top of page

Dünya Kupası 2022: Turnuvada Neden Az Gol Atılıyor?FourFourTwo yazarlarından Mark White, 2022 FIFA Dünya Kupası’nda 0-0 biten maçların ardından neden bu kadar az gol atıldığını mercek altına aldı.

2022 Dünya Kupası’nda şimdiye kadar, bir önceki turnuvalara göre daha çok maç golsüz beraberlikle bitti. Peki neden?

Katar Dünya Kupası, daha şimdiden 2018'deki golsüz beraberlik sayısının üç katına ulaştı. Öyle ki dün, üç saat boyunca gol izleyemeden maçları takip ettik.


Herkes 0-0'a rağmen büyüleyici bir oyun oynayabileceğinizi iddia edebilir - ve kesinlikle bunu yapabilirsiniz – ancak biz dünyadaki en büyük şovda goller görmek istiyoruz. 0-0’lık sonuçlar, birkaç kişinin henüz turnuvanın başı olmasına rağmen 2022 FIFA Dünya Kupası’nın eğlenceli bir turnuva olmayacağını iddia etmesine yol açtı.


Peki ne oluyor? İşte birkaç teori.


1. Takımlar Daha Geniş Rotasyonla Oynuyor


Gareth Southgate, İran’a karşı ikinci yarıda yıldız oyuncularını oyundan çıkartabildiği için çok mutluydu. Çünkü İngiltere 4-1 öne geçmişti ve sadece dört gün sonra tekrar oynayacaktı. Bu sıkışık program, takımların 90 dakika boyunca tüm güçlerini harcamak yerine daha geniş bir rotasyon kullanmasına yol açtı.

Bu, Danimarka ve Tunus'un neden beraberliğe oynadığını, her iki tarafın da maça hakim olmak için zamanları olmasına rağmen neden denge oyununu tercih ettiğini ve neden kendilerini çok fazla yormadıklarını açıklayabilir. Aynı şekilde, muhtemelen İran'ın kilit oyuncularının İngiltere’ye karşı geri düşmüşken oyundan alınmasının nedeni de bu. Şu ana kadar bazı sıkıcı 0-0'lar gördük. Aynı zamanda çok tek taraflı maçlara da şahit olduk.

Tesadüfen veya planlı bir şekilde, bu turnuva daha yavaş başladı. Bu muhtemelen kısmen kondisyon eksikliğinden kaynaklanıyor.


2. VAR Artık Daha Kararlı, Daha Az Ceza Var


2018 video yardımcı hakemli ilk turnuva oldu. Grup aşamasının yarısında, Cristiano Ronaldo İran'a karşı bir penaltı kazandı ve turnuvada atılan penaltı sayısını 19'a çıkardı. FIFA Dünya Kupası için bundan önceki rekor 18 idi.

2022'de şimdiye kadar bazı yumuşak cezalar gördük. Dört yıl önce kurallar hala yerleşmemişti. Yıllarca süren VAR deneyiminden sonra, belki de hakemler neyin penaltı olduğu konusunda daha iyi bir fikre sahip oldular. Ya da belki geçen sefere göre kuralları daha doğru anladılar… kim bilir?


3. Takımlar Daha Savunmacı


Southgate, İngiltere’nin takım şablonu hakkında çok açık. Üç Aslan'ın hücumda sahip olduğu zenginliklere rağmen bu takım, sabırlı bir takım görüntüsünde. Yüksek tempolu hücum anlayışına karşın İngiltere, sabırla oynayıp savunmada sağlamlığı tercih ediyor.

Bu konuda belki de yalnız değiller. Fransa, önceki iki turnuvada daha yüksek yoğunluklu bir oyunla dikkat çekmesine rağmen tıpkı İspanya ve Almanya gibi artık daha organize ve sabırlı bir takım.

Tıpkı kulüp seviyesinde oyun stilinin bir dönüşümden geçmesi gibi, belki de uluslararası sahnede daha savunmacı bir döneme giriyoruz.

Bununla birlikte birçok takımın, turnuvaya bu kadar temkinli başlamasına rağmen iyi savunma yaptığını ve bu sayede üst sıralarda yer aldığını da belirtmek gerekir.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page