top of page

İdol İsim, FIFA Genel Sekreteri Fatma Samoura ile Türkiye Özel Röportajı

“FUTBOL, TOPLULUKLARI BİRBİRİNE BAĞLAMAK VE SOSYAL DEĞİŞİMİ YÖNLENDİRMEK İÇİN MUAZZAM BİR GÜCE SAHİP”


Röportaj: Ferhat Demirkıyık

Fotoğraflar: Monica Strømdahl
Fatma Samoura, FIFA’nın ilk kadın genel sekreteri. Birleşmiş Milletler’deki çalışmalarıyla milyonlarca insan için fark yaratmayı başaran Samoura, Haziran 2016’dan bu yana futbolun dünya çapındaki en üst düzey yönetim organı FIFA’nın ilk kadın Genel Sekreteri olarak, futbol aracılığı ile dünyayı değiştirmeye yardımcı olmak için görev yapıyor.

BM ile 21 yıla yayılan insani yardım kariyerinde, dünya çapında çeşitli kalkınma ve yardım programlarını başarıyla yöneten Senegalli Fatma Samba Diouf Samoura, bu sürede liderliği ve vizyonu ile hem kadınları hem de gençleri güçlendirmeye, yaşamlarını değiştirmeye ve çevreyi korumaya yardımcı oldu. Sosyo-ekonomik, politik ve güvenlik konularında da önemli bir deneyime sahip olan Samoura, ülkelerin çeşitli sosyo-politik, ekonomik, güvenlik ve insan hakları ile mücadele etmelerine öncülük etti.

2018 yılında Forbes tarafından "Dünya Sporunda En Güçlü Kadın" seçilen Fatma Samoura ile kadın futbolunu, 2022 Dünya Kupası’nı, Covid-19 yardım planını, FIFA’nın ırkçılığa karşı verdiği mücadeleyi ve 2002 Dünya Kupası Türkiye-Senegal Çeyrek Final maçını konuştuk.


FIFA'nın ilk kadın ve Afrikalı genel sekreteri olarak önemli bir görevi başarıyla yürütüyorsun. Bu sana ne hissettiriyor?

Bundan ötürü futbolun geleceği için kesinlikle mutlu ve umutlu hissediyorum. 2016'da FIFA’nın Genel Sekreteri olarak atandığımda yalnızca bir kadının değil, Afrikalı bir kadının daha önce yalnızca Batı Avrupalı erkeklerin sahip olduğu bir görevi üstlendiğini görmenin birçok insanda şok yarattığını düşünüyorum. Ancak, başkanımız Gianni Infantino iyi bir vizyon sahibi ve dört kızıyla dünya nüfusunun yarısının kadın, yani dünyadaki futbol taraftarlarının yarısının kadın olduğunun kesinlikle farkında. Beni FIFA’nın ilk kadın Genel Sekreteri atayarak, dünyaya FIFA’nın değişmekte olduğuna dair güçlü bir sinyal verdi. Bu büyük bir cinsiyet değişikliğinin başlamasına yol açtı ve şimdi FIFA'da komitelerde, FIFA Konseyi'nde, FIFA üyesi futbol federasyonları ve FIFA’nın üst düzey yöneticileri arasında daha fazla cinsiyet çeşitliliği var. Açıkçası ilerleme kaydedilmesi gerekiyor, ancak benim dileğim FIFA'nın kadın liderliğini desteklemede örnek bir öncü olması. Futbolun kadınlara kazandırdığı en büyük aktarılabilir becerilerden birinin liderlik olduğuna inanıyoruz. Kadınların mükemmel liderler olduğuna inanıyorum ve buna FIFA'da önayak olmak istiyoruz.

Kadınlar için önemli bir rol modelsin. FIFA yönetimindeki kadın sayısı da 2016'dan bu yana arttı. Sporda ve üst düzey yöneticilik pozisyonlarındaki kadınlar hakkında ne düşünüyorsun?

