top of page

Cavani'nin Irkçılık Yüzünden Ceza Alması Uruguaylı Futbolcuları İsyan Ettirdi

Manchester United'ın 33 yaşındaki golcüsünün, 2 gol attığı Southampton maçının ardından Instagram'da paylaştığı story yüzünden FA tarafından 3 maç ve 100.000 pound ile cezalandırılması büyük bir tartışma başlattı.


Bir taraftarın Cavani'nin gol sevincini 'seni böyle seviyoruz, matador' yazısı ile paylaşması ve Cavani'nin hikayesine bunu ekleyerek 'Teşekkürler, negrito' yazmasının ardından gelen tepkiler üzerine harekete geçen federasyon yetkilileri Cavani'yi ceza kuruluna sevk etmişlerdi.


Cavani tepkilerin ardından paylaşımı kaldırmış: "Kültürden ve dilden kaynaklanan bir yanlış anlaşılma yaşanıyor, unutmayın ben bir yabancıyım ve İngilizce'de hakaret olarak algılanacak bazı kelimelere yeterince hakim değilim ama yine de özür diliyorum." demişti.


Solskjaer de oyuncusuna: "Cavani asla insanları incitmeye çalışacak birisi değil, özür de diliyor. Kültürel farklardan ve bilgisizlikten dolayı onu yargılamamalıyız." sözleriyle sahip çıkmıştı.

Ancak federasyonun Cavani'yi sert bir şekilde cezalandırması, Uruguaylı Futbolcular Cemiyeti'nin tepkisini çekti. "Negrito" kelimesinin İngilizce'deki gibi aşağılama anlamında kullanılmadığını savunan, Suarez gibi ünlü futbolcuların başını çektiği cemiyet: "Kültürel farklılıklardan Uruguaylı futbolculara ceza verilmemeli, Edinson Cavani asla ırkçı biri değil, Cavani'nin yanındayız." cümlelerini içeren bir bildiri yayınladı.


Negro ve negrito kelimeleri ırkçı oldukları gerekçesiyle FIFA'nın yasakladığı kelimeler arasında bulunsa da Negrito özellikle Latin Amerika'da "arkadaş, kanka" anlamında da kullanılıyor ve oldukça yaygın, bu yüzden Latin Amerika kökenliler tarafından bu yasaklar genellikle anlamsız bulunuyor.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page