top of page

Forvetlerin değeri giderek artıyor

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


The Guardian yazarı David James, 2011 yılında kaleme aldığı makalesinde kulüplerin forvet oyuncularına neden daha fazla para ödediklerini sorgulamıştı.

2010/2011 ve 2011/2012 sezonunda Avrupa’da ve özellikle İngiltere Premier Lig’de yapılan transferler arasında en yüksek bonservis bedeli ödenen oyuncuların forvetler olması, David James’in bu konuyu sorgulamasının nedenlerinden biri olarak öne çıktı.

Zira 2010/2011 sezonunda Avrupa’da en çok bonservis bedeli ödenen 5 futbolcunun 4’ü forvet oyuncularıydı. O dönemde Fernando Torres (Chelsea - 58.50 mil. €), Andy Carrol (Liverpool - 41.00 mil. €), David Villa (Barcelona - 40.00 mil. €) ve Edin Dzeko (Manchester City - 37.00 mil. €) yeni takımlarına büyük meblağlar karşılığında katılmışlardı.

Bir sonraki sezonda ise Radamel Falcao ve Sergio Agüero gibi isimler, kulüplerin forvet oyuncularına yüksek transfer ücretleri ödemesi geleneğini devam ettirmişlerdi.

O günlerde The Guardian’daki yazısında David James: “Kulüp yönetimleri parayı forvete harcadıklarında sorunların çözüleceğine inanıyorlar. Ancak takımın genel düzeni umurlarında değil. Orta sahada kim topla oynayacak? Savunmadaki zayıflık nasıl giderilecek? Bunlara bakılmıyor.” diyerek bu konuyu bir sorun olarak değerlendirmişti.

2011’de 58 milyon euro’nun “yüksek meblağ” olarak görüldüğü transfer pazarında, geldiğimiz noktada elit seviyedeki herhangi bir forvet oyuncusu için 100 milyon euro’nun üzerinde bonservis bedeli ödenebiliyor olması, bu değerlendirmenin güncel kalmasına yol açtı.Forvetler Milyar Euro Barajını Aşıyorlar


Avrupa transfer piyasasında geride kalan son 5 sezonda forvet oyuncuları için ödenen miktar, Transfermarkt verilerine göre 2 milyar euro’nun üzerine çıktı.

Romelu Lukaku örneğinde görüldüğü üzere tek bir oyuncu için bile farklı kulüpler, farklı dönemlerde her defasında yaklaşık 100 milyon euro üzerinde harcama yapabilecek duruma ulaştılar.

Forvetlerin büyük bedeller karşılığında transfer olmasına başka bir açıdan yaklaşan Latin American Post yazarı Jorge Hernandez, görüşünü şöyle açıklıyor: “Her zaman için yıkmak, inşa etmekten daha kolaydır. Bu sebeple forvet oyuncuları, orta sahada oyunun beyni olanların veya savaşçıların yanında birer kurtarıcı olarak görülüyorlar. Havalı hareketlerle gol atan bu oyuncular her zaman taraftarlara, medyaya ve futbolu yönetenlere daha çekici geliyor.”

Bu görüşü destekleyen Willie Gannon ise Bleacher Report’ta kaleme aldığı yazıda durumu şu şekilde özetledi: “Forvetler her zaman diğer oyunculardan daha pahalıya mal olacak. Çünkü onların görevi gol atmak. İstatistiklere göre gol, size puan kazandırır. Daha fazla puan kazandığınızda kulübün çarkları döner. Bu size kupaları, başarıyı ve en nihayetinde ürünlerden elde edilen yüksek gelirleri getirir.”


2022/2023 Sezonu Öncesinde Son Durum


Mali olarak Avrupa’nın en güçlü kulüpleri olarak gösterilen İngiltere Premier Lig takımları, en pahalı forvet transferleri listesinin ilk 6 sırasında 5 takımla yer aldılar.

Buna göre 2022/2023 yaz transfer döneminin en pahalı forvet transferini Darwin Nunez için 75 milyon euro harcama yaparak Liverpool gerçekleştirdi. Onları, 60 milyon euro bedelle Erling Haaland’ı kadrosuna katan Manchester City ve Richarlison için 58 milyon euro ödeyen Tottenham takip etti.

Diğer Londra temsilcileri Arsenal ve Chelsea ise sırasıyla Gabriel Jesus ve Raheem Sterling’e toplamda yaklaşık 109 milyon euro ödediler.

2022/2023 transfer döneminde şu ana kadar forvet oyuncularına toplamda 800 milyon euro’ya yakın bonservis harcaması yapılırken bu rakamın, transfer sezonunun bitmesiyle birlikte 1 milyar euro’ya ulaşması bekleniyor.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page