top of page

Görüşmelerden İmzaya Transfer AşamalarıFutbolda 2022/2023 sezonu başlarken yaz transfer döneminin bitmesine günler kaldı. Dünyadaki birçok kulüp yeni sezona daha iddialı girebilmek için transfer piyasasında aktif rol oynayarak yeni oyuncularına imza attırdı.

Kulüplerin yeni oyuncularını kadroya katma süreçleri dışarıdan bakıldığında görece kolay gibi gözükse de transferin aslında çok aşamalı bir süreç olduğu biliniyor.


İdeal Bir Transferin Aşamaları


İdeal bir transfer, şu anda dünyanın birçok büyük kulübünün bünyesinde barındırdığı “scouting” departmanlarında başlıyor.


Burada çalışan gözlemciler yıl içinde binlerce futbolcuyu takip edip onlarla ilgili verileri topluyorlar. Oyuncunun özel hayatından, saha içindeki performansına kadar birçok bilginin yer aldığı gözlemci veri tabanı, doğru oyuncuyu bulma konusunda kulüplere yarar sağlıyor.

Teknik direktörün belirlediği eksikliklere yönelik yapılan araştırmalar sonucu veri tabanında bulunan en ideal adaylar öne çıkarılıp kulüp yönetimine iletiliyor.

Bu aşamadan sonra kulüp yönetimleri, transferler için oyuncuların kulüplerine “teklif” sunuyorlar. Bu teklifte bonservis bedelinden ödeme planına kadar birçok ayrıntı yer alıyor. Zaman zaman farklı kulüplerin aynı oyuncuya talip olmaları, teklif sürecini bir açık arttırmaya dahi dönüştürebiliyor.

Oyuncunun bonservisini elinde bulunduran kulüp, yapılan teklifi kabul ettiğinde oyuncusuna kendisine talip olan kulüple görüşmesi için izin veriyor. Çünkü FIFA kuralları gereği bir kulüp, herhangi bir oyuncuyla izinsiz görüşemiyor.

İzin alındıktan sonra ilgili kulüp oyuncuya çoğunlukla maaş ve yaşam standartlarını belirleyen bir teklif yapıyor. Üstelik bu teklif sadece mali konuları da içermiyor. Çoğunlukla teknik direktörlerin de aktif olarak rol aldıkları bu süreçte, oyuncuya yeni kulübündeki misyonu, teknik direktörün onu kullanma şekli, takım içi dinamikler gibi birçok konuda bilgiler veriliyor.


Kıran Kırana Pazarlıklar Yaşanıyor


Transferde en fazla zamanı teklif süreçleri alıyor. Zira hem transferi yapmak isteyen kulüp hem oyuncu tarafı hem de oyuncuyu satacak olan kulüp kendi karını maksimize etmek için uzun pazarlıklar yapıyorlar.

Bu pazarlık sürecinde en büyük rolü ise çoğu kez menajerler oynuyor. Kulüplerin transfer süreçlerinde yetki verdikleri menajerler, 3 tarafla da görüşerek bir orta yol bulmaya çalışıyorlar. Elbette bunu yaparken kendilerine ayrılacak komisyon miktarını da göz ardı etmiyorlar.

İngiltere Futbol Federasyonu tarafından Nisan 2022’de yayımlanan bir rapor, menajerlerin transfer sürecinde ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Raporda, 2 Şubat 2021’den 31 Ocak 2022’ye uzanan dönemde İngiliz kulüplerinin menajerlere toplamda 320 milyon euro ödediği belirtiliyor.


Pazarlık sürecinde futbolcular, kendi hayatları için önemli kararlar vermek durumunda kalıyorlar. Öyle ki sadece maddi şartların iyi olması oyuncular için “çoğu zaman” yeterli olmuyor. Futbolcular bunun yanında kariyerlerini bir ileri noktaya taşıyabilecek kararları da vermeye çalışıyorlar.

Bu noktada bir kez daha devreye giren menajerler, portfolyolarındaki oyuncularla bir yol haritası çıkarmaya çalışıyorlar.

Transferin bizzat içinde olan kulüpler, menajerler ve futbolcular dışında bu süreçten en çok etkilenen diğer iki kesim taraftarlar ve medya olarak öne çıkıyor. Diğer medya kuruluşundan daha önce doğru habere ulaşmaya çalışan haberciler, sosyal medya fenomenleri ve birçok farklı kişi transfer haberini duyurmak için büyük bir rekabete giriyor.

Bunun yanında medyanın verdiği transfer haberleri ve ünlü yorumcuların transfer hakkındaki görüşleri, zaman zaman transferin pazarlık sürecini etkileyebilecek derecede önemli olabiliyor. Çünkü medya böyle anlarda büyük bir algı yaratıp olumlu/olumsuz taraftarların transferlere bakış açısını etkileyebiliyor.

Tüm bu uzun aşamalardan sonra oyuncu için sağlık kontrolleri yapılıyor ve medikal olarak transferde bir engel olup olmadığı inceleniyor. Herhangi bir soruna rastlanmaması halinde ise resmi imzalar atılıp transfer tamamlanıyor.

Bu süreçler her bir oyuncu için tekrar tekrar yaşanıyor. Transfer döneminin kapanmasıyla birlikte ise en başa dönülüyor ve gözlemci ekibi yeni yetenekler keşfetmek için çalışmalara başlıyor.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page