top of page

Erik ten Hag'ın kuralları

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Manchester United, İngiltere Premier Lig’deki son şampiyonluğunu 2012/2013 sezonunda yaşadı.

Geride kalan 9 sezonda İngiltere Premier Lig’de şampiyonluğa ulaşamayan Manchester United, son kupasını 2016/2017’de teknik direktör Jose Mourinho ile UEFA Avrupa Ligi’ni kazanarak aldı.

Tarihinin en başarılı günlerini teknik direktör Sir Alex Ferguson ile yaşayan Manchester United, İskoç teknik direktör ile birlikte 38 kupa kazanma başarısı göstermişti.

Manchester United, İskoç teknik direktör 2013 yazında kulüpteki görevinden ayrıldığında tam 9733 gün sonra takımın başına yeni bir teknik direktör getirmişti.

Sir Alex Ferguson’un ayrılığından sonra sırasıyla David Moyes, Ryan Giggs, Louis van Gaal, Jose Mourinho, Ole Gunnar Solskjaer ve Ralf Rangnick; Manchester United’ın teknik direktörleri olarak görev almışlardı.

Bu listeye 2021 – 2022 sezonunun bitimiyle birlikte Hollandalı teknik direktör Erik ten Hag da eklendi.


Erik ten Hag Yeni Kurallarıyla Geldi


Manchester United yönetiminin, kulübü uzun vadeli başarıya ulaştırması için tercih ettiği Erik ten Hag, İngiltere kariyerindeki ilk günlerini zorluklarla geçiriyor.

Hollandalı teknik direktörün Manchester United ile anlaştığını açıklamasının ardından İngiliz basınında Cristiano Ronaldo’nun durumu tartışılıyordu. Bu tartışmalar, geçtiğimiz günlerde Portekizli yıldızın kulüpten ayrılmak istediğini yönetime iletmesiyle farklı bir boyuta taşındı.

Cristiano Ronaldo’nun durumundaki belirsizliğin yanı sıra kulüpte kendi sistemini kurmaya çalışan Erik ten Hag, bu yönde çalışmalarına da başladı.


İngiliz ve İspanyol medyası, Erik ten Hag’ın ilk günden itibaren Manchester United oyuncuları için bazı kurallar koyduğunu iddia etti.

Buna göre İspanyol Marca gazetesi, Erik ten Hag’ın antrenmanlarda yan pas ve geri pas tercihi kullanan oyunculara karşı müsamaha gösterilmeyeceğini futbolcularla açıkça paylaştığını belirtti.

İngiltere merkezli The Mirror’da yer alan habere göre ise bu durum isimsiz bir kaynaktan şöyle aktardı:


“Oyuncuların bir veya iki dokunuşla ileriye doğru top kullanmasına çok dikkat ediliyor. Bunu yapamayan oyuncular bir iki dakikalığına kenara alınıyor ve yerlerine yenisi geliyor.”Genç Oyuncular Şans Buluyor


Yeni sezonda genç oyuncuları önceki yıllara kıyasla daha fazla kullanmak isteyen Erik ten Hag, kurallarını onların gelişimi için revize etti.

Hollandalı teknik direktörün Manchester United oyuncuları için koyduğu yeni kurallar Marca ve Mirror gazetelerinde şu şekilde sıralandı:


· Oyuncular antrenman sahasında veya maç esnasında negatif beden diliyle iletişim kurmayacak. Özellikle tecrübeli isimler, takım arkadaşlarına karşı kızgınlıklarını bu şekilde göstermeyecekler.


· Soyunma odasında gruplaşmalara izin verilmeyecek. Tüm takım aynı anda aynı yerde birlikte vakit geçirecek.


· Resmi maçlarda kadroyu, antrenman performansları belirleyecek. Oyuncuların maaşları veya şöhretlerine bakılmayacak.


Manchester United kadrosunda bulunan genç oyunculara da şans vermeye hazırlanan Erik ten Hag, eski kulübü Ajax’taki yapının bir benzerini İngiltere’de de kurmak istiyor.

Buna paralel olarak Manchester United antrenmanlarında birçok genç oyuncuya yer veren Hollandalı teknik direktörün, özellikle Zidane Iqbal’den çok etkilendiği belirtiliyor.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page