top of page

Haaland: Acı Çekmek Güzel
Manchester City’nin yeni transferi Erling Haaland, İngiltere’ye gelişi ve onu bekleyen yeni serüven hakkında yorumlarda bulundu.


Premier Lig’de fiziksel mücadelenin üst düzeyde olduğunu ve bu mücadelenin içinde olmaya hazır olduğunu ifade etti.


“Acı çekmek güzel, bunu hissetmek güzel. Bu acıya olduğumu düşünüyorum.”


Gelişime Açık


Pep Guardiola yönetiminde antrenmanlarda yüzde yüzünü veren Norveçli, her konuda gelişme gösterebileceğinin sinyallerini verdi.


“Sanırım her şeyi iyileştirebilirim. "Sol ayağımla zaman zaman şansları kaçırıyorum -geçen hafta sonu yaptım-. Bitiricilikten bahsediyorsak, sol ayağımı, sağ ayağımı, kafa vuruşlarımı geliştirmem gerekiyor. Çok fazla şey var. Oyunun güzel yanı bu, kaç yaşında olursan ol her zaman kendini geliştirebilirsin, tüm potansiyelini ortaya çıkarabilirsin. Belki 10 yıl içinde tüm potansiyelimi ortaya çıkarabilirim.”


"Hala gencim. Hala gelişmeye devam edeceğim ve doğru şekilde gelişmeliyim. Burada gerçekten iyi gelişeceğimi düşünüyorum, bu yüzden buradayım ve aynı zamanda performans sergilemek için buradayım. Geliştirme ve performans arasında iyi bir denge bulacağım.”


“Gol Atma Hissini Tarif Edemem”


Haaland, kendisine iletilen “Gol atma hissini tarif edebilir misin?” sorusuna verdiği cevapla gol atmaya ne kadar hazır olduğunu gösterdi. Bir santrfor olarak gol için yaşayan genç Norveçli, gol atmanın onun için ne kadar değerli olduğunu şu cümlelerle açıkladı:


“Gol atma hissini tarif edemem, gol nasıl olursa olsun içinizde oluşan o his…”


“Daha gençken atabildiğim kadar gol atıyordum ve hala aynı duygu. Bu… ilk golünüzü kutladığınızda, 'Ahh, bunu tekrar yapmalıyım der gibi. Bunu sık sık hissediyorum. “Ah, bunu tekrar yapmayı hayal et”. Ya da örneğin, cumartesi günü hat-trick yaptığınızı ve aman tanrım, bunu önümüzdeki hafta yapmak güzel olurdu' dediğinizi hayal edin. Tarif edemediğim bir duygu. Birçok insan bu hissi bilmiyor.”


Community Shiedl maçında Liverpool karşısında son anlarda kale neredeyse boş olmasına rağmen kaçırdığı pozisyon hakkında;


“Geri dönüp baktığımda o topu oraya nasıl göndermiş olabilirim diye düşünüyorum. Ancak futbol bu, büyük ihtimalle tekrar böyle bir şans kaçıracağım. Bu tip maçların ardından asla iyi uyuyamıyorm. Bu bana bir sonraki maç için motivasyon kaynağı oluyor”


“Bir forvet olarak, oyundayken çok fazla düşünmemenin gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum. Bir sonraki maçıma geçen maçta kaçırdığım şansı düşünerek gireceksem, bu iyi değil. Oyuna aç girmelisiniz. Öncesinde ne olduğu önemli değil. Üç gol atsanız da, sıfır gol atsanız da, bir süredir gol atmadıysanız da fark etmez.”


“Saha dışında çok fazla şey oluyorken zihinsel olarak güçlü olmanız gerektiğini düşünüyorum. Son derece iyi odaklanmalısınız, kafa içinde güçlü olmalısınız çünkü futbolcu olmak kolay değil. Herkes bunun kolay olduğunu düşünüyor."


“Her Saniyesinden Zevk Almak İstiyorum”


“Manchester City’e geldiğin için baskı hissediyor musun?” sorusuna her soruya verdiği gibi içten bir şekilde cevap veren Haaland;


“Evet, elbette baskı var. Premier Lig şampiyonu için oynuyorum, bu yüzden baskı var ama kafamda sahaya olabildiğince gülümseyerek çıkmak ve oyundan zevk almaya çalışmak var. Çünkü hayat hızlı geçiyor ve aniden kariyerim bitebilir. Bunu babamla gördünüz, aniden bitti. Yani bu her dakikasından zevk almaya çalışmakla ilgili çünkü bu işe sahip olduğum ve burada olduğum için gerçekten şanslıyım.”


"Sonuçta sadece futbol oynamaktan zevk almak istiyoruz, çocukluk hayalimizin tadını çıkarmak istiyoruz. Sizin hakkınızda konuşanlar olacaktır, özellikle gol atamazsanız – o zaman konuşma gelir – ama sonunda insanların ne dediğini, ne okuduğunu, insanların sizin hakkınızda ne düşündüğünü seçemezsiniz. Bu sadece yaşamak zorunda olduğun bir şey. Ve evet, bundan biraz zevk alıyorum.”


“Yine de, kafanı dağıtmanın bir yolunu bulmalısınız. Normalde antrenman yaparım ve sonra eve gidip futbol izlerim. Babam çok golf oynar. Bir süredir oynamıyorum ama şimdi başlayacağım, kesin. Çoğunlukla rahatlamak, mümkün olduğunda kafayı boşaltmak, dinlenmek ve bir sonraki adıma hazırlanmak için.”


