top of page

Güneş: "Türkiye'nin her zaman güçlü bir Eskişehirspor'a ihtiyacı var"

Güncelleme tarihi: 20 Mar 2020

FourFourTwo'ya konuşan Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş "Eskişehir’de birileri birilerine kulübü batırdın diyerek küsüyor. Olan kulübe oluyor" diyerek, yaşanılan sıkıntılara dikkat çekti.

Kaleci mevkinde forma giymiş eski millî futbolcudur.
Şenol Güneş, Teknik Direktör

Üç senedir transfer yasakları ve finansal krizle mücadele etmek zorunda kalan Türk futbolunun köklü kulüplerinden Eskişehirspor'un durumuna Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş kayıtsız kalmadı. "Türk futbolunun her zaman güçlü bir Eskişehirspor'a ihtiyacı var" diyerek, kulübün önemine ve tarihine dikkat çeken tecrübeli teknik adam:

"Trabzon’un sosyo-ekonomik yapısı sebebiyle göç etmek zorunda kalan pek çok kişi memleket özlemine çareyi Trabzonspor’u sahiplenmekte buldu. Hala o sahiplenme devam eder. Ama Eskişehir’de bu yok. Eskişehir’in camia olarak sıkıntısı bu. Eskişehir’in tutuculuğu ve o temiz duyguları devam ediyor, ne olursa olsun sahipleniliyor ama o güç büyümeye yeterli değil.


Sizin ülke arenasında da bir gücünüzün olması lazım!


Hem ekonomik hem de sosyal bir güç. Trabzonspor’un şu anda da kavgaları olsa, İstanbul’da yaşayanlar arasında da tartışmalar her zaman olsa da, Trabzonsporluluk devam eder. Bunu hep sıcak ve enerjik tutuyorlar. Ama Eskişehirspor’da bu yok. Fethi Ağabey (Heper) olsun, Süreyya Özkefe olsun, çok önemli bir oyuncu grubuydu ama orada kaldı. Ne yazık ki bir süre sonra o ruhu kendine mal etmek isteyenler de oldu. Eskişehir’de şu an kriz var. Kim sahip çıkıyor dersen soru işareti. Şu an destek olanları ve genç futbolcuları tebrik etmek lazım ama takım olmak başka camia olmak bambaşka. Bursa’da da bu sıkıntı var. Onlar da daha başarılı olabilir ama olmuyor, onların da destekçileri bu denli yok."

Eskişehirspor, 1968-69
Bir ağacın kökleri yerde ve dalları o denli büyümüş ki aslında, sadece kök beslemiyor dallarından da su ihtiyacını karşılıyor. Fakat bu camialarda bu yok. Sadece köke bağlı yaşayamazsın, yaşarsan saksının içinde kalırsın. Oradan çıkmadıkça büyümez, büyüsen de çatlak verirsin.

Eskişehirspor’un geçmişi var ama orada kaldı. Bugün ise acaba geleceğe kalır mıyım endişesiyle yaşıyor. Destekleyen bir taraftar grubu var ve bir oyuncu grubu geliyor fakat zorlamayla geliyor. Bunun taşınabilmesi ve günün koşullarına uygun hale getirilmesi lazım, o da ne yazık ki yok. Bu sağlanırsa ne kadar büyür bilmiyorum. Az önce dediğim gibi, uluslararası bir takım olmak için o saksıdan çıkmak lazım.


 

Sezon başında 9 puanı silinen Eskişehirspor, altyapı oyuncularıyla mücadele ettiği TFF 1. Lig'de 16 puanla son sırada bulunuyor.


Yazımızın devamını okumak için tıklayınız.


Röportaj: Furkan Alportaklı

Editör: Simge Yazıcı

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page