top of page

Dünya Kupası'nda yeni teknoloji.2022 FIFA Dünya Kupası için geri sayım sürüyor. Tarihte ilk kez kış aylarında düzenlenecek olan turnuva, 21 Kasım 2022’de Katar’da start verecek.


Dünya futbolunun zirvesi olarak kabul edilen FIFA Dünya Kupası, Katar’daki organizasyonda birçok ilke ev sahipliği yapacak. Körfez ülkelerinde ilk kez düzenlenecek olan turnuvada, futbol ve teknolojinin daha fazla ortak noktada buluşması bekleniyor.


Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi Resmen Açıklandı


2022 FIFA Dünya Kupası’nda uygulanacak olan yeni sistemlerden biri, FIFA’nın resmi internet sitesinden yapılan duyuruyla açıklandı.


Buna göre kış aylarında Katar’da başlayacak olan Dünya Kupası’nda “yarı otomatik ofsayt sistemi” kullanılacak.


Turnuva boyunca her maçta kullanılacak bu teknolojiyle ofsayt pozisyonlarında en az hata ile en hızlı sonucun alınması hedefleniyor.


Her Stadyumda 12 Ofsayt Kamerası Olacak


FIFA’nın yaptığı resmi açıklamada yarı otomatik ofsayt sisteminin nasıl işleyeceğine dair de bilgiler verildi. Buna göre sistemin çalışabilmesi için 2022 FIFA Dünya Kupası maçlarının oynanacağı stadyumlara 12’şer adet ofsayt kamerası yerleştirilecek.


Bu özel kameralar, sahada yer alan futbolcuların ve oyunda yer alan topun hareketlerini analiz edip geliştirilen özel yazılım sayesinde bu verileri depolayacak.


Yarı otomatik ofsayt sistemi için geliştirilen yazılım, futbolcuları baştan ayağa tarayarak ofsayt için geçerli sayılan uzuvları 29 farklı noktayla belirleyecek.


Yazılım tarafından işlenen bu veriler, ofsayt pozisyonlarında direkt olarak VAR odasındaki hakemlerin ekranlarına yansıyacak. Böylece VAR hakemleri, görüntülerden ofsayt çizgisinin geçilip geçilmediğini anlamaya çalışmak yerine hızlıca sistemin belirlediği noktaların konumunu görebilecekler.


Sürecin sonunda ise maçın orta hakemine verilecek direktif, ofsayt durumunun gerçekleşip gerçekleşmediğini bildirecek.


FIFA, yeni uygulamayla maçların daha az durmasını ve hakem kararları sebebiyle oyundaki gecikmelerin minimuma inmesini hedefliyor.FIFA’nın Zirvesindeki İsimler Uygulamadan Umutlu


FIFA Başkanı Gianni Infantino, yarı otomatik ofsayt sistemi hakkında yaptığı açıklamada, futbolun gelişimi için Dünya Kupası organizasyonlarının büyük rol üstlendiğini belirtti.


"FIFA, 2018'de Dünya Kupası'nda VAR sistemini kullanarak büyük ve cesur bir adım attı. Yarı otomatik ofsayt sistemi, VAR sisteminin tüm dünyadaki gelişimine yardımcı olacak." ifadelerini kullanan Gianni Infantino’ya FIFA Hakem Komitesi Başkanı Pierluigi Collina da destek verdi.


Dünya futbolunun bir dönemine damga vuran İtalyan eski hakem, "VAR, futbola çok olumlu bir etki yaptı ve çok sayıda hatanın önüne geçti. Yarı otomatik ofsayt sisteminin de bunu daha ileriye taşıyacağını inanıyoruz." dedi.


Hatırlanacağı üzere VAR sistemi de ilk olarak 2018 FIFA Dünya Kupası’nda denenmiş ve turnuvanın ardından dünya çapında kullanılmaya başlanmıştı. Tıpkı 2018’de olduğu gibi yarı otomatik ofsayt sisteminin de turnuva sonrasında ulusal ve uluslararası organizasyonlarda yaygın olarak kullanılması bekleniyor.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page