top of page

Dünya Kupası Tartışmalarla Katar’da22. FIFA Dünya Kupası, birçok farklı ilke ev sahipliği yapacak. Turnuva tarihte ilk kez bir Orta Doğu ülkesinde, üstelik kış aylarında düzenlenecek.

21 Kasım 2022 tarihinde Katar’da başlayacak FIFA Dünya Kupası, 18 Aralık 2022’de oynanacak final maçıyla sona erecek. Başta Avrupa olmak üzere birçok ulusal futbol ligi bu sebeple, liglerindeki fikstürleri düzenledi. Oyuncuların kış aylarında düzenlenecek olan Dünya Kupası’na katıldıktan sonra lig ve kupa maçlarına nasıl devem edecekleri ise şimdiden merak konusu oldu.


Turnuva Neden Katar’da Düzenleniyor


FIFA, 2010 yılında 2022’deki organizasyonun ev sahibini seçmek için bir oylama yaptı. Oylamada ABD, Güney Kore, Japonya ve Avustralya gibi ülkeler dünyanın en prestijli turnuvasını düzenlemek için aday olmuşlardı.

O dönem FIFA Başkanı olan ve daha sonraları adı yolsuzluk ve rüşvet skandallarına karışan Sepp Blatter (İsviçre’de yıllarca devam eden dava, 2022 Temmuz’da sonuçlandı ve Blatter suçlamalardan aklandı), 2022 FIFA Dünya Kupası’nın Katar’da düzenleneceğini açıklamıştı.

Böylece turnuvanın ilk kez bir Arap ülkesine verilmesi, beraberinde birçok tartışmayı getirmişti. Öyle ki Katar’ın turnuvayı almak için FIFA’ya yaklaşık 3.7 milyon dolar rüşvet verdiği iddiaları mahkemeye taşınmış, 2 yıl süren soruşturmanın ardından bu iddiaların asılsız olduğu belirtilmişti.


Hazırlık Süreci Tartışmalı Geçti


Katar’ın 2022 FIFA Dünya Kupası’na hazırlık süreci de oldukça tartışmalı geçti. Başta BBC olmak üzere birçok uluslararası medya kuruluşu, Katar’ın turnuvaya hazırlık sürecinde başta kaçak ve ucuz işçi çalıştırmak olmak üzere birçok insan hakkını ihlal ettiğini iddia etti.

Konuyu araştıran Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Komitesi de işçilerin kötü koşullarda çalıştığına dair raporlar hazırladılar.

Buna iddialara resmi raporlarla yanıt veren Katarlı yetkililer, turnuvaya hazırlığın iddia edildiği gibi kötü koşullar altında yapılmadığını belirttiler.


En Temel Sorun Sıcaklıkla Mücadele


22. FIFA Dünya Kupası’nın kış aylarında düzenlenmesinin ana sebebi olarak Katar’da yıl boyunca süren yüksek sıcaklıklar gösterildi.

Yıl boyu ortalama sıcaklıkların en düşük 15 derece civarında seyrettiği Doha’da, yaz aylarında sıcaklık ortalamalarının 50 dereceyi bulması, turnuvayı bu aylarda düzenlemeyi imkansız hale getirdi.

Her ne kadar Katar, maçların yaz aylarında yüksek teknolojili klimalı stadyumlarda yapılabileceğini öne sürse de bu teklif FIFA tarafından kabul görmedi ve turnuva, Doha’daki ortalama sıcaklıkların en düşük olduğu Kasım-Aralık aylarına alındı.

Yaklaşık 5 milyon taraftarın yerinden takip etmesi beklenen 2022 FIFA Dünya Kupası hem birçok ilki barındırması hem seçim ve hazırlık süreci hem de kış aylarında dünya futboluna yapacağı etkiyle şimdiden tarihte özel bir konumda yer almayı başardı.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page