top of page

Futbol, Stil ve İstatistikYazan: Alper Erdem


2022 yılında büyük bir oy birliği ile Ballon d’Or ödülünü kazanan Karim Benzema, geçtiğimiz sezon Real Madrid formasıyla hem UEFA Şampiyonlar Ligi’ni hem de La Liga’yı kazanmıştı.

2021/22 sezonunda 9 numaralı beyaz formasıyla çıktığı 46 maçta 44 gol atıp 15 asist yapan Fransız yıldız, tüm bunların ötesinde oyuna yaptığı katkıyla dikkat çekmişti.

Karim Benzema, ödülü kazandıktan sonra France Football’a yaptığı açıklamalarda oyuna dair ilgi çekici açıklamalar yaptı. Fransız yıldız, oyunun bugün geldiği durum hakkında eleştirilerini sıralarken sosyal medya etkisini ve değişen koşulların, futbola bakış açısını da değiştirdiğini söyledi:

“Futbolu eskisi gibi tüketmiyoruz. Artık 90 dakika boyunca bir maçı izlemiyoruz. Artık, bir oyuncunun sahada ne yaptığına değil sadece kimin gol attığına bakıyoruz. Bu oyun, sadece istatistiklere baktığımız bir spor haline geldi.”


Stil Sayıların Önündeydi


Futbolda günümüzde teknolojik gelişmelerin de etkisiyle artık hemen hemen tüm değişkenlere dair çeşitli istatistiklere ulaşmak mümkün. Bir futbolcunun ya da takımın yeterliliğini sorgulamak için artık çok daha sıkça başvurulan istatistiklerin, oyunun anlaşılmasına yardımcı olduğu da genel kabul görmüş bir durum.

Öte yandan geçmişte istatistiklerin ve araştırmaların oyunun içine bu kadar dahil olmadığı yıllarda, futbolcuların sahip oldukları oyun stilinin daha çok öne çıktığı görülüyordu. Bugün bile ismi her yaştan futbolsever tarafından ezbere bilinen bazı büyük yıldızların, gol sayılarında bugünün yıldızlarının altında kalmaları ve buna rağmen oyunun ikonlarına dönüşmeleri ise bu durumun en büyük kanıtı.


Onlar Sayılardan Fazlası


La Liga’da yıllar boyunca karşı karşıya mücadele eden ve futbol tarihini değiştiren iki süper yıldız Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo’nun ulaştıkları gol sayıları, tüm futbolcular açısından değerlendirme kriterlerini de değiştirdiği için önemliydi. Öyle ki Portekizli, devam eden kariyerinde sadece kulüp takımlarında şimdiden 700 gol barajını geçerken, Ronaldo’dan 2 yaş küçük olan Arjantinli ise onu hemen ardından takip etti.

2008/09 sezonunda 34 golle gol kralı olan Messi’nin ardından bir sonraki sezonda Ronaldo 40 golle krallık tacını giydi. İkili geri kalan sezonlarda uçuk sayılara ulaşmaya devam etseler de La Liga’da gol krallığı sınırı onlardan önce bu kadar yüksek değildi.


Ronaldo ve Messi’nin sezon ortasında 25 gol attığı ligde, 2006/07 sezonunda Ruud van Nistelrooy bu gol sayısıyla kral olmuştu. Diğer yandan La Liga her zaman önemli golcülere ev sahipliği yapmıştı. Bebeto’nun 29, Romario’nun 30 golle kral olduğu ligde Eto’o’nun 25 golle, Ronaldo Nazario’nun, Raul’un, Christian Vieri’nin 24’er golle bu tacı takması da onların kalitesinden hiçbir şey götürmemişti.

Real Madrid teknik direktörlüğü yaptığı dönemde üst üste 3 UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu kazanarak tarihte bir ilki başaran ve futbol oyununun gördüğü en büyük oyunculardan biri olan Zinedine Zidane’ın ise La Liga’daki gol sayısı sadece 37, asist sayısı ise 51 idi.


Tıpkı Zidane gibi gelmiş geçmiş en büyük orta saha oyuncularından biri kabul edilen Ronaldinho ise Barcelona formasıyla 145 maçta 70 gol – 50 asist kaydetmişti. Bugünden bakıldığında oldukça düşük gözüken bu sayılarla Ballon d’Or kazanmayı başaran Ronaldinho, saha içinde sergiledikleri yeteneklerle bir ikona dönüşmüştü.


Dünyanın Her Yerinden Örnekler Var


İtalya’nın başkenti Roma’nın sahibi olarak anılan Francesco Totti, kariyerinin başından beri tam 24 sene giydiği kulübünün formasıyla toplamda 785 maça çıkmıştı.

Bu maçlarda kendisini takip edenlerin, jübilesinde hıçkırarak ağlamalarına sebep olacak kadar büyük performanslar sergileyen Totti, toplam 307 gol atmıştı.

Totti’nin dönemine göre yüksek olan gol sayısının yanında onun bir dönem Roma’daki takım arkadaşı ve döneminin en özel golcülerinden olan Gabriel Batistuta’nın Serie A’daki gol sayısı ise 318 maçta 183’tü.

Diğer yandan İngiliz futbol tarihinin en büyük golcüsü olarak gösterilen Alan Shearer’ın yaklaşık 689 maçta attığı gol sayısı ise 356’ydı. O zamanlar bir daha geçilemez denilen bu rekor, bizzat Shearer tarafından da kabul edildiği üzere, Erling Haaland tarafından ciddi şekilde tehdit edilmeye başlandı.

Futbolun yeni döneminde her ne kadar yeni jenerasyon yıldızların istatistiklerde kendilerinden önce gelenleri geçeceğine kesin gözüyle bakılsa da Benzema’nın da dediği gibi, futbol sadece istatistiklerle değerlendirilemeyecek kadar çok değişkeni içinde barındıran bir oyun. Bu sebeple oyunun geleceği belki de Fransız yıldızın dediği gibi futbolun istatistiklerden daha fazlası olduğunu anlayan genç oyunculara bağlı:

“Belki gençlerin antrenman yapmasına yardımcı olur, en iyi olmanın aslında gol atmaktan daha fazlası olduğunu anlayan iyi futbolcular olmalarına rehberlik ederim. Günümüz futbolunda genç oyuncuları iyi yetiştiremediğimizi düşünüyorum.”


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page