Kadın futbolu ve üst düzey liderlik pozisyonlarındaki kadınlar, FIFA'nın desteklemeye ve en yüksek seviyeye yükseltmeye kararlı olduğu konulardır. 2019 Haziran ve Temmuz aylarında Fransa'da gerçekleştirilen FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nın başarısı sayesinde genel olarak kadın futbolu ön plana çıkmıştır. Bu rekabete geri dönüp baktığımızda tek başına istatistikler, kadın futbolunun dünya üzerinde ne kadar geliştiğini ve kadın futbolu için inanılmaz bir geleceğe işaret ediyor. Tüm dünyada 1,12 milyar kişi FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nı TV'de izlerken; 481,5 milyon kişi turnuvayı dijital platformlarda izledi. Maç başına ortalama 17,27 milyon canlı izleyici elde ettik ve bunu 2015'te Kanada'daki turnuvada canlı maçları takip eden 8,39 milyon ile karşılaştırdığınızda, kadın futbolunun popülerliğinin arttığını görebilirsiniz.

FIFA, kadın futboluna ve futboldaki kadınlara güçlü bir şekilde inanmaktadır ve bu nedenle kadın futbolunu sahada ve saha dışında büyütmek adına 2019-2022 yılları için kadın futboluna 1 milyar dolar yatırım yaptık. Geçen yıl, şimdiye kadarki en başarılı FIFA Kadınlar Dünya Kupası ile kadın futboluna yatırım yapmanın meyvelerini görmeye başladık. İlk Küresel Kadın Futbol Sözleşmesi'ne ev sahipliği yaptık ve kadın futbolunu daha da yükseltmek için çeşitli siyasi liderlerin, etkili sosyal insanların ve seçkin küresel figürlerin yer almasından çok memnun kaldık.

FIFA'da var olan ilk Kadın Futbol Departmanımızın liderliğindeki bir dizi girişimle FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nın çığır açan başarısını temel aldık. Son zamanlarda, pandemi sırasında dünyanın dört bir yanındaki üyelerimize hitap etmek için, Kadın Futbol Yöneticileri El Kitabı, FIFA Gelişim Programları Kitapçığı, FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nın (FWWC) Fiziksel Analizi ve FWWC Kulüp Dayanışma Raporu gibi özel eğitim materyallerini dijital olarak kullanıma sunduk. Ayrıca, pandemi başladığından beri Kadın Futbol Departmanımız ile, FIFA üyesi futbol federasyonları ve kadın futbolu paydaşlarıyla bu zor dönemde onları desteklemek için 500'den fazla Zoom görüşmesi gerçekleştirdik.FIFA’nın Covid-19 Yardım Planı kapsamında, bu zorlu dönemde futbolu korumak için üye federasyonlarımızın her birine özellikle kadın futbolu için 500 bin dolar desteği sağlıyoruz.

Ek olarak, FIFA'nın geçtiğimiz Kasım ayında futbolda kadınları korumayı ne kadar ciddiye aldığını göstermek için FIFA Futbol Paydaşları Komitesi (FSC), futbol koçlarının yanı sıra kadın oyuncuların korunmasını güçlendirmek için iki dönüm noktası reformu destekledi. Özellikle annelikle ilgili olarak kadın oyuncular için yeni küresel asgari standartlar oluşturacaklar. Önerilen yeni kurallar bir dizi kilit önlem içermektedir. En az 14 haftalık zorunlu annelik izni, oyuncunun sözleşmeli maaşının en az üçte ikisi ve işe döndüklerinde kulüpler kadın oyuncuları yeniden bütünleştirmeli, yeterli tıbbi ve fiziksel destek sağlamalı ve hiçbir kadın oyuncu hamile kalmanın bir sonucu olarak dezavantajlı duruma düşmemeli. Böylece futbolda kadınlar için daha fazla istihdam koruması sağlanmalıdır. Yeni kurallar, antrenörlerin sözleşmeleri için minimum standartları belirler ve istihdam sözleşmelerinin içeriğine daha fazla açıklık sağlar. (Reformlar, Aralık 2020'de nihai onay için FIFA Konseyine sunuldu.)


