top of page

Beklenen Foden Tercih EdilmediKatar 2022 FIFA Dünya Kupası devam ederken takımlar gruplarındaki ikinci maçlara çıkıyor.

Bu kapsamda B Grubu’nda ikinci maçında ABD ile karşılaşan İngiltere, karşılaşmadan golsüz beraberlikle ayrıldı ve grupta puanını 4’e yükselterek liderliğini sürdürdü.

İngiltere’nin ABD karşısında aldığı bu sonuç başta eski İngiltere milli takım oyuncuları olmak üzere İngiliz medyası tarafından yoğun şekilde eleştirildi.

Eleştirilerin merkezinde teknik direktör Gareth Southgate’in, Manchester City’nin 22 yaşındaki oyuncusu Phil Foden’i oyuna sokmaması yer alıyordu.


“İngiltere’nin En Yetenekli Oyuncusu”


Karşılaşma esnasında özellikle sosyal medyada Phil Foden’ın yedek bırakılmasına tepkiler vardı. Manchester United ve İngiltere Futbol Milli Takımı’nın eski kaptanlarından Gary Neville, "Phil Foden'ın oyunda olmaması büyük bir utanç. O, bu ülkedeki en iyi yetenek." yorumunda bulundu.

Phil Foden’in dünyanın önde gelen milli takımlarında oynayabileceğini ifade eden Neville, "Pep Guardiola ile Manchester City'de oynuyor. Bence Arjantin, Brezilya, İspanya, Almanya ve Fransa'da oynayabilir. O inanılmaz bir oyuncu, hayatta bir kez görebileceğiniz bir yetenek." sözleriyle görüşlerini aktardı.


“Hepimiz Şaşırdık”


Bir diğer Manchester United efsanesi Roy Keane ise bütün maç, Foden’ın oyuna girmesinin beklendiğini söyledi:

“İngiltere – ABD maçını izlerken Foden'ın oyuna girmesini bekliyorduk. Bu olmayınca hepimiz çok şaşırdık.”

Roy Keane sözlerine İngiltere milli takımının ABD karşısında oynadığı oyunu bütünüyle eleştirerek devam etti. İrlandalı eski milli futbolcu, "Maça başlayanlar ve oyuna giren yedek oyuncular bir etkiye sahip olmadılar. Düşük tempolu görünüyorlardı, fikirsiz görünüyorlardı. Duran toplarda bile gol atacaklarını hissettiremediler. Rezalet bir performanstı." ifadeleriyle eleştirinin dozunu arttırdı.


“Sakin Olmalıyız”


İngiltere Teknik Direktörü Gareth Southgate ise eleştiriler karşısında soğukkanlılığını korudu. 52 yaşındaki teknik adam, "Tabii ki taraftarlarımızın eve mutlu dönmesini ve evde yüzlerinde bir gülümseme olmasını istiyorum ve bugün bunu tam olarak başaramadık." dedi.

Turnuvada başarılı olmak için farklı oyun planlarını uygulayabilmeleri gerektiğini söyleyen Gareth Southgate, "Eminim performansımızla ilgili çok fazla ses çıkacaktır ama pek çok takım dokuz puanla diğer tura geçemiyor. Oyundan sonra oyuncuların morali çok bozuktu ve hayal kırıklığına uğradılar. Ama onlara böyle olmayacağını söyledim. Sakin kalmak zorundayız.” ifadeleriyle hem takımın durumunu özetledi hem de kamuoyuna mesaj verdi.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page