top of page

Doğum Günleri Zlatan İbrahimovic’i KutluyorYazı: Alper Erdem

Spor tarihindeki ikonik figürlerin birçoğu kendilerine olan güvenleriyle öne çıkmışlardır. Ancak pek az bu yüksek güvenlerini Zlatan Ibrahimovic gibi taşıyabilmişlerdir.

Futbol tarihine gelmiş geçmiş en büyük golcülerden olmasının yanında yaptığı açıklamalar ve kendine has tarzıyla ikon olan Zlatan Ibrahimovic, bugün 41’inci yaş gününü kutluyor.

Dünyanın bütün önemli spor figür ve ajansları oyuncunun doğum günü için tebriklerini iletirken, belki de onu özetleyen kutlamayı ESPN yapıyor:

“Zlatan doğum günlerini kutlamaz. Doğum günleri Zlatan’ı kutlar.”


Sorunları Olan Bir Ailenin Bisiklet Peşindeki Çocuğu


Birçoklarına göre İsveç tarihinin en büyük sporcuları arasında yer alan Zlatan Ibrahimovic, Hırvat bir anne ve Bosna Hersekli bir annenin çocuğu olarak Balkan köklerine sahip.

Çocukluk yıllarında aile içinde yaşanan sorunlardan etkilenen ve bu sebeple zor bir çocukluk yaşayan Ibrahimovic’in o günlerde bu sebeple Emasiyasyon Sendromu (ileri derecede zayıflama) geçirdiği biliniyor.

Ailesinden yeteri kadar ilgi görmediğini ve babasının içine girdiği bunalımdan çıkamadığını otobiyografisinde (Ben Zlatan) anlatan Ibrahimovic, “Babam hiçbir zaman orada değildi. Ben hep kendime baktım. Belki canı yanıyordu. Bunu gerçekten bilmiyorum.” diyordu.

Zlatan Ibrahimovic’in ailesinin içinde bulunduğu durumun başlıca sebebi o dönemde anavatanlarında patlak veren ilk savaştı. Ibrahimovic ailesi savaştan kaçıp İsveç’te sığınmacı olmuşlardı.

Rosengard bölgesinde Türkler, Polonyalılar, Sırplar, Somaliler ve Boşnaklar ile birlikte büyüyen Ibrahimovic, kendi deyimiyle “hayatta kalmak için” hep güçlü durmak zorundaydı. Bu güç gösterilerinden bazıları bisiklet hırsızlığını da içeriyordu.

O günlere ilişkin France Football’a konuşan Zlatan Ibrahimovic, “Gençtim, aptaldım. Hayatta kalmak için bir şeyler yaptım. Bir oraya bir buraya gidiyordum ve bunun için bisiklete ihtiyacım vardı. Bu yüzden kendimi bisiklet çalmaya adadım. En sevdiğim bisikletim benden çalınana kadar bisiklet hırsızlığını bırakmadım. Hayatta kalmak için böyle şeyler yapıyorsun değil mi?” demişti.


Kendini Kanıtlama Arzusu


Zlatan Ibrahimovic, 41’inci yaşında çocukluğunda yaşadığı hayattan çok farklı standartlara sahip. İsveçli yıldız bugün dünyanın en çok bilinen spor figürlerinden biri.

Malmö’de başlayan kariyerinde Ajax, Juventus, Inter, Barcelona, Milan, Paris Saint Germain, Manchester United ve Los Angeles Galaxy formalarını giyen Zlatan Ibrahimovic, gittiği her yerde adından en çok bahsettiren isim olmayı başardı.

Ben Zlatan, kitabında bu isteğini “Tüm dünyaya karşı durmak ve benden şüphe eden herkese gerçekte kim olduğumu göstermek istedim” diyerek açıklayan Zlatan Ibrahimovic, ön plana çıkma arzusunu hiçbir zaman gizlemedi.

Öyle ki Paris Saint Germain ile sözleşme görüşmeleri sırasında “Belki Tour de Eiffel yerine benim heykelimi dikerlerse kalmayı düşünebilirim” diyecek kadar sıra dışıydı.

Bu “yüksek özgüveni” zaman zaman Ibrahimovic’e kibirli ve ukala yakıştırmaları yapılmasına sebep oldu. Üstelik İsveçli yıldız, bu tavrını saha içinde de sürdürdü ve durumu şöyle açıkladı:

“Hep böyle ukala oynamaya çalıştım. Küçüklüğümden beri bende kalan bir şeydi. Herhangi bir zayıflık gösteremezdin.”


Zlatan’dan Başkası Yapamaz


Zlatan Ibrahimovic’in hayatında öyle anlar yaşandı ki, bu anların hikayeleri kamuoyuna yansıdığında ortak kanı “Bunu Zlatan’dan başkası yapamaz” oldu.

İsveç formasıyla İngiltere’ye attığı inanılmaz röveşata golü, kariyerinde onlarcasını attığı akrobatik gollerinin arasında özel bir yere sahipti.

Bununla birlikte 17 yaşında kendisini “deneme” antrenmanına davet eden Arsene Wenger’i reddetmesi ve “Zlatan seçmelere katılmaz” demesi ve sırf onu sevenler maçlarını dev ekranda izleyebilsinler diye Malmö’de bir meydan kiralaması da onun saha dışında da ne kadar kendine özgü olduğunu kanıtlayan durumlardan sadece birkaçıydı.

Tüm bunlara karşın Ibrahimovic, tavrını saha içindeki olağanüstü performansı ve yetenekleriyle daima destekledi ve kendini futbol dünyasına böyle kabul ettirdi.

Kariyerinde kulüp takımlarıyla çıktığı 815 maçta attığı 492 gol, yaptığı 202 asist ve farklı kulüplerde kazandığı 33 kupayla Zlatan Ibrahimovic bir efsane haline geldi.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page