top of page

Beyaz Perdede Yer Alan FutbolcularYazı: Batu Çakan


Milan’ın yıldızı Zlatan Ibrahimovic, resmi Twitter hesabından Asterix & Obelix: The Middle Kingdom filminde oynayacağını açıkladı. Zlatan, filmde “Antivirüs” karakterini canlandıracak. Filmin 24 Şubat 2023’te vizyona girmesi bekleniyor.


İsveçlinin bu oyunculuk deneyimi, bir futbolcunun filmde oynaması açısından ilk değil. Geçmişte yeşil sahalardaki performanslarının yanına film setlerindeki yeteneklerini de ekleyen birçok yıldız vardı.


İşte futbol dünyasından filmlerde yer almış 8 isim:


8) George Best


Futbol dünyasının ilk süper yıldızı. Futbolun küreselleşmeye başladığı dönemde çekici saçları, taşıdığı 7 numaralı formasıyla dünyanın ilk ikonlarından.


Tabii ki George Best gibi bir figürün filmlerde yer almaması olanaksızdı. Kuzey İrlandalının film kariyeri 1965 yapımı “Cup Fever” filmiyle başladı. Filmde, aynı zamanda kendisinin doğum yeri de olan Belfast merkezli bir takımın Manchester United’dan ilham alması anlatılıyordu.


2005 yılında kaybettiğimiz efsane, 1971’de “Percy” isminde bir İngiliz yapımı komedi filminde de rol aldı.


7) Paul Breitner


Akıllarda 1974’te dünya şampiyonu olan Batı Almanya takımında defansta Franz Beckenbauer ile ortaklığıyla akıllara kazınan Paul Breitner, film sektörüne de pek uzak değil.


Beyaz perdeye 1976’da “Potato Fritz” isminde Alman kovboy filminde bir sınır askeri olarak rol aldı. Sahadaki rolünden dolayı perdedeki rolü için pek fazla hazırlık yapmasına gerek kalmamıştır diye düşünüyoruz.


Breitner, 1986 yılında “Kunyonga - Mord in Afrika” isimli aksiyon filmiyle sinemaya geri döndü. Futbolu bıraktıktan sonra 11 filmde daha yer alan Alman, yedinci sanata yakınlığını hep korudu.


6) Eric Cantona


Manchester United’ın simgelerinden, uzun kollu forması, kele yakın saçları, her an ortaya çıkabilecek çılgın tarafıyla Eric Cantona futbolseverlerin aklında yer etmiş bir isimdi.


Fransız efsane, 30 gibi “çok erken” denilebilecek bir yaşta sahalardan çekildi. Elizabeth, “The Children of the Marshland,” “You and the Night,” “The Salvation,” gibi filmlerde farklı farklı karakterleri canlandıran Cantona, en son 2008 yapımı “Looking For Eric” filminde kendisini oynadı.


5) Zinedine Zidane


Listedeki bir diğer Fransız ise Zinedine Zidane. Teknik direktör ve futbolcu olarak futbol dünyasında kazanılmadık kupa, toplanmadık ödül bırakmayan yaşayan efsane, sinema sektörünün de tadını aldı.


2006 temmuzunda altın kupayı kaybettiği maçın ardından futbol kariyerini noktalayan Zidane, aynı yıl yapımı “Asterix at the Olympic Games.” filminde konuk oyuncu olarak yer aldı.


Ayrıca Zinedine Zidane birçok futbolseverin aşina olduğu, Meksikalı bir çocuğun Real Madrid’de yer edinme çabasını anlatan “Goal” üçlemesinde listenin bir sonraki ismiyle birlikte oynadı.


4) David Beckham


Eğer futbol dünyasından bir isme “artist” diyecek olursak hiç şüphesiz bu kişi kelimenin tüm anlamlarının içini dolduracak bir kariyere sahip David Beckham olurdu.


Kariyerinde Manchester United, Real Madrid, Milan, PSG, LA Galaxy gibi ülkelerinde medyaya en fazla malzeme veren takımlarda forma giyen Beckham, beyaz perde de oldukça aktif bir kariyer geçirdi.


Goal üçlemesiyle sinemaya giriş yapan İngiliz, 2015 yılında “A Man From U.N.C.L.E.” filminde projeksiyoncu olarak gözüktü. 2017 yılında ise gişe rekortmeni “King Arthur: Legend of the Sword” filminde rol aldı.


2018’de bir başka ünlü film olan “Deadpool 2”de kamera karşısındaki yerini alan Beckham, o tarihten sonra bir sonraki filmi için beklemeye koyuldu.


3) Ashley Cole


Son 15 yılda Premier League’in en iyi sol beklerinden biri olmayı başarmış Ashley Cole, kariyerinde Arsenal, Chelsea, Roma gibi takımlarda forma giydi.


2007 yılında kameralar önüne ilk kez Arsenal’in The Invincibles sezonunu anlatan “Arsene’s Eleven” belgeseliyle çıkan Cole, sektörü sevmiş olacak ki 2009’da “Dead Man Running” filmiyle beyaz perdeye de atıldı.


2) Neymar


Her sektörden arkadaşlarıyla bir gece kulübünde görmeye alışık olduğumuz Neymar, kameralar için her zaman güzel bir malzeme olmuştur. Best ve Beckham gibi zamanının en çekici erkeklerinden biri olarak gözükmese de birçokları tarafından beğenildiği ortada.


2013’te bir Brezilya dizisi olan “Amor a Vida”da bir bölümlük gözüken Neymar, asıl performansını 2017’de “XXX: Return of Xander Cage” filmiyle gösterdi. Filmde gizli bir şirket tarafından işe alınan bir futbolcu rolünü oynadı.


Ayrıca Brezilyalı, Netflix’in en çok izlenen dizilerinin başında gelen “La Casa De Papel”in üçüncü sezonunda küçük bir sahnede yer aldı. Sahnede Neymar’ın ağzından çıkan “Futboldan ve partilerden hoşlanmıyorum” repliği izleyenlere tebessüm ettirdi.


1) Pele & Bobby Moore


Listenin ilk sırasına kadar futbolcuların kariyerleri doğrultusunda kronolojik olarak ilerlemiştik ancak ilk sıraya bu ikiliden ve bahsi geçen filmden başkasının gelmesini istemedik.


Ülkelerinin futbol geçmişlerine altın harflerle adlarını yazdıran Pele ve Bobby Moore, futbol ve sinema denince akla gelen ilk filmde de birlikte rol aldılar.


Pele, Moore için “Karşılaştığım en iyi defans” yorumunu yaparak kendisine ne kadar saygı duyduğunu anlatıyordu.


İkili, 1982 yapımı “Zafere Kaçış” filminde rol aldılar. Pele, Luis Fernandez adında Trinidad & Tobago’lu bir futbolcuyu canlandırırken Moore, Terry Brady rolünü oynadı.


Ek olarak Moore, “Till Death Do Us Part” dizisinde zaman zaman rol alırken; Pele 1983’te “A Minor Miracle” ve 1987’de “Hotshot” filminde beyaz perdedeki yerini aldı.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page