top of page

FIFA Dünya Kupası Kadroları HazırKatar 2022 FIFA Dünya Kupası, bu hafta sonu başlıyor.


Dünyanın en elit seviyedeki futbolcularından bazıları, ülke milli takımlarıyla birlikte Altın Kupa’yı kazanmanın hayalini kuruyor.


Katar 2022 FIFA Dünya Kupası öncesinde kadrolar belli olurken, gönderdikleri oyuncularla milli takımların kadro iskeletini oluşturan kulüpler öne çıkıyor.


Dünya Kupası’na En Çok Oyuncu Gönderen Kulüp


Tarihte ilk kez kış aylarında ve Orta Doğu coğrafyasında düzenlenecek olan Katar 2022 FIFA Dünya Kupası öncesinde Bayern Münih, 8 farklı milli takıma gönderdiği 17 oyuncuyla dikkat çekiyor.


Bu alanda dünyadaki tüm kulüpleri geride bırakarak zirvede yer alan son Bundesliga şampiyonu, Almanya Milli Futbol Takımı’nın da iskeletini oluşturuyor. Buna göre eski Bayern Münih teknik direktörü Hansi Flick yönetimindeki Almanya’nın kadrosunda Bavyera ekibinden 7 oyuncu bulunuyor.


Almanya’nın ardından son dünya şampiyonu Fransa, 4 Bayern Münihli oyuncuyu kadrosunda bulundurmasıyla öne çıkıyor.


Bayern Münih’in ardından İngiltere Premier League’in son şampiyonu Manchester City, La Liga temsilcisi Barcelona ve ev sahibi Katar’ın en önemli kulüplerinden Al-Sadd’ın 16’şar oyuncuyla kupaya en çok futbolcu gönderen kulüpler olduğu görülüyor.


İngiltere Milli Futbol Takımı’na 5 oyuncu gönderen Manchester City ve İspanya Milli Takımı’na 7 oyuncu yollayan Barcelona bu anlamda Katar’da en fazla sayıda futbolcuyla temsil edilecek Avrupa ülkeleri arasında yerlerini alıyor. Öte yandan Al-Sadd’ın ise FIFA Dünya Kupası’nda yer alacak 16 futbolcusunun 13’ünün Katar Milli Futbol Takımı’nda olması dikkat çekiyor. Bu anlamda Katar, belirli bir kulüpten en çok beslenen milli takım konumunda yer alıyor.


Bu 3 kulübü, Manchester United (14), Real Madrid (13), Chelsea (12) ve Al-Hilal (12) takip ediyor.Premier League Dünya Kupası’na Damga Vurdu


FIFA Dünya Kupası kadrolarında bulunan isimlere, oynadıkları lig bazında bakıldığında ise dünyanın en çok takip edilen ligi olan İngiltere Premier League’in Katar’a en çok oyuncu gönderen organizasyon olduğu görülüyor.


Katar 2022 FIFA Dünya Kupası’nda 136 oyuncuyla yer alan İngiltere Premier League’i, La Liga (83), Bundesliga (76), Serie A (68) ve Ligue 1 (54) takip ediyor. Bu ligleri MLS (35) VE Saudi Pro League (33) takip ediyor.


Çifte Vatandaşların Tercihleri Belirleyici


Katar 2022 FIFA Dünya Kupası’nda birden fazla vatandaşlığı olan futbolcuların yaptıkları tercihler de öne çıkıyor.


Örneğin, Fas Milli Futbol Takımı’nda yer alan tam 14 oyuncunun, başka ülke vatandaşlığı da bulunuyor. Buna karşın bu isimler, tercihlerini Fas’tan yana kullanarak FIFA Dünya Kupası’nda bu ülkenin formasıyla yer almaya hazırlanıyor.


Fas’ın ardından Tunus ve Senegal’de de farklı uyruktan 12’şer oyuncu yer alıyor. Ancak Fas’tan farklı olarak bu iki ülke, kadrolarında Fransız vatandaşlığı da bulunan oyuncuların varlıklarıyla dikkat çekiyor.


Tunus’ta 10, Senegal’de ise 9 oyuncunun Fransa Milli Futbol Takımı’nda da oynamaya uygun oldukları görülüyor.


Bu anlamda Galler, kadrosunda İngiliz pasaportlu 9 oyuncu bulundurmasıyla, Kamerun ise 8 Fransız’a yer vermesiyle bu iki ülkeyi takip ediyor.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page