top of page

Ballon d'Or Bugün Sahibini Buluyor

Güncelleme tarihi: 30 Kas 2021


2021 yılı FIFA Ballon d'Or ödülü sahipleri belli oluyor. Dünyanın en iyi futbolcularının sahibi olacağı ödül, 2018 yılından beri kadın futbolculara da veriliyor.


Daha önce ödülü 6 kez kazanan Lionel Messi yine favoriler arasında gösterilirken, Karim Benzema ve Robert Lewandowski gibi yıldız futbolcular da olası kazananlar arasında yer alıyor.


1956 yılında Fransız futbol dergisi France Football tarafından verilmeye başlanan ödülün ilk kazananı, Blackpool futbolcusu Stanley Matthews olmuştu. O dönem sadece Avrupa'da oynayan Avrupalı futbolculara ödül verildiği için Maradona ve Pele gibi yıldız isimler ödüle aday gösterilmedi.Ödül,yapılan değişiklikle 1995 yılında sadece Avrupa'da oynayan tüm futbolculara verilmeye başlandı. Kural değişikliği sonrası ise aynı yıl Milan forması giyen Liberyalı George Weah ödülü kazandı. 2007 yılında ise dünya genelinde tüm futbolcuların ödüle aday gösterilmesi sağlandı. Kazananlar gazetecilerin verdiği oyla belirlenirken değişiklik sonrası 52 Avrupalı gazetecinin oy kullandığı ödülde, dünya genelinde 96 gazeteci oy kullanmaya başladı.


2010 yılında ise Ballon d'Or ile FIFA Dünyada Yılın Futbolcusu ödülleri birleştirilerek, her yıl dünyanın en iyi futbolcusuna FIFA Ballon d'Or ödülü verilmeye başlandı.


Lionel Messi bu ödülü en çok kazanan isim olarak zirvede yer alırken, Cristiano Ronaldo 5 kez kazandığı ödülle listenin ikinci sırasında yer alıyor. Lionel Messi, 2009/13 yılları arasında aldığı ödüllerle, bunu art arda 4 kez başaran tek futbolcu olarak tarihe geçti.


Kadınlar da ise ödülün ilk sahibi 2018 yılında Ada Hegerberg olmuş, 2019 yılında ödülü Megan Rapinoe kazanmıştı. Bu sezonun favorileri arasında ise Barcelona forması giyen Alexia Putellas gösteriliyor.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page