top of page

Dünya Kupası Açılış Maçlarının TarihiKatar 2022 FIFA Dünya Kupası, dün akşam oynanan açılış maçıyla başladı. Katar, ev sahibi olduğu turnuvanın açılış maçında Ekvador'a 2-0 yenilerek tarihte açılış maçını kaybeden ilk ev sahibi ülke oldu. Dünyanın en prestijli futbol turnuvası olarak kabul edilen turnuvada, açılış maçları sembolik bir önem taşıyor.


Yıllar boyu süren hazırlıkların tamamlandığını ve Dünya Kupası heyecanının başladığını ilan eden bu maçlar, futbolseverler tarafından ilgiyle takip ediliyor.


Dünya Kupası’nı Başlatan Maç


Fransız Jules Rimet’nin vizyonuyla ortaya çıkan FIFA Dünya Kupası’nın ilki 1930 yılında düzenlendi. Doğal olarak Fransa ile Meksika’yı Estadio Pocitos’ta karşı karşıya getiren karşılaşma sadece bir turnuvanın değil, bütün bir Dünya Kupası’nın açılış maçıydı.


Bu maçla başlayan serüven 92.yılını geride bırakmaya hazırlanırken, ilk açılış maçında taraftarlar tam 5 gol izlemişti.


Güçlü Fransa, Güney Amerika temsilcisi Meksika’yı 4-1 ile geçmiş ve tarihteki ilk Dünya Kupası maçını farklı şekilde kazanmıştı.


En Farklı Açılış Maçı


Tarihin ikinci Dünya Kupası’nın başladığını ilan eden karşılaşma için İtalya ve ABD, Stadio Nazionale PNF’de bir araya geldi.


Ev sahibi İtalya’nın taraftarları karşısında tam 7 gol bulduğu maç, tarihin en farklı kazanılan ve en çok gol atılan açılış maçı olarak kayıtlara geçti.


7-1 kazanılan maçta takımı adına hat-trick yapan Angelo Schiavo, açılış maçlarında bunu yapmayı başaran ilk isim oldu.


Açılış Maçlarındaki İlk Eşitlik


İlk iki Dünya Kupası’nda açılış maçlarının bol gollü geçmesi, 1938 FIFA Dünya Kupası’nda da beklentileri arttırdı.


Fransa’nın ünlü Parc des Princes stadyumunda İsviçre ve Almanya karşı karşıya gelirken, 90 dakika sonunda ortaya 1-1’lik skor çıktı.


Uzatma devresinde İsviçre maça ağırlığını koydu ve mücadele 4-2’lik skorla sona erdi. Almanya böylelikle Dünya Savaşı’nın eşiğinde turnuvaya erken veda etti.

Bu maç ayrıca 90 dakikası berabere sonuçlanan ilk açılış maçı olarak Dünya Kupası tarihine geçti.


Savaş Sonrasında Dünya Kupası’nı Başlatan Maç


1938 FIFA Dünya Kupası sonrasında büyük bir savaşa giren dünya, 1950 yılına gelindiğinde futbol için bir araya geldi.


12 yıl sonra tekrar düzenlenen Dünya Kupası, futbolseverlerin büyük savaştan sonra hevesle beklediği en büyük organizasyondu.


Açılış maçında Brezilya, Meksika ile karşılaştığında oynadığı futbolla bu heyecanın karşılığını verdi. Kendi evlerinde turnuvanın en büyük favorisi olan Brezilyalılar, ilk maçta Meksika’yı 4-0 geçerek iddialarını ortaya koydular.


Ne var ki turnuvanın finalinde Uruguay, Maracanazo’ya sebep oldu ve Jules Rimet kupasını yaklaşık 174.000 Brezilyalı’nın gözleri önünde kazandı.


Meksika Açılış Maçlarının Kaybedeni


1950 FIFA Dünya Kupası’nın ardından 1954’te düzenlenen organizasyona Yugoslavya açılış maçında, İsviçre’de, Fransa’yı mağlup ederek dünya futbolunda hakim güçlerden biri olduğunu kanıtlamıştı.


1958’de ise İsveç, kendi evindeki turnuvanın açılışında Meksika ile karşılaşmıştı. Dünya Kupası tarihinin en çok açılış maçına çıkan takımı olan Meksika, 1930 ve 1950’den sonra bir kez daha açılış maçında mağlup olmuştu.


