top of page

Bazı Irkçı İnsanlar Siyahların Başarısından Korkuyor

Röportaj : Ferhat Demirkıyık

Gary Al-Smith fotoğrafı

“Hiç kimse, başka bir insanın ten rengi, geçmişi ya da dini yüzünden ondan nefret ederek doğmaz. İnsanların nefreti öğrenmesi gerekir. Ve eğer, onlara nefret öğretiliyorsa, sevgi de öğretilebilir. Çünkü sevgi insan kalbine aksine kıyasla çok daha doğal gelir"


Bu sözler Güney Afrika'da ırk ayrımcılığına dayalı rejimini (apartheid) yıkarak yerine tüm ırkların eşit şekilde temsil edildiği bir demokrasi getirmek için verilen mücadeleye önderlik eden Nelson Mandela’ya ait…


Dünya’nın pek çok ülkesinde, farklı toplumsal alanlarda gözlenilen yabancı düşmanı ve ırkçı eylemler, günümüzde stadyumlarda da kendisini göstermeye devam ediyor. Yabancı düşmanlığı ve ırkçılık, toplumsal huzur, demokrasi ve futbol kültürü için bir tehlike oluşturmakta. Son olarak ABD'nin Minnesota kentinde, polisin boynuna bastırması sonucu hayatını kaybeden siyahi George Floyd'un ölümü sadece ülke çapında değil tüm dünyada yankı uyandırmıştı. Gözaltına alınırken polisin orantısız güç kullanması nedeniyle hayatını kaybeden Floyd için tüm dünya kamuoyu tepkilerini dile getirirken futbolcular da Twitter’da #blacklivesmatter (Siyah Hayat Önemlidir) etiketiyle sessizliklerini bozarak buna duyarsız kalmamıştı.


Gary Al-Smith fotoğrafı
Gary Al-Smith, UNICEF elçisi, Ganalı Spor Gazetecisi

BBC, CNN, New York Times, Al Jazeera ve Guardian gibi kurumlarda görev yapan, UNICEF elçisi ve Afrika futbolunun uzman ismi Ganalı spor gazetecisi Gary Al-Smith ile son zamanlarda yeniden gündeme gelen ırkçılık üzerine konuştuk.Saha içinde ırkçılığın nedenleri neler olabilir?

İnsanlar nefret, kıskançlık ve korku gibi birçok nedenden dolayı ırkçı olabiliyor saha içinde. Bazı ırkçı insanlar siyahların başarısından korkuyor, bazıları kıskanç ve bazıları sebepsizce siyahlardan nefret ediyor. Irkçılığın sebepleri bunlar olabilir…

Gelecekte, özellikle futbolda ırkçılığın artacağını öngörüyor musun?

Umarım azalır ama ırkçılık asla futboldan ve toplumdan gitmeyecek. Artmamasını sağlamak bizim elimizde. Şimdilik, dünyadaki yaşananlar ne yazık ki artacağını gösteriyor.


Sahada ırkçılığa maruz kalan futbolcu bu durumdan nasıl etkileniyor?

Bazı futbolcular psikolojik olarak bu durumun motivasyonlarını tamamen bitirdiğini söylüyorlar. Bazıları ise ırkçılığın onları daha kararlı kıldığını söylüyor. Her futbolcu zihinsel olarak farklıdır, bu yüzden futbolcular bu duruma saha içerisinde farklı tepkiler verebiliyorlar.


FIFA, UEFA ve diğer futbol kuruluşları bu konuda üstlerine düşen görevleri yerine getiriyor mu?

Hayır. Yerine getirmiyor. Hatırlayacağınız üzere 2016 yılında FIFA, Irkçılıkla Mücadele Görev Gücü'nü dağıttı. Böyle bir şeyi düşünebilir misiniz? Dolayısı ile tüm kıta federasyonları yeterince iyi değil ve sorunları iyi bir şekilde çözmek için yeterli kaynak tahsis etmiyorlar. Irkçılık sistemlidir, kökleri sistemden kaynaklanmaktadır.


Irkçılığın Avrupa futbolunda çok daha fazla görülmesinin sebebi nedir?

Irkçılığın Avrupa'da veya herhangi bir yerde çözülebilmesi için yetkililerin açık bir liderlik sağlaması gerekir. Ne yazık ki, politikacıların bu konuda cesur bir duruş sergilemeleri için çok fazla riski var. Irkçılıkla mücadele etmek için ihtiyaç duydukları kadar enerji vermeleri muhtemel değil.


Hakemler ve oyuncular sahada ırkçılığa şahit olduklarında nasıl davranmalı?

Hakemler, oyun sırasında ırkçılık meydana geldiğinde uymaları gereken kurallara sahip zaten. Bu yüzden sadece kurallara uymaları gerekir ve bu da yeterlidir. Beyaz futbolcular ise ırkçılığa maruz kalan ve sahadan ayrılmayı seçen siyahi futbolcuları desteklemelidir.


Irkçılığı 3 kelimeyle nasıl tanımlayabilirsin?

Çağ dışı, utanç verici, saçmalık.


Son olarak Türkiye Süper Ligi'nde Didier Drogba, Stephen Appiah, Emmanuel Adebayor ve Samuel Eto'o gibi önemli Afrikalı futbolcular da forma giydi. Hangisinin en iyisi olduğunu düşünüyorsun?

Samuel Eto'o. Çünkü tüm zamanların en büyük Afrikalı futbolcusu… 

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Komentarai


bottom of page