top of page

“Jude Bellingham Tarihin En İyisi Olabilir”Yazı: Alper Erdem


İngiliz futbolunu Bundesliga’da başarıyla temsil eden Jude Bellingham, henüz 19 yaşında olmasına rağmen Avrupa’nın birçok dev kulübünün ilgisini üzerinde hissediyor.

Öyle ki Borussia Dortmund’un yıldız orta sahası içinde şimdiden Liverpool, Real Madrid ve Chelsea gibi kulüplerin transfer yarışına girdiği iddia ediliyor.

Büyük kulüplerin yanında futbol otoritelerinin de takdirini toplayan oyuncu için Alman futbol efsanesi Lothar Matthaus, FourFourTwo UK’ye önemli açıklamalarda bulundu.


“Sorumluluktan Kaçmıyor”


Lothar Matthaus, Ed McCambridge imzalı FourFourTwo röportajında Jude Bellingham hakkında övgü dolu sözler kullandı.

“O sadece 19 yaşında ve çok geç yine de şimdiden ne kadar kaliteli olduğunu istikrarlı bir şekilde gösteriyor. Sorumluluk almaktan kaçmıyor, yaşına göre çok etkileyici bir fiziğe sahip, aynı zamanda çok da zeki. Oyun sırasında topa ne zaman basıp ne zaman müdahale edeceğini veya ne zaman pozisyonunu koruyacağını çok iyi anlıyor. Son topu oynayabiliyor, kafa atabiliyor ve ceza sahası dışından şut çekebiliyor.”

Bu sözlerle oyuncunun yeteneklerini yücelten Lothar Matthaus, röportajının devamında ise Jude Bellingham hakkında bir büyük iddiada bulundu. Buna göre Alman efsane, Jude Bellingham’ın “İngiltere’nin gelmiş geçmiş en büyük orta saha oyuncularından biri” olabileceğini söyledi.


“Milli takımın önemli bir parçası haline geliyor. Bence İngiltere’nin gelmiş geçmiş en iyi orta sahalarından biri olabilir. Ben de oldukça iyi isimlere karşı oynadım ve Jude Bellingham’da da bu potansiyeli görüyorum.”


İngiliz Futbol Tarihi Yıldız Orta Sahalarla Dolu


Lothar Matthaus’un Jude Bellingham’ı İngiliz futbol tarihinin en büyük orta sahalarından biri olarak göstermesine karşın İngiltere adına orta sahada oynamış birçok büyük efsane bulunuyor.

Buna göre orta sahada oynayan ve her yönüyle tarihin en ikonik futbolcularından biri olan David Beckham, Liverpool efsanesi Steven Gerrard ve Chelsea efsanesi Frank Lampard, İngiltere Milli Futbol Takımı’nın en büyük orta sahaları denildiğinde akla gelen ilk isimler olarak dikkat çekiyorlar.

Bu isimlerle birlikte Manchester United’ın Sir Alex Ferguson ile İngiltere Premier Leauge’i domine ettiği yıllarda onun değişmezlerinden olan Paul Scholes da birçoklarına göre tarihin gelmiş geçmiş en özel orta saha oyuncularından biri olarak kabul ediliyor.

Tarihte daha geriye gidildiğinde ise Bryan Robson, Ray Wilkins, David Platt ve Chris Waddle gibi oyuncular öne çıkıyorlar.

Henüz 19 yaşında olan Jude Bellingham’ın bu oyuncularla aynı sınıfa girip, Lothat Matthaus’un iddia ettiği gibi onları geçip geçemeyeceği ise daha şimdiden Ada kamuoyu tarafından da oldukça merak ediliyor.0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page