top of page

Liverpool Rekor Kar Açıklamaya HazırlanıyorManchester United, yıllar boyunca İngiltere Premier League ve UEFA Şampiyonlar Ligi’ndeki başarılarını ekonomik güce çevirmeyi başardı. Bunun bir sonucu olarak Kırmızı Şeytanlar, İngiltere Premier League’in en zengin kulübü olma unvanını uzun yıllar elinde tuttu.

Ancak FourFourTwo UK’den Mark White’ın kaleme aldığı yazı, bu unvanın el değiştirebileceğini gösteriyor. Manchester United’ın unvanını alacağı iddia edilen Liverpool’un önümüzdeki yılın başında rekor bir kar açıklaması bekleniyor.


Liverpool Rekor Kıracak


Yapılan araştırmalara göre Liverpool’un 2021-2022 dönemi için 602 milyon sterlin kar açıklayacağı ön görülüyor. Mark White’ın Off The Pitch sitesinden edindiği verilere göre bu rakamın Liverpool için tarihi bir kar olacağı belirtiliyor.

Bununla birlikte ezeli rakibi Manchester United’dan 21 milyon sterlin daha fazla kazanacak olan Liverpool’un, Premier League’in son şampiyonu Manchester City’nin ise arkasında yer alacağı iddia ediliyor.

Aynı yazıda Manchester City’nin gelirlerinin (özellikle kulübün sahipliğinden ötürü gerçekleştirilen sponsorluk anlaşmalarının) tartışmalı olduğu belirtilse de yine de Manchester’ın mavi yakasının ticari gelirlerde 300 milyon sterlin’i bulabileceği yer alıyor.


Saha İçindeki Başarı Ekonomiye Yansıdı


Her ne kadar İngiltere Premier League’in en çok şampiyon olan 2 takımından biri olsa da Liverpool aslında uzun bir süredir en zenginler listesinde kendine yer bulamıyordu. Buna karşın önce kulübün el değiştirmesi ardından ise özellikle Jürgen Klopp döneminde takımın ligde ve Avrupa’da elde ettiği başarılar, Liverpool’a ekonomik anlamda da kazanç getirdi.

Liverpool gösterdiği performansla birlikte sponsorluk gelirlerini arttırırken aynı zamanda özellikle 2021/22 sezonunda takımın sadece ligde değil, yarıştığı kulvarların hemen hepsinde finale oynaması da gelirleri arttıran bir diğer faktör oldu.

Tüm bunlarla birlikte Liverpool’un önümüzdeki dönemde 2021/22 periyodundaki gibi bir kar açıklaması zor görünüyor. Takımın İngiltere Premier League’de 2022/23 sezonuna kötü girmesi, sezon başında Mohamed Salah’ın uzatılan sözleşmesi ve Darwin Nunez gibi rekor bir transferin kar rakamlarını düşürmesi bekleniyor.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page