FIFA düzeyinde üst düzey liderlik pozisyonlarında bulunan kadınlara gelince, biri Kadın Futbolu, biri İnsan Kaynakları ve Hizmetler ve biri de Eğitim ve İnsan Hakları ile aynı kişi FIFA Vakfı’nın da yöneticisi olmak üzere üç kadın genel müdürümüz olduğunu söylemekten gurur duyuyorum. FIFA Konseyi'nin şu anda 6 kadın üyesi var (her biri bir futbol konfederasyonunu temsil ediyor). Dünya genelindeki FIFA Komitelerinde 39 kadın üyesi ve üye futbol federasyonlarında 16 kadın Genel Sekreter bulunmaktadır. FIFA'da kadın çalışanların yüzdesi şu anda 43'te, erkeklerde ise 57'de, yani arayı kapatıyoruz! Bugün FIFA'da kadınların sesleri çok duyuluyor ve kadınların dünya futbolunun en üst seviyelerinde birçok tartışmaya yön verdiğini ve kilit kararlarda yer aldığını söylemekten gurur duyuyorum.

Kadınları futbolda ve kadın futbolunda ileriye taşımak ve onları çeşitli düzeylerde futbola dahil etmeye teşvik etmek ve ilham vermek için Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarını kullanmaya kararlıyız. Ancak yine de yapacak daha çok işimiz var. Futbolla ilgilenen daha çok kadın görmek istiyorum ve bu amaçla kendi Twitter hesabımı kullanarak birçok ünlü yüzü, genellikle de erkek ve kadın efsaneleri bir araya getirerek, kadınların futboldaki muazzam potansiyeli ve kadınların futboluyla ilgili küresel bir sohbet gerçekleştiriyorum.BM’deki 20 yıllık insani yardım kariyerin seni bugün futboldaki görevine nasıl hazırladı?

FIFA'ya katılmadan önce 21 yıl boyunca Birleşmiş Milletler ile İtalya, Cibuti, Kamerun, Çad, Gine, Nijer, Madagaskar ve Nijerya'da kalkınma ve acil durum ortamlarında çalıştım. Önceki görevlerimde ve özellikle acil durumlarda, büyük sosyo-ekonomik, politik ve güvenlik zorlukları yaşayan ülkelerde hayat kurtaran programlarla çalıştım ve bu da genellikle ölüm kalım senaryolarına yol açtı.

Bu tür durumlarda çalışırken, en çok risk altında olan insanlar için elinizden gelenin en iyisini yapma sorumluluğunuz vardır. Yiyeceklerin, en çok ihtiyaç duyulan malların, hayat kurtarmak veya en savunmasız insanlar için açlık risklerini azaltmak için zamanında varış yerlerine ulaştığından emin olmak istiyorsunuz. Bundan dolayı BM merkezi ile görev istasyonları arasındaki zaman farkı nedeniyle birkaç saat uyuyarak geç saatlere kadar çalışırdım. Bu nedenle, BM kariyerim boyunca, BM acil durum malzemelerinin onlara en çok ihtiyaç duyan kişilere ulaşmasını sağlamak adına insani yardım koridorları için küçük topluluk liderleriyle ve bazen de çocuk askerlerle müzakere ettim. Konvoya saldırılıp saldırılmayacağını bilmeden, mülteci kamplarını ve ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin yerlerini ziyaret etmek için sık sık yoğun eskortlar eşliğinde seyahat ettim.

2007-2008 savaşı sırasında Abeche'de (Doğu Çad) İnsani Yardım Koordinatör Yardımcısı olarak çalışırken, BM personelinin önlerde olduğu birçok acımasız saldırıya uğradık ve birçok genç hayatını kaybetti. Dünyanın bu bölgesinde güvenlik durumu son derece istikrarsızdı, ancak insani yardım çalışanları olarak görevimiz sivilleri korumak ve hayat kurtaran malzemelere erişimlerini sağlamaktı.
Futbol yönetimi ise oldukça farklı; aslında hala pazarlık yapıyorum ama bu defa istekler aynı değil. FIFA’nın 211 üye federasyonlarının her biri farklı sorunlar ve zorluklarla karşı karşıyadır ve bu sorunlara çözüm bulmaya çalışırken, çoğu zaman kültürel açıdan oldukça hassas olabilen BM deneyimimden yararlanıyorum. Örneğin, Batı Avrupa'daki bir futbol federasyonu, Sahraaltı Afrika'dakine benzer bazı zorluklarla karşılaşabilir, ancak bu meselelerin üstesinden gelmenin yolları, o ülkelerin dilsel, dini ve kültürel normlarını dikkate alan farklı yaklaşımlar gerektirir. Birçok futbol federasyonu hala yönetim sorunları ile mücadele ediyor ve burada yine BM deneyimim sayesinde rehberlik sağlamak için tam donanımlıyım.

