top of page

Demir Parmaklıklar Ardındaki Brezilyalı Kardeşler

Güncelleme tarihi: 20 Mar 2020

Brezilyalı futbol efsanesi Ronaldinho, sahte pasaport kullanımı sebebiyle Paraguaylı kolluk güçleri tarafından tutuklandı. İşin kötüsü, ünlü futbolcu kendi avukatı tarafından bile ‘bir aptal’ olarak damgalandı.


Ronaldo de Assis Moreira, bilinen adıyla Ronaldinho veya Ronaldinho Gaúcho, Brezilyalı eski futbolcu

Adolfo Marin, Brezilya gazetesi Folha de Sao Paulo’ya verdiği demeçte Ronaldinho’nun yanlış pasaportla Paraguay’a girmeye çalıştığının farkında olmadığını, bilmeden bir suç işlediğini ve ona yanlış bir pasaport verildiği düşüncesini ise mahkemenin dikkate almadığını belirtti. Brezilyalı yıldızın hukuk ekibi tarafından yapılan bu itiraza yargıç tarafından gelen red kararı, tüm futbolseverler üzerinde bir şok etkisi yarattı.


Efsanevi futbolcu ve erkek kardeşi Roberto, cuma günü Asuncion’daki Sheraton Otel’de tutuklandıktan sonra mahkemeye çıkarıldılar. Demir parmaklıklar ardındaki Brezilyalı kardeşler, dava süreciyle birlikte altı aya kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.Mali suçlar bilirkişisi, olası kara para aklama durumuna karşın kurulan genişletilmiş bir soruşturma ekibine katıldı. Yıldız futbolcunun savunma ekibinde yer alan bir diğer avukat ise “yasadışı ve kötüye kullanılan” bu tutuklama kararının, eski futbolcuyu aksine markalaştırdığını ve Brezilyalı diplomatların da bu duruma dahil olduklarını söyledi.


BREZİLYA CUMHURBAŞKANI da TARTIŞMALARA DAHİL


Sergio Querioz’un ortaya attığı spekülasyonda; geçen Eylül ayında Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro’nun ülkenin yeni turizm büyükelçilerinden biri olarak adlandırdığı Ronaldinho’nun serbest kalabilmesini sağlamak için Paraguaylı meslektaşına yönelik bir baskı ortamı yarattığını söyledi.


Koruma alanındaki bir gölde, yasadışı bir balıkçılık platformunun inşasıyla bağlantılı bir para cezasının ödenmemesinin ardından, Ronaldinho’nun Brezilya’yı terk etmesini engelleyen mahkeme kararına rağmen pasaportunun kendisine iade edildiği ortaya çıktı. Hakkında çıkan bu pasaport skandalıyla, 2018’de emekliye ayrıldığından bu yana, iki kez FIFA Dünya Yılın Oyuncusu Ödülü ve bir Ballon d’Or kazandığı o parlak kariyerin ardından, çalkantılı bir yaşam sürerek büyük isminin sahalardan uzaklaştırılmasına neden olmakta.


Geçtiğimiz çarşamba, yardım amaçlı bir lansmana katılmak ve yeni kitabını tanıtmak için saatler öncesinden ülkeye bir Paraguaylı pasaportuyla giriş yapmasından sonra, Ronaldinho’nun kaldığı lüks otele polis çağrıldı. Savcılar, pasaportun içeriğinin, Ronaldinho’nun fotoğrafı ve tam adı ile (Ronaldo de Assis Moreira) bir kadın tarafından yeniden düzenlendiğini söyledi. Erkek kardeşi de aynı türde pasaporta sahipti. Paraguaylı yetkililer ‘gözetim altında tutmak istemedik’ diyerek U dönüşü yapsalar da, ikili son üç gecelerini polis karakolunda geçirmekten kurtulamadı.


TOP CAMBAZI KANDIRILDIĞINI İDDİA EDİYOR…


Eski yıldız futbolcu ve kardeşi oyuna getirildiklerini iddia ettiler. Adolfo Marin, Paraguay pasaportunun Ronaldinho’ya “hediye” olarak verildiğini, bunun gerçek bir değeri olmayan, “fahri tip” bir belge olduğunu varsayan Ronaldinho’nun Paraguay’a ulaştığında elini çantasına atıp çıkardığı ilk şey olan bu pasaportu düşünmeden bir yetkiliye uzattığını anlattı.


Pasaportları hazırladığı iddia edilen, aralarında Brezilyalı bir iş adamının da olduğu, ikisi kadın üç kişi gözaltına alındı.


Çocuklar için yardım kurumunu yöneten Dalia Lopez, Ronaldinho’nun tanıtıma yardım etmesi için Paraguay’a davet edildiğini, tutuklanması için bir emir çıkarıldıktan kısa bir süre sonra kendini teslim etmeyi zaten planladığını bildirdi.

Tüm yanlış kararları yüzünden kariyerini bir kenara koyduğunda ya da iki yıl önce çift-eşlilik iddialarını reddetmeye zorlandığı zaman da Ronaldinho’nun hayatı her zaman mercek altındaydı. Bir zamanlar haftada 100.000 euro’dan fazla kazanan ve milyonlarca ciro yapan samba yıldızının geçen yıl banka hesabında yalnızca beş euro olduğu bildirildi.
Koruma alanındaki bir göle yasadışı balıkçılık platformu inşa etmek suçlamasıyla erkek kardeşiyle birlikte mahkum edildikten sonra Ronaldinho’nun Brezilya pasaportuna el konuldu ancak Paraguaylı savcılar, pasaportların kendilerine iade edilmesine rağmen, Sao Paulo’dan kalkan bir uçakla Brezilya’dan ayrılmak için yeni düzenlenen pasaportların kullanıldığını keşfettiler.

Paraguay İç İşleri Bakanı “Ronaldinho’nun kariyerine saygı duyuyoruz ama yasalara da saygı duyulmalı. Burası Paraguay, yasalar herkesten önce gelir” dedi. Ronaldinho’nun avukatları aracılığıyla hapishaneye hamburger getirtip, hapishane yemeklerini yemediği iddiası ise; Paraguay kamuoyunu kızdırdı. Mahkumlar arasında kayırma söz konusu olmadığını söyleyen hapishane yönetimi, konuyu araştıracaklarını ifade etti.

Son gelişmeye göreyse, Ronaldinho’nun tutuklu olduğu hapishanede bir futbol turnuvası düzenlenmesi söz konusu olabilir. 

Lionel Messi, 6 ay hapis cezasına çarptırılan Ronaldinho'yu hapishaneden çıkarmak için 4 milyon euro karşılığında avukat ordusu tuttu. Öte yandan Arjantinli yıldızın, efsane futbolcunun Brezilya'da sahip olduğu 9 milyon Euro'ya yakın borcu da ödeyeceği iddia edildi.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. FourFourTwo Türkiye’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Çeviri: Arda Yazıcı & Simge Yazıcı

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page