top of page

Community Shield Kupasının Tarihi30 Temmuz Cumartesi günü Manchester City ile Liverpool arasında oynanacak olan İngiltere’de sezonun açılış kupası Community Shield, bir önceki sezonun Premier Lig şampiyonu ve FA Kupası şampiyonu arasında oynanıyor.


1908-2001 yılları arasında Charity Shield ismiyle oynanan kupa 2002 yılında Community Shield ismini aldı.


Manchester United, 21 kez ile kupayı en fazla kazanan takım konumunda yer alıyor.


Sir Alex Ferguson ise toplamda 10 defa bu kupayı kazanarak en çok kazanan teknik direktör oldu.


Kupanın İsmi Nerden Geliyor?


Kupaya Community Shield denmesinin sebebi bu maçtan elde edilen gelirin ülke genelindeki toplumsal projelere ve hayır kurumlarına dağıtılmasıdır.


Gişe ve stadyum içi gelirlerinin bir kısmı FA Kupasında mücadele eden 124 takıma, kendi istedikleri kuruma bağışlamaları için gönderilirken; geri kalan kısmı da İngiltere Futbol Federasyonu’nun (FA) ulusal yardım ortaklarına dağıtılır.


Kupanın Ortaya Çıkışı


İlk defa 1908/09 sezonunda düzenlenen Community Shield’ın ortaya çıkış hikayesi ilginç bir hikayeyi barındırıyor.


1898 yılında Londra polis şerifi Thomas Dewar’ın aklına bir fikir geldi. Dewar, İngiltere’deki en iyi profesyonel takımla en iyi amatör takımın maç yapmasının ilgi çekici olacağını düşündü.


Bu maçtan elde edilecek gelirin de hayır kurumlarına bağışlanmasını uygun gördü.


Kupa “Sheriff of London Charity Shield” ismiyle tasarlandı. Thomas Dewar tarafından ortaya atıldığı için “Dewar Shield” olarak da biliniyordu.


Fikir, FA tarafından onaylandı ve ilk maç 1898 yılında İngiliz amatör takım Corinthians ile Sheffield United arasında oynandı. Maç 0-0 bereberlikle sonuçlandı. O dönemde uzatma sistemi olmadığı için maç tekrar edildi, o maç da 1-1 beraberlikle sonuçlanınca iki takım da kupaya sahip sayıldı.


Organizasyon on sene devam etti. Profesyonel takımların üstünlüğü sebebiyle 1908 yılında Charity Shield (şimdiki Community Shield) ile değiştirildi.


10 maçta 6 defa profesyonel taraf, 2 defa amatör taraf kazanırken 2 defa da kupa paylaşıldı.


On maçın dokuzunda amatör tarafı temsilen sahaya çıkan Corinthians takımı, 9 maçta 2 galibiyet, 6 mağlubiyet, 1 de beraberlik aldı.


Profesyonel tarafta ise 10 maça 9 farklı takım çıktı. Birden fazla kez Sheriff of London Charity Shield’da sahaya çıkan tek profesyonel takım Aston Villa oldu. Bu maçlardan 1 galibiyet ve 1 mağlubiyet çıkardılar.


Kupa, 1930’lu ve 60’lı yıllarda amatör takımlara destek olma amacıyla üçer kez daha düzenlendi. 1931, 1932, 1934, 1964, 1965, ve 1966 yıllarında yapılan maçların hepsini profesyonel takımlar kazandı.


1983 yılında aynı amaçla son kez düzenlenen kupada Watford, Corinthians’ı 6-1 yenerek kupanın son sahibi olmuştu.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page