top of page

İkinci ŞansArjantin, 2022 Dünya Kupası finalinde Fransa karşısına çıkıyor. Tarihindeki 6.finale hazırlanan Arjantin, öncesinde oynadığı 5 finalin ikisinden şampiyon olarak ayrıldı.


Bu final, Arjantin kaptanı Lionel Messi’nin kariyerindeki ikinci Dünya Kupası finali olacak. Kariyerindeki tek eksiği, Altın Kupa’yı, tamamlamak için son Dünya Kupası maçında elinde çok büyük bir şans var.


“Asla Yaklaşamam”


Lionel Messi, birçoklarına göre futbol tarihinin gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu. Ancak kendisi için durum biraz farklı. Onun için, Diego Armando Maradona’dan iyisi yok.


"Bir milyon yıl bile oynasam Maradona'ya asla yaklaşamam. O, gelmiş geçmiş en iyisi."


Bu cümle, Messi tarafından Diego için söylendi. Belki Messi’nin Maradona’yı geçmesi için bu kupaya ihtiyacı yok ama o, bu kupayı bir bireysel mesele haline getirdi.


Geride kalan 6 maçta 5 gol ve 3 asist yapan Lionel, Arjantin’in kalbi konumunda.


1986’da Maradona, tarihin en unutulmaz Dünya Kupalarından bir tanesinin efsanesi olarak Meksika’da kupayı havaya kaldırmıştı. O turnuvada Maradona’nın gösterdiği performans, tarihte eşi benzeri görülmemiş ve görülmesi beklenmeyen bir performanstı.


Maradona, 1986’da Arjantin’in attığı 14 golün 10’una direkt etki etmişti. Kendisinden sonra da bir daha bir Dünya Kupası’nda 10 gol katkısı yapan kimse olmadı.


Lionel ise buna çok yakın. 12 gol atan takımının 8 golünde etkisi var. Lionel Messi, Fransa karşısında kendi standartlarında bir oyun oynarsa futbol tarihine “kazanamadığı hiçbir şey olmayan adam” olarak geçebilir.


Karşısında 2018 Dünya Kupası’nda kendilerini eleyerek şampiyon olan Fransa olan Lionel Messi, kariyerindeki en önemli maçta kariyerindeki en büyük kupayı kazanabilir.0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page