top of page

Mbappe Ve Lewandowski Dünya Kupası Formatının Değişmesine Karşı


Kylian Mbappe ve Robert Lewandowski, Globe Soccer Ödülleri'nde FIFA'nın yeni projesini eleştirdi.


Katıldıkları oturumda soruları yanıtlayan yıldız isimler, Dünya Kupası'nın iki yılda bir düzenlenmesi fikrine sıcak bakmadıklarını ve yoğun maç takviminde futbolcuların da dinlenmeye hakkı olduğunu söyledi.


Geçtiğimiz dönemde FIFA'nın Dünya Kupası ile ilgili projesi başta UEFA ve CONMEBOL olmak üzere birçok futbol otoritesi tarafından eleştirildiği gibi futbolcuların büyük bir çoğunluğu da projeye karşı çıkmıştı. Her ne kadar FIFA, 3.3 milyar sterlinlik bir ek gelirin bu projeyle kazanılacağını söylese bile Avrupa Şampiyonası ve Uluslar Ligi gibi turnuvalar yoğun maç takvimini oluşturuyor.


FIFA Gelişim Direktörü Arsene Wenger geçtiğimiz dönem yaptığı açıklamada, eleme maçlarında verilen aralardan dolayı futbolcuların fiziksel ve zihinsel açıdan yorulduklarını söylemiş, 10 eleme maçı yerine bu sayıyı 7'ye düşürüp maçların tek bir ay içinde tamamlanmasıyla oyuncuların ancak bu şekilde daha sağlıklı kalacağını belirtmişti.


Yine o dönem FIFA Başkanı Gianni Infantino, değişime açık olduklarını ve bütün teklifleri değerlendireceklerini söylerken, CONMEBOL ise Dünya Kupası'nın cazibesiyle dört yıllık bir süreci temsil ettiğini ve milyarlarca insanın ilgisini çeken bu turnuvanın iki yıla düşürülmesiyle mevcut standardının düşmesine neden olacağını açıklamıştı.


Kylian Mbappe, turnuvanın dünyanın en iyi rekabeti olduğunu ve iki yılda bir oynanırsa Dünya Kupası'nda oynamanın normalleşeceğini söyledi. Mbappe, insanların kaliteyi,duyguyu ve futbolun güzelliğini görmek istemesi ile birlikte futbolcuların da sağlığına saygı duymaları gerektiğini ifade etti.


33 yaşındaki yıldız isim Robert Lewandowski ise, iki yılda bir düzenlenen turnuvanın oyuncuların performansını da aşağı çekeceğini ve yıl boyunca çok fazla maç programı olduğunu söyledi. Lewandowski, mevcut sistemde bunun imkansız olduğunu ve dinlenmeye hakları olduğunu belirtti.


2022 Katar Dünya Kupası ise 21 Kasım 2022'de başlayacak. Tarihinde ilk kez kışın gerçekleşecek turnuva 18 Aralık 2022'de sona erecek.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page