top of page

Belçika Hayal Kırıklığının Kıyısında

Güncelleme tarihi: 2 Ara 2022Katar 2022 FIFA Dünya Kupası’nda son haftaya girilirken, ilk 2 haftada yaşanan bazı sürprizler favori gösterilen ülkelerin Son 16 biletini tehlikeye atmalarına sebep oldu.

Bu ülkelerden biri olan Belçika, ünlü “Altın Jenerasyonu”nun belki de son büyük turnuvasında gruptan çıkma yolundaki avantajını Fas mağlubiyetiyle az da olsa kaybetti.

Dünya Kupası F Grubu’nda mücadele eden Belçika, son maçlar öncesinde grubun 4 puanlı iki takımı Hırvatistan ve Fas’ın gerisinde 3 puanla yer aldı.


Eleştiriler Artıyor


Belçika milli takımı, uzun yıllardır Avrupa’nın en güçlü kadrolarından biri olarak gösteriliyor. Özellikle 1989-1993 arası doğumlu oyuncularını “Altın Jenerasyon” olarak nitelendiren Belçika, bu özelliğiyle büyük turnuvalarda favoriler arasında sayılıyor.

Buna karşın Altın Jenerasyon’un Belçika’ya gözle görülür bir başarı getirememesi de bugünler de daha yüksek sesle eleştiriliyor. Roberto Martinez yönetimindeki takımın, Katar 2022 FIFA Dünya Kupası’nda F Grubu’nda ilk iki maç sonunda Fas ve Hırvatistan’ın gerisinde kalması, bu eleştirilerin dozunu arttırıyor.


Altın Jenerasyon Hiçbir Şey Kazanamadı


Belçika’nın Altın Jenerasyonu’nda Kevin de Bruyne, Eden Hazard, Thibaut Courtois, Romelu Lukaku, Yannick Carrasco, Michy Batshuayi, Axel Witsel, Toby Alderweireld gibi üst düzey kulüplerde başarıyla top koşturmuş isimler bulunuyor.

Oynadıkları kulüplerle birçok kupa kazanan bu oyuncuların Belçika formasıyla beklentileri bir türlü karşılayamadıkları göze çarpıyor.

2014 Dünya Kupası, Euro 2016 ve Euro 2020’de çeyrek final oynayan Belçika’nın bu jenerasyonla elde ettiği en büyük başarı olarak 2018 Dünya Kupası’ndaki Üçüncülük dikkat çekiyor.

Katıldığı turnuvalarda final adayı olarak gösterilen güçlü kadronun henüz bu başarıyı yakalayamaması, ülke basınında başta Roberto Martinez olmak üzere oyuncuların da eleştirilmesine yol açıyor.


Yönetilmesi Zor Kadro


Geçtiğimiz günlerde Belçika kaynaklı haber ajanslarının, Katar 2022 Dünya Kupası’nda Belçika kampında bir kavga yaşandığını iddia etmesi, bu turnuvanın da Altın Jenerasyon için hayal kırıklığı ile bitebileceği şeklinde yorumlandı.

Kavga iddiası resmi ağızlardan doğrulanmasa da iddiaların ardı arkası kesilmedi. Yine Belçika kaynaklı haber ajansları, hali hazırda takım içindeki bazı oyuncular arasında yıllardır süren husumetler olduğunu takipçilerine aktardı.

Kadro içindeki anlaşmazlığı su yüzüne çıkaran olaylardan ilk Kanada maçında Toby Alderweireld ve Kevin de Bruyne’nin saha içinde tartışmaları oldu.

Bu olayın ardından basın karşısında sorun olmadığını söyleyen iki futbolcu tartışmaların önüne geçmeye çalışsa da Fas maçı öncesinde ve sonrasında yapılan açıklamalara kadronun durumunu ortaya koydu. Maç öncesinde İngiliz medyasına verdiği röportajda “Dünya Kupası’nı kazanmak için çok yaşlıyız.” diyen Kevin de Bruyne’nin bu açıklamaları iddialara göre kadroda rahatsızlık yarattı.

Fas mağlubiyeti sonrasında takımın en yaşlı oyuncusu (35) Jan Verthongen’in, Kevin de Bruyne’nin açıklamalarına gönderme yapması ise ilgi çekiciydi. Verthongen maç sonunda, “Bence kötü hücum ettik çünkü ileride de çok yaşlıyız.” diyerek bir bakıma kadro arasındaki uyumsuzluğu doğrulamış

oldu.


Tüm bu olayların ışığında 1 Aralık 2022 Perşembe günü Hırvatistan ile Dünya Kupası’nda “tamam ya da devam” maçına çıkacak olan Belçika’nın, o karşılaşmada nasıl bir performans göstereceği şimdiden merak ediliyor.

0 yorum

Comentarios


bottom of page