top of page

Beklenen Yıldız: Khvicha KvaratskheliaYazı: Alper Erdem


Karadeniz’in doğu kıyısında yer alan Gürcistan, futbol tutkusunun yetenekle birleştiğini görmek için uzun yıllardır bekliyordu.

Ülke futbolunun bu beklentisini karşılayan ilk isim Shota Arveladze oldu. Halen daha milli takım tarihinin en golcü oyuncusu olan Shota (26 gol)ü Martve’de başlayan kariyerini 2008’de Levante’de bitirdiğinde Trabzonspor, Ajax, Glasgow Rangers ve AZ Alkmaar gibi kulüplerin formalarını giymiş ve Gürcü futbolunun yüzlerinden biri olmuştu.

Tıpkı Shota gibi yolu Dinamo Tiflis’ten geçen Kakhaber Kaladze ise Gürcistan’ı Avrupa’nın en üst düzey takımlarından AC Milan’da tam 9 yıl boyunca temsil etmişti. Ülke futbolundaki saygın konumuna rağmen oynadığı mevki itibariyle Kaladze’nin beklenen heyecanı yarattığı elbette söylenemezdi.

Levan Koviashvili ise hızlı bir başlangıçla 4 sene içinde Bundesliga’ya ekiplerinden Freiburg’a transfer olsa da 2014 yılında Hertha Berlin’de futbolu bıraktığında Avrupa’da saygı duyulan ancak iz bırakamayan isimler arasına adını yazdırmıştı.

Gürcistan’ın uzun bekleyişi, 12 Şubat 2001’de Tiflis’te doğan bir çocuğun ayaklarında umuda dönüştü. Gürcüce’de futbol efsaneleri için özel bir kelime yoktu. Ancak bir Gürcü futbolcu, Avrupa’nın merkezinde, İtalya’da yeni bir kelime ortaya çıkardı: Kvaradona.

Bu kelime Kvaraggio ile birlikte Gürcistan futbol tarihinin en parlak yıldızı olması beklenen Khvicha Kvaratskhelia’nın en çok kullanılan lakaplarından biri oldu.


Doğu Avrupa’da Parlayan Yıldız


20 Eylül 2017’de Dinamo Tiblis teknik heyeti ve yöneticileri, Khvicha Kvaratskhelia’nın altyapıdan A takıma alınmasına karar verdiklerinde muhtemelen yetenekli bir genç oyuncu bulduklarının farkındaydılar. Onu henüz 16 yaşında A takıma çıkarmış olmaları bu farkındalığı kanıtlıyordu. Buna karşın sadece 1 yıl sonra, 180 bin euro bedelle Khvicha Kvaratskhelia’yı Rustavi’ye göndermeleri ise oyuncunun gerçek potansiyeli hakkında yapılan değerlendirmeleri sorgulatacak cinstendi.

Rustavi’de 18 maçta 3 gol ve 3 asist yaptı. Ancak daha etkileyici olan 17 yaşında bir futbolcunun sergilediği saha içi olgunluktu. Aynı yıl The Guardian, yeni nesil yıldızlara yer verdiği “Next Generation:2018” listesine onun ismini de yazdı. 60 kişilik listedeki tek Gürcü oyuncuydu.

Komşu Rusya’nın en önemli takımlarından Lokomotiv Moskova, bu potansiyele bir şans vermeye karar verdi. 100 bin euro bedelle kiralık olarak Moskova’ya giden Khvicha Kvaratskhelia, burada kendinden beklenen büyük patlamayı yapamadı. 267 dakikada attığı 1 gol, onu Lokomotiv Moskova’da tutmaya yetmedi.

Buna karşın Gürcistan’a dönüş yolculuğu Rubin Kazan’ın teklifiyle başlamadan bitti. Rubin Kazan, Khvicha Kvaratskhelia’nın yeteneklerine inanmayı tercih etti ve belki de tarihini en karlı anlaşmalarından birini yaptı. Khvicha Kvaratskhelia, 600 bin euro bedelle Rus kulübüne transfer oldu.

Rubin Kazan’da 2019-2022 yılları arasında 73 maçta forma giydi ve 9 gol 18 asist ile beklentileri karşıladı. Şubat 2021’de L’Equipe, Khvicha Kvaratskhelia’yı 2001’den sonra doğan en iyi 34’üncü futbolcu olarak seçti. Rusya Premier Lig’de bu listede olan başka bir oyuncu yoktu.


İtalya’da Onu Tanıyan Yok


Khvicha Kvaratskhelia kariyerini Rusya’da sürdürürken savaş patlak verdi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle FIFA oyuncuların ülkeden ayrılmalarını kolaylaştırdı. Kariyerinin o döneme kadarki zirvesini oynayan Khvicha Kvaratskhelia, Mart 2022’de Dinamo Batumi’ye transfer oldu ve takımına lig şampiyonluğu yolunda yardım etti.

AC Milan, Arsenal ve Tottehham başta olmak üzere birçok kulüp Khvicha Kvaratskhelia’nın durumunu yakından takip ediyordu. Oyuncunun menajerinin Kaladze olması, AC Milan ihtimalini kuvvetlendiriyordu. Buna karşın transferi Napoli haricindeki diğer kulüplerin Khvicha Kvaratskhelia ile ilgili şüpheleri vardı.

Eurosport İtalya’dan Luca Montanari o dönemde İtalya’da Khvicha Kvaratskhelia’nın çok da bilinmediğinden bahsediyordu:

“Onun hakkında söylenenler çok olumluydu. Ancak sadece Rusya ve Gürcistan’da oynamıştı. Serie A’nın seviyesi için yeterli olup olmadığı hakkında şüpheler vardı. Bu sebeple Napoli’nin bir kumar oynadığı söyleniyordu. Ona gerçekten inanan tek kulüp Napoli’ydi. Cristiano Giuntoli ona güveniyordu.”

Tıpkı Montanari’nin aktardığı gibi Napoli’de şüpheye yer yoktu. Kulübün sportif direktörü Cristiano Giuntoli, daha sonra bu transferi şu sözlerle anlatacaktı:

Khvicha Kvaratskhelia, Mart 2020’den beri listemizdeydi. Ona yatırım yapmaya karar verdik ve Real Sociedad, Roma ve Juventus'tan daha hızlıydık"

Napoli transferi sadece 10 milyon euro’ya bitirmişti. Khvicha Kvaratskhelia, doğru zamanda yapılan doğru yatırım olduğunu kanıtlamak için sabırsız davrandı.

“Insigne’nin yerine geçmek için transfer olmadım. Ben kendim olmak için buradayım” diyordu basın toplantısında Gürcü oyuncu. Khvicha Kvaratskhelia, şimdiye kadar bunu mükemmel şekilde başardı.


Kvaradona Efsane Olmak İstiyor


Napoli ile çıktığı ilk maçlarda sergilediği performansla önce Insigne ile karşılaştırmaktan vazgeçildi. Ardından kulübün transfer başarısı övüldü. Sonrasında ise oyuncunun durmayacağı anlaşıldı. Şimdilerde ona Kvaradona denilmeye başlandı. Bu isim Napoli tribünlere, stadyuma girerken okudukları bir ismi anımsatıyordu.

21 yaşındaki futbolcu bu karşılaştırmalar hakkında şunları söyledi ve mütevaziliği, özgüvenle birleştirdi:

“Elbette Maradona’ya yaklaşamam. Ama Napoli’de efsane olmak için elimden gelen her şeyi vereceğim.”0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page