top of page

Kadınlar FA Kupası 50. Yılını Kutluyorİngiltere, Kadınlar FA Cup turnuvasının 50. yılını kutlarken, geride kalan tüm zorlukları da tekrar hatırlatıyor.


1921 yılında İngiltere Futbol Federasyonu, kadınların futbol oynamalarını uygunsuz olarak değerlendirmiş ve kadınların lige bağlı tüm alanlarda yer almasını yasaklamıştı. Yasaktan önce kadın futbol maçlarını yaklaşık 53 bin kişi takip ediyor ve oyunun popülerliği giderek artıyordu. Bu yasak tam 50 yıl boyunca sürecek ve 1970 yılında federasyon bu yasağı kaldırdığında kadın futbolu, yeni bir evrim geçirdi.


Bir yıl sonra düzenlenen ilk Kadınlar FA Cup finali ile turnuva günümüzde büyük bir başarı ile devam ediyor. İlk yasağın üzerinden geçen 100 yılın ardından, yarın final maçında Arsenal ve Chelsea kupayı kazanmak için mücadele edecek.


1871 yılında ilk finalini oynayan erkeklerin FA Cup maçından yaklaşık 100 yıl sonra kadınlar finalinde ise Southampton ve Stewarton Thistle'yi 4-1 yenerek kupayı alan taraf Southampton olmuş, kaptan Lesley Lloyd ilk kez bu kupayı kaldıran futbolcu olmuştu. Kadın futbolunun gelişiminde öncü oldukları için gurur duyduğunu söyleyen Lloyd, 50 yaş daha genç olup bu dönemde oynamayı çok istediğini ve günümüzde kadın futbolunun başarılı bir noktaya gelmesinin o dönem için bir rüya olduğunu söyledi.


Eski İngiltere kaptanlarından Gill Coultard ise 2001 yılına kadar 25 yıl boyunca profesyonel futbol oynamış ve İngiltere Milli Takımı ile 100 kez sahaya çıkan ilk futbolcu olmuştu. Coultard, o günleri verdiği bir röportajda ise kadın futbolunun eskisine göre çok daha iyi bir noktada olduğunu söylüyor:


''Hepimiz gelecek neslin önünü açtık. Artık bakış açısı değişti ve bunun en önemli nedeni kadınların futbol oynaması için çok daha fazla fırsata sahip olması. Futbol oynadığım dönem, tribünlerden sürekli evlenmem ve sadece çocuk sahibi olmam gerektiğine dair sözler duyardım ve bu performansımı olumsuz yönde etkilerdi. Yaşım ilerledikçe bunun doğru olmadığını gördüm ve umursamadım.''


Wembley Stadyumu'nda oynanacak Arsenal ve Chelsea final maçı saat 17:00'de başlayacak.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page