“Eskiden bunu asla kabul etmezdim ama içimden bir parça, takımım kazandığında ve ben gol atamadığımda bir hayal kırıklığı hissediyor. ““Katkıda bulunmak isterdim. Bu sorumluluğu çok istiyordum.”” Diye düşünüyorum”


“Her An Hazır Olmanız Gerekir”


“9 numara pozisyonunda oynamanın bir sırrı var mı?” sorusuna; yaptığı işi hiç büyütmeden cevap veren Norveçli, şu ifadeleri kullandı:


“Belki de şansın geleceğini bildiğin için hazır olmaktır. Bir sonraki eyleme hazır olmakla ve sonuncuyu düşünmemekle ilgili. Çünkü topu ne zaman alacağınızı asla bilemezsiniz; bir orta, bir çarpma, bir dönen top... Her an hazır olmanız gerekiyor”


"Ekibin iyi işlemesini istiyorsunuz. Bu bir birim gibi ve bu yüzden birbirimizi anlamak, birlikte çok çalışmak, böylece birlikte bir şeyler başarabilmeniz gerçekten önemli. Bir forvet olarak biraz bencil olmalısınız. Ama hiçbir şey beni başka bir oyuncuya boş kaleye pas vermek ve onun gol atmasını sağlamaktan daha mutlu edemez. Hiçbir şey! Bencil olmakla ilgili gerçekten önemli bir şey var. Bunu doğru şekilde yapmalısınız ve çok fazla değil. Doğru durumlarda, evet. Ama çok fazla değil."


Babasının Oğlu


Babası Alf-Inge Haaland’ın da Manchester City forması giymesinin onu etkilediğini söyleyen Haaland, babası ile sürekli diyalog halinde olduklarından bahsetti.


"Burada oynaması ve onun eski kliplerini görmek özel. Ayrıca Premier Lig'de oynadığı düşüncesi de güzel. Zamanlar farklı ama sonuçta burası Premier Lig, burası İngiltere ve burada oynamak benim de hayalimdi."


“Evet, çok fazla futbol konuşuyoruz. O da bir futbol delisi, her türlü maçı izliyor. Liverpool maçından sonra bana sadece 'Neden bu golü atamadın?' dedi. Ben Şampiyonlar Ligi'nde Anfield'da Salzburg ile Liverpool'a karşı oynamadan önce, “Bilgin olsun, ben de gol attım, yani Anfield'da senden daha fazla golüm var.” dedi. Bu biraz eğlenceli.”


“Futbolcu olmak istediğimi çok genç yaşlarda söylediğimi hatırlıyorum. Babam yüzünden kendime erkenden ondan daha iyi olmak istediğimi söyledim.”


"Babam futbolu erkenden kafama soktu ama oynamam konusunda bana herhangi bir baskı yapmadı. Benim seçimimdi. Ama çok açıktı… Ne zaman bir geziden eve gelse bana yeni bir forma getirirdi”


Erling Haaland ,“Kendini City’de nasıl bir konumda görüyorsun?” sorusuna; “Geçen yıldan şampiyon olarak geldik, bu yüzden rakiplerimizin yaptıklarının daha da iyisini yapmalıyız. Önemli maçlarda daha da iyi olmak, Şampiyonlar Ligi ve ayrıca Premier Lig'de her zaman korumak. Bildiğimiz gibi kolay değil. Zor bir lig, pek çok iyi takım var.” cevabını verdi.


"Buraya gelip oyuna kendi tarzımı katmak ve daha da iyi olmak istiyorum."


Guardiola’nın Hedefleri


Son olarak Pep Guardiola’nın kendisinden beklediklerini ve hedeflediği gelişimden bahseden Haaland, kendisini çalışmaya adamış gibi duruyor.


“Antrenmanlarda ne yapılması gerektiği ve her şeyi yüzde 100 yapmak konusunda talepte bulunuyor. Normal bir koşu egzersizi olup olmaması önemli değil, sahada yaptığınız gibi yüzde yüz yapın. Oynarken antrenman yapın. Bu kadar kolay."


Gelişim sürecinden bahseden Haaland;


“Her zaman çok fazla şut çektim. Sonuçta gol atmak işin en eğlenceli yanı. Molde'ye Ole’nin yanına gittiğimde, kafa vuruşlarım hakkında konuşuyordu ve kafa atamadığımı söylüyordu ve ben de 'Lanet olsun, katılıyorum' derdim. Sonra ben, o ve yardımcı antrenör Mark Dempsey, her gün ortalar ve kafa vuruşları yaptık.”


“Premier Lig’de biraz daha fiziksel, daha yüksek tempolu oynayacağımı düşünüyorum. Ve daha fazla baskı. Burası gerçekten fiziksel bir lig ve zor olacak. Ama vücudum hazır ve evet, iyi bir düello her zaman güzeldir."


"Her zaman Premier Lig'i izledim ve her maç kendi hikayesini yazıyor. Oynanacak çok maç, farklı atmosferler var. Tüm hayatım boyunca dışardan izlediğim yerin sonunda içinde olmak…Gerçekten dört gözle bekliyorum.”


“Uyum sağlamaya çalışıyorum. Elbette, farklı yapmanız gereken bazı şeyler var çünkü sonunda takımın mümkün olan en iyi performansı göstermesini istiyorsunuz, bu yüzden teknik direktörünüz size bunu yapmanızı söylerse, bunu yapın, bu kadar basit.”


"Bence iyi olacak çünkü birbirimizi tanıdığımızda -biraz zaman alabilir, görmemiz gerekecek- göreceksiniz, bu oyuncuların seviyesi çok çılgın."


“Sezon öncesi böyledir, sezonu düşünmekten terlemeye başlıyorum. Sonunda başlamak için sabırsızlanıyorum. Bunu dört gözle bekliyorum.”0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page