top of page

Juventus’ta Neler OluyorYazan: Alper Erdem


Dünya futbolu bütün ilgisini Katar’da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası’na vermişken, İtalya’da yaşanan bir gelişme bir anda tüm gözlerin Juventus’un üzerine toplanmasına neden oldu.

İtalya’nın en çok şampiyonluk yaşayan kulübü olan Juventust’ta, 28 Kasım 2022 Pazartesi akşamı, 2012 yılından beri kulübü yöneten Andrea Agnelli ve tüm Yönetim Kurulu üyeleri istifa etti.

İstifa eden Yönetim Kurulu üyeleri arasında kulübün efsanevi futbolcularından olan ve bir süredir Başkan Yardımcısı olarak Juventus’ta bulunan Pavel Nedved ve CEO’luk görevini yürüten Maurizio Arrivabene de yer aldı.


Zorunlu Bir İstifa Mı?


Juventus kulübü bir süredir bağımsız denetçiler tarafından sıkı bir şekilde denetleniyordu. Kulübün pandemi dönemindeki mali durumu, hesap hareketleri ve tüm muhasebe kayıtları bu denetime tabii tutuluyordu.


Art arda gelen istifaların ardından siyah beyazlı kulüpten yapılan açıklama, Andrea Agnelli ve yönetimindeki üyelerin görevi bırakmalarının temelinde bu denetim sürecinin olduğunu ortaya çıkardı.


Juventus yaptığı açıklamada, “Yönetim Kurulu üyeleri, devam eden yasal ve mali süreçlerin hassasiyeti göz önüne alındığında kulübün yeni bir yönetim ile yola devam etmesinin şirketin çıkarına en uygun hamle olduğunu düşündü.” ifadelerine yer verildi.


İtalya’nın en güçlü ailelerinden birine mensup olan Andrea Agnelli, 12 yıllık Juventus başkanlığı döneminde kulübe birçok başarı kazandırarak siyah beyazlı ekibin dönüşümüne liderlik etmişti.


Bu süreçte tamamı üst üste olmak üzere 9 Serie A şampiyonluğu yaşayan Juventus, Kadınlar ve Erkekler futbol takımlarıyla toplamda 29 kupanın sahibi olmuştu.


Tüm bu başarılara karşın kulüp, geçtiğimiz aylarda son eren mali yılın sonunda 254 milyon euro’luk rekor zarar açıklamıştı.


Kulübün böylesine büyük ölçekli zarar açıklaması, Andrea Agnelli ve yönetiminin üzerindeki baskıları da arttırmıştı.


Kritik Aralık 2019-2021


Serie A’da üst üste şampiyonluklar yaşayan ve İtalya’nın son dönemdeki en başarılı kulübü olan Juventus’un böylesine büyük bir borç yükünün altına girmiş olması, beraberinde birçok soruyu getirdi.


Ancak geride bıraktığımız Pazartesi günü İtalyan medyasına yansıyan haberler, bu soruların bir kısmına yanıt oldu. İddialara göre Juventus, pandemi döneminde kağıt üzerinde oyuncularının maaşlarında kesinti yapmasına rağmen maaşların tamamını ‘kayıt dışı’ şekilde ödemeyi sürdürdü.


Bu iddiaları araştıran İtalyan yargı makamları henüz kesin bir kanıt elde edemese de başta ArthurPjanic takası olmak üzere 2019-2021 arası dönemde kulübün transfer hareketliliğinde de soru işaretleri olduğu uzun zamandır İtalya kamuoyunda dillendiriliyor.


Juventus’ta yaşanan bu gelişmeler İtalyan gazetesi La Gazzetta dello Sport’da “deprem” manşetiyle verilirken, Tuttosport ise yaşananları “Juventus’ta Yeni Çağ” diyerek okuyucularına duyurdu.


“Birlik Olmadığınızda Rakipler Size Zarar Verir”


Juventus’taki 12 yıllık döneminin ardından kulüpten ayrılan Andrea Agnelli, personele yazdığı mektupta dikkat çeken ifadeler kullandı.


Andrea Agnelli, “Birlik olmadığınızda, rakiplerin size zarar vermesinin yolu açılır ve bu ölümcül olabilir. O anda, hasarı kontrol altına almak için keskin bir zihne sahip olmalısınız. Kulüp olarak hassas bir dönemle karşı karşıyayız. Birliğimiz kayboldu. Yeni bir ekibe, oynanan bu oyunu alt üst etme fırsatı vererek hep birlikte ayrılmamız daha iyi olacak." ifadelerini kullandı.


Juventus Agnelli Ailesinde Kalmayı Sürdürecek


Andrea Agnelli ve Yönetim Kurulu’nun istifasına karşın Agnelli ailesi hala Juventus’un en büyük hissedarı konumunda. Bu da Andrea Agnelli ayrılsa bile kulübün ailenin elinde kalmayı sürdüreceği anlamına geliyor.


Agnelli ailesi, Andrea Agnelli’den boşalan Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine Gianluca Ferrero’yu getirerek kulübün geleceğini şekillendirmeye ve Juventus’u kriz ikliminden çıkarmaya çalışacak.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page