top of page

Derby della Madonnina: AC Milan - Internazionale


İtalya’nın en büyük derbilerinden biri olan Milano Derbisi, birçok farklı açıdan dünyadaki diğer rekabetlerden ayrılmaktadır.

Öyle ki AC Milan ve Internazionale Milan (Inter) takımları, aynı şehri temsil ederken aynı stadyumu ve ortak bir tarihi de paylaşmaktadırlar.

İki takımın ortak tarihi hem AC Milan hem de Inter’de forma giyen birçok büyük yıldızı ve saha içindeki rekabetleri ile Derby della Madonnina, futbolun en özel rekabetlerinden biridir.


Aynı Kökten Beslenen İki Kulüp

Dünyada futbolunda sürekli olarak aynı stadyumda oynanan tek derbi olarak bilinen Milano Derbisi, aynı kökten beslenen iki kulübü karşı karşıya getirir.

Zira uzun yıllardır ezeli rakipler olarak adlandırılan AC Milan ve Inter, 13 Aralık 1899’da aynı çatı altında kurulmuştur.

İngiliz Herbert Kilpin ve Alfred Edwards’ın girişimleriyle Milan Kriket ve Futbol Kulübü olarak kurulan kulüp adından da anlaşıldığı üzere iki ana branşta faaliyet göstermiştir.

Buna karşın kulüp çok kısa süre içinde Herbert Kilpin’in önderliğindeki futbol branşıyla ünlenerek ulusal başarılar elde etmeye başlamıştır. Kuruluşunun ilk 9 yılında uyum içinde ilerleyen kulüpte, 1908 yılından itibaren ayrılıklar baş göstermiştir.


Ayrılığın temel sebebi olarak kulüpte yabancı futbolcuların varlığı üzerine tartışmalar öne çıkmıştır. Bu tartışmaların sonucunda kulüp ikiye bölünmüş ve Internazionale Milan adından ikinci bir kulüp kurulmuştur.

Inter kuruluşunda yeni kulübün uluslararası yönüne dikkat çekerken ve 9 Mart 1908’deki bildirisinde şu ifadeleri kullanmıştır:


“Bu harika gece bize renklerimizi bahşediyor: yıldızlı bir gecede siyah ve mavi. Bize artık Internazionale denecek. Çünkü biz dünyanın kardeşleriyiz.”

Bu ayrılığın ardından kadrosunda ağırlıklı olarak İtalyan oyunculara yer veren AC Milan ile yabancı oyunculara kapılarını açan Inter, tarihlerinde ilk kez Chiasso Kupası’nda 1908 yılında karşılaşmışlardır. İlk derbinin kazananı AC Milan olurken iki kulüp tarih boyunca 302 kez daha maç yaparak dünya futbol tarihinin en özeli rekabetlerinden birinin tarafları olmuşlardır.


Büyük Yıldızlar Her İki Kulüpte de Oynadılar


Derby della Madonnina tarihinde birçok büyük yıldız her iki kulübün de formasını giydi. Bu isimlerden bazıları, derbinin belirli bir tarafıyla özdeşlemiş olsa da çok özel kimi isimlere ise her iki kulüp de sahip çıktı.

Milano Derbisi’nin iki tarafında da oynayan en özel isimlerden biri Giuseppe Meazza idi. Hali hazırda Inter ile özdeşleşmiş olan oyuncu kulüp için o kadar büyük bir figüre dönüştü ki şu anda bile Inter tarafından maçların yapıldığı stadyumun adı “Giuseppe Meazza” olarak anılmaktadır.

İtalyan golcü, 1927-1940 arasında 348 maçta 241 gol attığı Inter’den ayrılıp 1940-1942 yılları arasında Milan’da forma giymiş; sonrasında ise 1946/47 sezonunda tekrar Inter’e dönmüştür.

Giuseppe Meazza’nın bıraktığı izler her ne kadar eşsiz olsa da iki takım tarihinde Brezilyalı Ronaldo’nun yeri de ayrıdır. 1997-2002’de Inter’de oynayan Ronaldo, 2007/08 sezonunda ise 20 maçlık süreçte AC Milan için sahaya çıkmıştır. Brezilyalı oyuncunun her iki takımdaki formalarının bugün bile iki takımın ortak kullandığı stadyumun müzesinde sergilenmesi, onun ne kadar özel bir isim olduğunu kanıtlamaktadır.

Bu iki oyuncunun yanında Andrea Pirlo, Christian Vieri, Clarence Seedorf, Hernan Crespo, Zlatan Ibrahimovic, Mario Balotelli, Roberto Baggio, Edgar Davids ve Antonio Cassano gibi oyuncular da her iki takımın formalarını giymiştir.

Öte yandan derbi tarihinde iki tarafta da futbolcu olarak bulunan 2 Türk isim de bulunmaktadır. 2001/02 sezonunda AC Milan takımında bulunan Ümit Davala her ne kadar Inter’e transfer olduktan sonra mavi siyahlı ekiple hiç maça çıkamamış olsa da adını bu isimler arasına yazdırmıştır.

Son yıllarda AC Milan’dan Inter’e geçen en sansasyonel oyunculardan biri kabul edilen Hakan Çalhanoğlu ise an itibariyle hala Inter’de kariyerini sürdürmektedir.


Derbi Tarihinde Sayılar


AC Milan ve Inter, İtalya Serie A’da eşit sayıda şampiyonluk kazanmışlardır. Her iki takımın da 19 Serie A şampiyonluğunun yanında daha uluslararası olmakla kendini tanımlayan Inter’in toplam 3 Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuna karşın AC Milan, Avrupa’nın 1 numaralı kupasını 7 kez kazanmıştır.

Derby della Madonnina’da en çok forma giyen oyuncu ise AC Milan’ın efsanevi kaptanı Paolo Maldini’dir. Toplam 56 derbide sahaya çıkan Maldini’yi Inter efsanelerinden Javier Zanetti 47 maçla takip etmektedir. Ayrıca Zanetti, Milano Derbisi’nde en çok oynayan yabancı futbolcu unvanını da taşımaktadır.


Derbi tarihinin en golcüsü ise bir yabancı futbolcudur. Modern dönemlerin en etkileyici golcülerinden olarak gösterilen Andriy Schevchenko, attığı 14 golle derbi tarihine geçmiştir. Onu takip eden ise Inter ile 12 ve AC Milan ile 1 gol atan Giuseppe Meazza’dır.

Derbi tarihinde daha çok galibiyet taraf olarak AC Milan öne çıkmaktadır. Toplam 303 maçın 114’ünü kazanan AC Milan, bu alanda rakibinden öndedir. Buna karşın sadece resmi maçlar baz alındığında ise Inter’in 85 galibiyetle rakibinden üstün olduğu anlaşılmaktadır.

Öte yandan iki takım arasındaki son 10 maçta ise bariz şekilde Inter’in üstünlüğü göze çarpmaktadır. Buna göre Inter bu süreçte 6 galibiyet alırken AC Milan ise rakibini yalnızca 2 kez mağlup edebilmiştir.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page