BM ile FIFA arasındaki en büyük benzerlik, her iki organizasyonun da insanlığın iyiliğine inanması ve bende bunun oluşmasında futbolun önemli bir rol oynayabileceğine inanıyorum. Liberya'daki iç savaş sırasında, savaşın sadece şiddetli yağmur ve futbol için nasıl durduğunu gördüm. Savaşın sona ermesi için yalnızca iki durum olduğunu canlı bir şekilde hatırlıyorum. Etnik kökenleri, inançları veya dilleri ne olursa olsun, futbolun insanları birleştirmede sahip olduğu muazzam güce şahit oldum ve bu eşsiz güç, FIFA Genel Sekreteri rolünü üstlenmeye karar vermemdeki nedenlerden biriydi. Böylece, futbolu dünyanın her yerindeki hayatları iyileştirmek için bir araç olarak kullanarak enerjimi harcayabilirim.


Futbolun birleştirici gücünü ve sosyal değişimi yönlendirmedeki etkisinden bahseder misin?

Futbol, toplulukları birbirine bağlamak ve sosyal değişimi yönlendirmek için muazzam bir güce sahiptir. Şu anda, uluslararası üne sahip futbolculardan oluşan kadromuz FIFA Efsaneleri’nin, Covid-19'un yayılmasını önlemek için çeşitli kısıtlamalar ve sosyal mesafeyi teşvik kampanyaları sırasında halka zihinsel ve fiziksel sağlık hakkında önemli mesajlar iletmek için futbolun pozitifliğini nasıl kullandığını görüyoruz.

George Floyd'un ölümünün ardından, Twitter hesabım aracılığıyla basit bir mesajı vurgulama fırsatını yakaladım. ‘SİYAH YAŞAM ÖNEMLİDİR’ ve ırkçılığın toplumun hiçbir yerinde olmaması gerekir. Buna ek olarak, 40 FIFA Efsanesi, sosyal medyada basit bir siyah tişört içinde şu mesajlardan birinin yer aldığı bir fotoğrafını çekti: StopRacism, StopViolence ve StopDiscrimination.

Gianluigi Buffon (Juventus), Marcel Desailly (FIFA Efsanesi), Didier Drogba (FIFA Efsanesi), Lucy Bronze (İngiltere ve Olympique Lyonnais), Laura Georges (FIFA Efsanesi), Wendie Renard (Fransa ve Olympique Lyonnais) ve Rio Ferdinand (FIFA Efsanesi) gibi oyuncuların yer aldığı bu resimler daha sonra kendi sosyal medya platformlarının yanı sıra, FIFA'nın sosyal medya hesaplarından da yayınlandı. Bu önemli mesajlarla 44 milyon futbolsevere ulaştığımızı söylemekten gurur duyuyorum. Futbolun sosyal değişimi harekete geçirdiğinin kanıtı.FIFA, cinsiyet ayrımcılığı ve ırkçılıkla nasıl mücadele ediyor?

Önceki iki cevabımda da belirttiğim gibi, cinsiyet eşitliği ve ırkçılıkla mücadele FIFA için kilit alanlar. Ana hedeflerimizden biri, dünyanın en popüler sporu olan futbolun çeşitlilik, ayrımcılık karşıtlığı ve saygı konusunda öncülük etmesini sağlamak için hem sportif hem de politik kilit paydaşlarla birlikte çalışmaktır.

