top of page

City Football Group Palermo'nun çoğunluk hissesini satın aldı

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


City Football Group, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla İtalya Serie B’de mücadele eden Palermo kulübünün çoğunluk hisselerini satın aldığını duyurdu.

Hisselerin devrinin ardından açıklamalarda bulunan City Football Group CEO’su Ferran Soriano: “Palermo güçlü ve gururlu kimliğiyle büyük ve tarihi bir kulüp” ifadeleriyle anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

2013 yılında kurulan City Football Group, Palermo’yu da bünyesine katarak dünya haritasındaki etki alanını genişletti.Yatırımlar 2008’de Başladı


Birleşik Arap Emirlikleri’nden iki milyarder iş insanı Khaldun al-Mubarak ve Mansour bin Zayed Al Nahyan, 2008 yılında Manchester City kulübünü satın aldılar.

Bu yatırımın karşılığında mali ve sportif yönden büyüyen Manchester City, 2011/2012 sezonunda 43 yıl sonra İngiltere Premier Lig’de şampiyon oldu.

Bu şampiyonluğun da etkisiyle yatırımlarını arttırmaya karar veren Khaldun al Mubarak ve Monsour bin Zayed Al Nahyan, City Football Group adında global ölçekli bir organizasyon kurdular.

Bu organizasyonun başına ise Barcelona’da yaptıklarıyla kulübün gelişiminde önemli rol oynayan ve hali hazırda Manchester City projesinin başında olan Ferran Soriano’yu getirdiler.

City Football Group, kuruluşunun ardından Manchester City’den sonra bünyesine New York City FC’yi de ekleyerek etki alanını genişletti. Organizasyon, bünyesindeki kulüplerin birbirleriyle organik bir bağının olması planlanıyordu.

Bu anlaşmanın ardından geçen sürede Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’dan sonra Avusturalya kıtasında da bir kulüp satın alan City Football Group, Melbourne City’yi organizasyona dahil etti.

Melbourne City’nin satın alınmasının ardından kulübün renklerini tıpkı Manchester City ve New York City FC gibi gök mavi olarak değiştirmesi, City Football Group’un tüm kulüplerini tek bir organizasyonun parçası olarak düşündüğünü kanıtlıyordu.

3 kıtada kulüp sahibi olan Birleşik Arap Emirlikleri’nden yatırımcılar, 2014 yılında Asya pazarına da girdiler. Yokohama F Marinos takımı, organizasyonun 4’üncü kulübü oldu.

Bu anlaşmaların devamı Güney Amerika’dan Uruguay takımı Montevideo City Torque, İspanya’dan Girona, Çin’den Sichuan Jiuniu, Hindistan’dan Mumbai City FC, Belçika’dan Lommel SK ve Fransa’dan ES Troyes AC ile devam etti.

Bu kulüplerin yanında Bolivya’dan Club Bolivar ve yine Fransa’dan Vannes OC ise City Football Group ile partnerlik ilişkisi yürüten ekipler oldular.Palermo 12’nci Anlaşma Oldu


2013’ten itibaren yaptığı yatırımlarla dünya çapında 11 futbol kulübüne sahip olan City Football Group, Avrupa’nın büyük futbol ülkelerinden bir diğerine ise Palermo ile giriş yaptı.

Palermo kulübünün hisselerinin yaklaşık %80’ini 13 milyon euro karşılığında alan City Football Group, böylece portföyüne İtalya’yı da ekledi.

Organizasyonun İtalya’daki varlığının öneminden bahseden Ferran Soriano: “İtalya, sahip olduğu milli takım ve kulüp takımlarıyla dünyanın en heyecan verici futbol ülkelerinden biri. City Football Group’un İtalya’daki varlığından büyük mutluluk duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.


2022 yılı itibariyle Manchester City ve New York City FC’nin toplam değerlerinin yaklaşık 6,2 milyar dolar olduğu düşünülürse, City Football Group’un bünyesinde bulunan tüm kulüplerle birlikte 10 milyar dolar’ı aşkın bir değeri yönettiği tahmin ediliyor.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page