1962 FIFA Dünya Kupası’nda İsviçre’yi kendi evindeki turnuvanın ilk maçında 3-1 ile geçen Şili, uzun bir süre boyunca açılış maçlarında alınan son galibiyetin sahibi olacaktı.


Çünkü 1966 (İngiltere – Uruguay), 1970 (Meksika – Sovyetler Birliği), 1974 (Brezilya – Yugoslavya) ve 1978’de (Batı Almanya – Polonya) açılış maçlarının tamamı beraberlikle sonuçlandı.


Bu maçlarda galip çıkmadığı gibi, 4 açılış karşılaşmasında da futbolseverler gol dahi izleyemedi. Tüm mu mücadeleler 0-0 sonuçlandı.


Açılış Maçlarında Son Şampiyonlar Sahada


1974-2002 arası dönemde FIFA, açılış maçlarını son şampiyonların oynamasına karar verdi. Bu doğrultuda 1974 FIFA Dünya Kupası’nda Brezilya ile birlikte yeni bir dönem başladı.

Son şampiyonların açılış maçlarını oynadığı dönemde oynanan ilk iki turnuvada, iki son şampiyon Brezilya ve Batı Almanya açılış karşılaşmalarında gol atamadan sahadan beraberlikle ayrıldı. Bu süreçteki ilk galibiyeti alan ekip ise 1982 FIFA Dünya Kupası’nda Belçika oldu.

Son şampiyon Arjantin’i 1-0 ile geçen Belçika’da, Erwin Vandenbergh 16 yıl sonra açılış maçlarında gol atan ilk oyuncu oldu.

1986 FIFA Dünya Kupası’nın ilk mücadelesinde İtalya ve Bulgaristan 1-1 berabere kalırken, 1990 FIFA Dünya Kupası’nda Kamerun, büyük bir sürpriz yaparak açılış maçında Arjantin’i mağlup etti. Kamerun’un Diego Armando Maradona kaptanlığındaki Arjantin’i yenmesi hali hazırda sürpriz bir sonuçtu. Ancak Afrika temsilcisi bunu 9 kişiyle yaparak hem kupa tarihinin hem ülke tarihinin en unutulmaz galibiyetlerinden birini aldı.

1994 ve 1998’de ise açılış maçlarında sürpriz yaşanmadı. 1994’te Almanya, ABD’deki ikonik turnuvanın açılışında Bolivya karşısında 1-0 galip geldi. 1998’de ise Brezilya, İskoçya’yı Stade de France’da 2-1 mağlup etti.

Son şampiyonların açılış maçlarını oynadığı uygulamanın son kez görüldüğü 2002 FIFA Dünya Kupası’nda ise, o turnuvada Afrika’yı oldukça başarılı bir şekilde temsil eden ve çeyrek final gören Senegal, açılış maçında Fransa’yı 1-0 yenerek gücünü göstermişti.


Açılışı Ev Sahipleri Yapıyor


FIFA, 1974-2022 arasında uyguladığı açılış maçlarını son şampiyonun oynaması uygulamasını 2006’dan itibaren değiştirdi.

Buna göre açılış maçlarını ev sahibi ülkenin oynaması kararlaştırıldı. Bu uygulamanın ilk örneğinde Almanya, Kosta Rika’yı Münih’te ağırladı ve rakibini 4-2’lik skorla mağlup etti.

4 yıl sonra 2010 FIFA Dünya Kupası’nı ise yine Meksika açtı. Ev sahibi Güney Afrika ile oynayan Meksika, sahadan beraberlikle ayrılıp 7.kez oynadığı açılış maçlarında yine galibiyet alamadı.

Son olarak 2014 FIFA Dünya Kupası’nda Brezilya ve 2018 FIFA Dünya Kupası’nda Rusya, ülkelerindeki turnuvaların açılışlarında taraftarlarını memnun etmeyi başaran takımlar oldular.

Brezilya, Hırvatistan’ı 3-1 ile geçerken; Rusya ise Suudi Arabistan karşısında 5-0 kazandı ve 68 yıl sonra açılış maçlarındaki en farklı skoru kaydetti.
0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page