FIFA’nın cinsiyet eşitliğini teşvik etme taahhüdü, hedeflerimizden birinin kadın futbolunun gelişimini ve futbol yönetiminin tüm seviyelerine kadınların tam katılımını teşvik etmek olduğu statülerimizde yer almaktadır (Madde 2). FIFA tüzükleri, sporun her yerindeki ve her düzeyindeki yasama organlarının temsili demokrasi ilkelerine uygun olarak oluşturulması gerektiğini ve futboldaki cinsiyet eşitliğinin önemini kabul ettiğini belirtir (Madde 15 ve 23).

FIFA üyeleri olarak üye federasyonlar, tüzüklerinin FIFA'nın ve ilgili konfederasyonlarının tüzükleri, yönetmelikleri, direktifleri ve kararlarına uygun olmasını sağlamalıdır. Bu, kadınlar ve erkekler için fırsat eşitliğine ilişkin gerekli düzenlemelerin kabul edilmesi anlamına gelir.

FIFA’nın özel Kadın Futbol Departmanı, kızların ve genç kadınların spora katılımını teşvik eden ve sporcu olarak onları teknik olarak geliştiren bir dizi program yürütmektedir. FIFA’nın Okullar İçin Futbol Programı, hem aktif hem de çok yönlü insanlar olmak için hem erkek hem de kız öğrenci çocukları geliştirmeyi amaçlamaktadır.

FIFA Vakfı Topluluk Programı, futbolu bir sosyal değişim aracı olarak kullanan ve eğitim, sağlık, barış inşası, mülteciler, liderlik ve cinsiyet eşitliği gibi gençleri etkileyen sosyal sorunları ele alan kuruluşları destekler.

FIFA’nın Forward Programı, üye federasyonları, kadın futboluna yaptığı yatırıma bağlı olarak özel fonlar sunarak gençlik liglerini, kadın liglerini ve milli takımlarını geliştirmeye teşvik ediyor.

Önümüzdeki yıllara yönelik planımızın ayrımcılıkla ilgili parçası, ırkçılık ve insan hakları konusunda temelde önemli iki ayağı içeren Futbolu Gerçekten Küresel Yapmaktır. 2020-2030 vizyonumuz kapsamında bunlar FIFA’nın ırkçılığa karşı mücadele etme ve güzel oyundaki her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırma konusundaki kararlılığını güçlendiriyor.

Tüm FIFA müsabakalarına, yetkili makamlara ayrımcı davranışların ortaya çıkması durumunda maçları doğrudan ele almak için durdurma seçeneği sunan Üç Adım Prosedürü getirdik.2022 FIFA Dünya Kupası ilk kez kışın oynanacak. Futbol taraftarlarını nasıl bir atmosfer bekliyor? Hazırlıklar hangi aşamada?

Katar’da düzenlenecek olan 2022 FIFA Dünya Kupası, olağanüstü bir turnuva olacak. Milyarlarca insan için Katar 2022, Arap dünyasına ilk giriş olacak. Bu nedenle insanların ülkeye ve bölgeye ilişkin algılarını yeniden değerlendirme için altın bir fırsat.

Bu Dünya Kupasının yenilikçi, sürdürülebilir ve dönüştürücü bir FIFA Dünya Kupası olarak hatırlanmasını ve dünyanın her yerinden insanların Orta Doğu'yu ilk kez ziyaret etmek için geldiği ve hayat değiştiren deneyimler yaşadığı bir etkinlik olarak hatırlanmasını istiyoruz.

Katar'da Arap dünyasındaki ülkeler arasında yapılacak FIFA 2021 Arap Kupası ise, yılın aynı döneminde ve FIFA Dünya Kupası ile aynı stadyumlarda gerçekleşecek olup, Katar'ın operasyonel hazırlığı için önemli bir test etkinliği olacak. Eşsiz ve heyecan verici bir turnuva olacak. Arap bölgelerinden 22 milli takımın bir turnuvaya katılacağını göreceğiz. Bu turnuva eminim ki özellikle Ortadoğu ve Arap dünyasındaki milyonlarca futbol taraftarına neşe getirecek.

