top of page

İngiltere Tarihinin İlk Avrupa Kupasını Kadınlar Kazandıİngiltere milli takımları, yıllardır Avrupa futbolunun en yetenekli oyuncularından bazılarını her dönemde kadrosunda barındırıyordu. Buna karşın İngiliz milli takımları futbolda uzun süredir uluslararası bir başarı kazanamıyorlardı.

Kupasız geçen dönem dün oynanan İngiltere – Almanya Kadınlar Avrupa Şampiyonası Finali ile sona erdi.

İngiltere Kadın Milli Futbol Takımı, katıldığı son 11 turnuvanın 8’inde hedefine ulaşmayı başaran Almanya’yı Ella Toone ve Chloe Kelly’nin attığı gollerle mağlup etti. Bu kupa İngiltere futbol tarihinde, Avrupa şampiyonlarında kazanılan (kadın – erkek) ilk şampiyonluk olarak kayıtlara geçti.


İngiltere Kadın Milli Futbol Takımı Daha Başarılı


Kadın futbolu, tüm dünyada gün geçtikçe daha fazla kişinin ilgi alanına girdi.

2022 Kadınlar Avrupa Şampiyonası final maçında stadyumda 87.192 kişinin olması da bunu kanıtladı. Bu sayı, erkekler Avrupa Şampiyonları da dahil olmak üzere, kupa tarihindeki en yüksek seyirci sayısına ulaşılan karşılaşma olarak kayıtlara geçti.

İngiltere Kadın Milli Futbol Takımı, tarihinde katıldığı Avrupa şampiyonalarında gösterdiği performans ile ülkenin erkek milli takımına kıyasla daha başarılı bir profil çizdi.

Öyle ki Lionesses (İngiltere Kadın Milli Futbol Takımı’na verilen isim), düzenlenen son 13 turnuvanın 9’una katıldı. Bu turnuvaların sadece 3’ünde gruplardan çıkamayan Lionesses, kalan 6 turnuvada ise derece elde etti.

Düzenlenen ilk Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası’nı (1984) ikincilikle bitiren İngiltere Kadın Milli Futbol Takımı, aynı dereceyi 2009’da Finlandiya’da düzenlenen turnuvada da aldı.

1987’de dördüncü olan takım, 1995 ve 2017 turnuvalarında ise yarı finalde elenmişti.

Tarihindeki ilk resmi maçını 1972’de İskoçya karşısında oynayan takım, kurulduğu 1969 yılından itibaren en büyük başarısını ise 2022’de kazandı.

2022 Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası’nda gelen kupa, aynı zamanda İngiltere’nin kadın futbol tarihindeki ilk kupa oldu.


Kupa Yabancı Teknik Direktörle Geldi


İngiltere Kadın Milli Futbol Takımı’nı uzun süre erkek menajerler çalıştırdı. Buna karşın İngiltere Kadınlar Futbol Federasyonu, tarihinde ilk kez 2021 yılında takımı kadın bir teknik direktöre emanet etti.

Her ne kadar daha önce Mo Marley (2017/2018 – 3 maç) ve Hege Riise (2021 – 3 maç) takımın başında sahaya çıkmış olsalar da her iki isim de “geçici menajer” sıfatını taşıyorlardı.

2021’de göreve gelen Sarina Wiegman, İngiltere Kadın Milli Futbol Takımı’nın başına geçen ilk kadın teknik direktör olmasının yanında bu görevi yürüten ilk yabancı teknik direktör de oldu. Öyle ki İngiltere Kadın Milli Futbol Takımı’nı daha önce sadece Britanyalı antrenörler yönetmişti.

Hollandalı teknik direktör, İngiltere’de görev alarak elde ettiği bu ilklere, İngiliz futbol tarihinin ilk Avrupa Şampiyonası şampiyonluğunu da ekledi ve İngiltere’nin tarihi başarılarından birinin altına imza attı.

Sarina Wiegman daha önce Hollanda Kadın Milli Futbol Takımı ile 2017 UEFA Kadınlar Şampiyonası’nı kazanmış ve 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda da ikinci olmuştu.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page