top of page

Barcelona Robert Lewandowski'ye kavuşuyor

Güncelleme tarihi: 22 Tem 20222022 yaz transfer döneminin en büyük transfer söylentilerinden biri artık gerçek oluyor. Barcelona, uzun uğraşlar sonucu Bayern Münih’i ikna etmeyi başardı.


Teknik direktör Xavi’nin takıma geldiği günden beri en fazla istediği oyuncu olan Lewandowski için Bayern Münih’e bonuslarla birlikte 50 Milyon Euro ödenecek.


Bir ay sonra 34 yaşına basacak olan golcü için 50 Milyon Euro ödenmesi, beklentilerin ne denli yüksek olduğunu gösteriyor.


Sözleri Gündem Olmuştu


Mayıs ayındaki milli arada Polonya kampında düzenlenen basın toplantısında Bayern Münih’teki geleceği hakkında önemli açıklamalar yapan Lewandowski, artık daha fazla Bayern’de kalmak istemediğini açıkça belirtmişti.


“Bayern'deki dönemim sona erdi. Artık bu kulüpte oynamaya devam etme imkânı görmüyorum. Bayern ciddi bir kulüp ve beni tutmayacaklarına inanıyorum, artık orada oynamak istemiyorum.”


Son 3 Sezonda 167 Gol


Pandemi sonrası dönemde Avrupa futboluna Karim Benzema ile birlikte damga vuran Robert Lewandowski, 2019/20 sezonun başından itibaren kulüp ve milli takımlar düzeyinde tam 167 gol attı.


Bu süreçte sezon başına 55 gol ortalaması tutturan Polonyalı yıldız, “prime” dönemini geçiriyor.


Takımın gol sayısını yukarı çekmek isteyen Xavi’nin gol konusunda rahatlıkla sırtını yaslayabileceği bir grafik çizdi.


Messi takımdan ayrıldığından beri Katalan takımında bu gol sayılarına yaklaşan bir oyuncu bile olmadı.


Lewandowski önderliğindeki Bayern Münih, Almanya’da kupalara ambargo koydu. Son üç sezonda 1 Şampiyonlar Ligi, 1 Avrupa Süper Kupa, 3 Bundesliga, 1 Almanya Kupası, 2 Alman Süper Kupası, 1 Dünya Kulüpler Kupası kazanmayı başardılar.


Bireysel olarak Lewandowski, 2020 yılında UEFA’nın “Avrupa’daki En İyi Oyuncu” ödülünü, 2020 ve 2021 yıllarında ise FIFA’nın “Dünyada Yılın Futbolcusu” ödülünü kazandı.


France Football’un 2020 yılında Ballon D’or ödül törenini düzenlememesi sonucu ödülüne ulaşamayan Robert Lewandowski, birçoklarına göre o sene ödül için en büyük adaydı.


Fiziksel Canavar


Dünya üzerinde vücuduna en iyi bakan sporculardan biri olan Lewandowski, 33 yaşına rağmen yaşlanma belirtileri göstermemesiyle dikkat çekiyor.


Eşi Anna Lewandowska’nın beden eğitimi ve beslenme uzmanı olmasının onun bu kadar formda kalmasının en önemli sebebi olduğunu düşünen Lewandowski, 33 yaşında olmasına rağmen kariyerinde yaşadığı en büyük sakatlıkta sadece 6 maç kaçırdı.


İlerleyen yaşına rağmen fiziksel olarak hiç gerileme yaşamaması, Barcelona’nın onu bu kadar çok istemesinin nedenleri arasında yer alıyor.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

תגובות


bottom of page