.


17 Yıl Sonra Bir İlk


France Football tarafından 2022 sezonunun Ballon d’Or adayları açıklandı. 30 futbolcunun isminin yer aldığı listede en dikkat çeken ayrıntı ise 2005’ten beri her yıl ödüle aday gösterilen Lionel Messi’nin isminin bu senenin adayları arasında olmamasıydı.

Böylece Arjantinli süper yıldız, tam 17 yıl sonra ilk kez bir Ballon d’Or ödülüne aday gösterilmedi. Hatırlanacağı üzere Lionel Messi, 2021/2022 sezonu başında 21 yıllık Barcelona kariyerini sonlandırarak Paris Saint Germain’e transfer olmuştu.

Paris’teki ilk sezonunda 34 maça çıkan Arjantinli oyuncu, gol ve asist sayılarında kariyer ortalamalarının çok altında performans sergilemiş ve sezonu 11 gol 15 asist ile noktalamıştı.

Öte yandan Lionel Messi’nin aday gösterilmediği 2022 Ballon d’Or adayları arasına girmeyi başaran Cristiano Ronaldo ise üst üste 18’inci adaylığını alarak bu alandaki kendi rekorunu geliştirdi.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page