top of page

Futbolu Yöneten Eski FutbolcularYazı: Alper Erdem


Futbolu, futboldan gelen isimlerin yönetmesi gerektiği tartışması yıllardır özellikle Türkiye’de gündemdeki yerini koruyor.

Dünya futbolunun birçok dev kulübü, bugünlerde sahiplik modeliyle yönetiliyor. Özellikle ABD ve Körfez sermayesinin iyiden iyiye içine girdiği futbolda bu kulüpler, futbol organizasyonlarının başına genellikle eski efsanelerini yahut bilindik bir futbol figürünü getiriyorlar.


Şampiyonlar Efsanelerle Yönetiliyor


Avrupa’nın en büyük futbol organizasyonu olarak kabul edilen UEFA Şampiyonlar Ligi’nde son 10 yılda 5 farklı takım şampiyonluk yaşadı.

Gelenekçi yönetim anlayışıyla Florentino Perez önderliğinde yönetilen Real Madrid, idari kadrosunda birçok büyük efsanesine verdiği görevlerle dikkat çekti.

Geçmişte kulüpte as başkan ve yönetim kurulu başkanı olarak görev yapan Emilio Butragueno, bu isimler arasında en dikkat çekeniydi. Futbolculuk kariyerinin 13 yılını Real Madrid’de geçiren Butragueno gibi, Roberto Carlos ve Iker Casillas da İspanyol ekibinin yönetimlerinde aktif olarak yer aldılar. Ayrıca kulübün en büyük efsanelerinden olan Alfredo Di Stefano ise, yıllardır yürüttüğü Onursal Başkanlık göreviyle Real Madrid’in futboldan gelen yöneticileri arasında prestijli bir konumda bulundu.

Real Madrid’in ezeli rakibi Barcelona’da ise hali hazırda kulübün teknik direktörlüğünü yürüten Xavi Hernandez gibi birçok önemli isim kulübün çeşitli kademelerinde görev yaptı. Barcelona, yıllar boyunca Johan Cruyff’tan bir danışman ve karar verici olarak aktif olarak yararlandı.


Buna ek olarak Barcelona’nın Pep Guardiola ile yakaladığı büyük başarılarda kadroda olan Eric Abidal, kulübün sportif direktörü olarak bir süre görev yaparken Portekizli eski futbolcu Deco ise hali hazırda scout ekibindeki pozisyonunu devam ettiriyor.

ABD’li yatırımcıların çoğunluk hissesine sahip olduğu Liverpool’da yönetim kurulunda yer alan Sir Kenny Daglish ve kulübün temsilciliğini yürüten Michael Owen, Robbie Fowler ve Ian Rush; geçtiğimiz aylarda Todd Boehly’nin mülkiyetine geçen Chelsea’de ise John Terry, Carlo Cudicini ve Claude Makélélé gibi isimler de sahadan yönetim kadrolarına geçen isimler olarak öne çıkıyorlar.


Diğer yandan tüm bu kulüpler arasında Bayern Münih ayrı bir yerde konumlanıyor. Öyle ki kulüp yıllardır efsane futbolcuları tarafından yönetilmeyi bir gelenek haline getirmiş durumda.

Yıllar boyunca Franz Beckenbauer ve Uli Hoeneß tarafından bilfiil yönetilen Bayern Münih’te şu anda kulübün CEO’su olarak Hasan Salihamidzic görev yapıyor. Buna ek olarak kulübün başkanlık koltuğunda ise Oliver Kahn yer alıyor.

Yönetimin en üst kademesindeki bu eski futbolcuların yanında Bixente Lizarazu, Lothar Matthaus, Giovane Elber, Claudio Pizarro ve Stefan Effenberg isimler de Bayern Münih’in temsilcileri olarak dünyanın çeşitli yerlerinde görevlerini yürütüyorlar.


Diğer Avrupa Devlerindeki Efsaneler


Avrupa’nın diğer dev kulüplerinde ise görüntü, son UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonlarından farklı değil. İngiltere Premier League’de şampiyonluğun doğal adaylarından Manchester United’da Sir Alex Ferguson’un kulübün yönetiminde kararlar üzerinde ne denli etkili oldukları biliniyor.

Arsenal’de ise kulübün sportif direktörlüğünü, takımda 2002-2005 yılları arasında futbol oynamış olan Edu Gaspar yürütüyor. Bir diğer Londra temsilcisi olan Tottenham’da ise uzun yıllar İtalya’da futbol oynamış olan Fabio Paratici, sportif direktörlük görevini yürüterek futboldan gelen yönetici olarak öne çıkıyor.

Diğer yandan İngiltere Premier Leageu’in son şampiyonu Manchester City ise 2012 yılından beri sportif organizasyonlarını eski Barcelonalı Txiki Begiristain’ın liderliğinde yürütüyor. Kulüpte ayrıca eski İngiliz futbolcu Brian Marwood’da danışmanlık görevini üstleniyor.

Tıpkı İngiltere’de olduğu gibi İtalya’da da yönetimlerin çeşitli kademelerinde futboldan gelen isimler karar alıcı olarak yer alıyorlar. AC Milan’da sportif direktör Frederic Massara ve teknik danışman Paolo Maldini ile birlikte Franco Baresi’de başkan yardımcısı konumunda bulunuyor.


Juventus’ta ise başkan yardımcılığı görevi 2001-2009 arasında Juventus ile büyük başarılan kazanan Pavel Nedved tarafından yürütülüyor. Inter ise aynı konumda Javier Zanetti gibi bir kulüp efsanesine yer veriyor.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page