Katar, benzersiz bir ev sahipliği konsepti sunacak. Modern çağın en etkili FIFA Dünya Kupası. İki stadyum arasındaki en uzak mesafe 75 km olacak. Dinlenme ve antrenman sürelerini en üst düzeye çıkarmak ve seyahatleri en aza indirmek söz konusu olduğunda bu da takımlara sunduğu avantajların ötesinde, aynı zamanda tüm ülkenin büyük bir futbol festivaline dönüşeceği, muhteşem bir atmosfere sahip olacağı ve taraftarların muhtemelen günde birden fazla maça katılabileceği anlamına geliyor.

Taraftarlar, Katar'ın dünyanın önde gelen müzelerini ve geleneksel çarşılarını keşfedebilecek, geleneksel sokak yemekleri veya birçok çağdaş restoranlardan birinde ziyafet çekebilecek ve Fan Zone’dan, plajlardan ve çöl maceralarından en iyi şekilde yararlanabilecekler.

2022 Katar FIFA Dünya Kupası, Katar'da ortalama sıcaklıkların 15 ila 24 ° C arasında değiştiği 21 Kasım - 18 Aralık 2022 tarihleri arasında oynanacak. Üç stadyum (Khalifa International, Al Janoub ve Education City) tamamen çalışır durumda ve hazırlıklar çok iyi ilerliyor. 21 Kasım 2022'de başlayacak olan turnuvadan çok daha önce sekiz stadyumun tamamı tamamlanacak.


FIFA Vakfı, dünya çapında zarar görmüş spor altyapısının yeniden inşasını nasıl destekliyor? Bunun için sosyal sorumluluk projeleri neler?


FIFA Vakfı'nın Kurtarma Programı var. Bu program, doğal afetlerden veya öngörülemeyen olaylardan etkilenen toplulukları altyapının yeniden inşası ile desteklemek için tasarlanmıştır. Fonlar, hasar görmüş veya tahrip olmuş spor altyapısını onarmak için kullanılmaktadır.

Örnek olarak Vanuatu'yu söyleyebiliriz. Vakıf, bu yaz Harold Tropikal Kasırgası’nın adayı birkaç kez vurmasının ardından insanlara ve geçim kaynaklarına büyük zararlar verdikten sonra Kurtarma Programı aracılığıyla Vanuatu'yu destekledi. Başka bir örnek Butan'daki Gelephu eyaleti olabilir. Eyalet sellerden etkilendi ve geçtiğimiz Aralık ayında eğitim alanlarını yeniden inşa etmek için fon aldı.

Belki daha güncel olarak size FIFA'nın küresel Covid-19 salgını sırasında 211 üye federasyonlara ve konfederasyonlara nasıl yardımcı olduğunu söyleyebilirim. Dünyanın geri kalanı gibi, üye federasyonlarımız da hayatın duraklayacağı ve çoğu normal günlük faaliyetlerin askıya alınacağı bir durumu asla hayal etmemişlerdir.Pratik olarak Covid-19, dünyanın dört bir yanındaki üye federasyonlarımızı farklı şekillerde etkiledi. Çoğu durumda antrenmanlar durmak zorunda kaldı, maçlar iptal edildi ve taraftarların stadyumlara girmesine izin verilmedi. Bu durumun etkileri, federasyonların eğitim alanlarını ve sahaları koruyamamaktan, personeline ödeme yapamamaktan, ışıklarını ve kapılarını açık tutmak için programları ve girişimleri kesmeyi düşünmek zorunda kalmalarına kadar uzanıyor.

Bu nedenle, Dünya Sağlık Örgütü'nün Mart ayında yaptığı resmi 'salgın' açıklamasının ardından, FIFA'nın futbolu ve 211 üye federasyonları hepimizin yaşadığı bu yeni ve bozulmuş dünyada korumak için elinden gelen her şeyi yapması gerektiği açıktı.


Bunu yapmak için, FIFA Covid-19 Yardım Planı, üye federasyonlarımız ve altı konfederasyonun salgının kendilerine getirdiği zorlukların üstesinden gelmek için 1,5 milyar dolar tutarında yardım fonu dağıtarak onlara yardımcı olmak için oluşturuldu.

Plan gerçekten çığır açtı ve futbolu koruyup yeniden başlatabilmeleri için her üye federasyona hibe yoluyla 1 milyon dolarlık futbol dayanışmasını eylemde göstermek için tasarlandı. Ek olarak, özellikle kadın futbolu için tahsis edilen ekstra 500 bin dolar alacaklar ve 5 milyon dolara kadar faizsiz kredilere başvurabilecekler. FIFA Covid-19 Yardım Planı, genç futbolun yanı sıra kadın ve erkek profesyonel futbolunun geleceğini korumak için futbol topluluğuna gerekli mali kaynakları da sağlıyor.Bu durum sahada üye federasyonların ve konfederasyonların organizasyonlarını çalışır durumda tutabilecekleri, antrenörlere ve ekiplere fatura ve maaş ödeyebilecekleri, Covid-19 testlerini gerçekleştirebilecekleri ve virüsün yayılmasını sınırlamak için gerekli güvenlik önlemlerini alabilecekleri anlamına geliyor.

FIFA Covid-19 Yardım Planı kullanıma sunulduğundan beri, özellikle FIFA Üye Federasyonlar Bölümü personeli, federasyonlara ve konfederasyonlara yardım fonlarına erişimde yardımcı olmak için çok çalışıyorlar.

FIFA Covid-19 Yardım Planı'nın şu ana kadar yürürlükte olan sonuçları son derece olumlu oldu ve FIFA’nın futbolu koruma konusundaki kararlılığını bu zor dönemde daha da güçlendirdi. Her gün dünyanın dört bir yanından Yardım Planı’nın futbolla ilgilenenlerin hayatlarını nasıl etkilediğine dair haberler alıyoruz.

FIFA Covid-19 Planı, Üye Federasyonlara ve Konfederasyonlara dört destek ayağı sunuyor: Federasyonlar için bir dayanışma hibesi; federasyonlar için bir kadın futbolu hibesi, federasyonlar için krediler ve bir konfederasyon hibesi.

Şimdiye kadar 211 üye federasyonlarımızdan 174'ü Covid-19 Dayanışma Hibesi'ne erişti ve toplamda 86.750.000 dolar dağıttık. 138 üye federasyon, Covid-19 kadın futbol hibemize erişti ve toplamda 69.000.000 dolar dağıttık. Konfederasyonların tümü Covid-19 hibesinin bir parçası olarak toplamda 12.000.000 dolar fon aldı. 8 üye federasyon da 33.000.000 dolar dağıttığımız Covid-19 kredileri için başvurdu.

FIFA Covid-19 Yardım Planı, futbol dünyasına normallik duygusunun geri gelmesine izin verdi, bu zamanlarda herkesle hemfikir olabileceğimizi düşünüyorum. Bu paha biçilemez.


Son olarak Türkiye hakkında konuşmak istiyorum. Milli Takım bildiğiniz üzere 2002 Dünya Kupası'nda 3. olarak büyük bir başarıya imza atmıştı. Önümüzdeki turnuvalar için hem milli takıma hem de Türk taraftarlara bir mesajın var mı?

Şu anda tüm taraftarları, güvenli olduğunda stadyumlarda takımlarını desteklemeye geri dönebilmelerini sağlamak için Türkiye'nin Covid-19 önlemlerine uymaya çağırıyorum.

Türkiye, Dünya Kupası'na ilk kez katıldığımız 2002 FIFA Dünya Kupası çeyrek finalinde Senegal'i eleyen takım oldu. İlhan Mansız’ın uzatmaların 4. dakikasında takımının yarı finalde Brezilya’nın rakibi olması için attığı o gol, bir Senegalli olarak benim için tabii ki üzücü bir futbol anısıydı. Türk taraftarlar için çok sevinçli bir an olduğundan eminim.

FIFA 2022 Dünya Kupası elemelerini dört gözle bekliyorum. Sahada Türkiye’nin tutkusunu ve becerisini görüyorum.

Aynı şekilde, FIFA'nın U17, U20 ve FIFA Kadınlar Dünya Kupası turnuvalarında Türkiye'den daha fazla kadın genç takım görmeyi çok isterim. Umarım tüm Türk taraftarlar, kadın takımlarına destek olarak, FIFA müsabakalarında ülkenizi gururla temsil etmelerini sağlar.0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page