top of page

Messi 41’inci Kupasını KazandıBirçok futbol otoritesine göre dünyanın gelmiş geçmiş en büyük futbolcuları arasında zirvede gösterilen Lionel Messi, kariyerini Paris Saint Germain formasıyla sürdürüyor.

Dün oynanan maçta Paris Saint Germain ile Nantes karşısında Fransa Süper Kupası finaline çıkan Arjantinli oyuncu, 4 – 0 biten maçta 1 gol atmayı başardı ve son düdükle birlikte kariyerinin 41’inci kupasını kazandı.


3 Farklı Takımla Toplam 41 Kupa


Kariyerinin büyük bir bölümünü Barcelona’da geçiren 7 Ballon d’Or sahibi oyuncu, Katalan kulübünün haricinde yalnızca 2 takımın formasını giydi.

2005’ten beri Arjantin milli takımı için oynayan oyuncu, 2021/2022 sezonu başında ise Paris Saint Germain’e transfer olarak ilk kez Barcelona’dan başka bir kulüp takımında oynamıştı.

2005 – 2021 arasını geçirdiği Barcelona’da bu süre zarfında 35 kupa kazanan Lionel Messi, Arjantin genç milli takımıyla 2005’te U20 Dünya Kupası’nı kazanma başarısını göstermişti. Messi ayrıca ülkesinin milli takımıyla 1 olimpiyat altın madalyası da kazanmıştı.

Arjantin futbolunun Diego Maradona ile birlikte gelmiş geçmiş en büyük futbolcusu olarak gösterilen Lionel Messi, A takımla uluslararası kupa kazanmak için ise 2021/2022 sezonuna kadar beklemişti. Hatırlanacağı üzere Arjantin söz konusu sezonda Copa America’yı kazanmıştı. Bu Messi’nin Arjantin ile A takım düzeyinde kazandığı ilk kupaydı. Bu kupayı yine 2021/2022’de kazanılan CONMEBOL izledi.

Kupa koleksiyonunu Paris Saint Germain’de de genişletmeyi sürdüren 35 yaşındaki Arjantinli oyuncu, geçtiğimiz sezonda takımıyla Ligue 1 şampiyonluğuna ulaşmış ve kariyerinde Barcelona’dan sonra ilk kez bir kulüple kupa kaldırmıştı.

Böylece kariyerinde 40 kez kupa sevinci yaşayan Arjantinli yıldız, Fransa Süper Kupası’nın da kazanılmasının ardından bu sayıyı 41’e çıkardı.

35 yaşındaki oyuncu kariyerinin bitimine kadar 2 kupa daha kazanabilirse tarihin en çok kupa şampiyonluğu yaşayan oyuncusu olarak bir rekorun daha tek başına sahibi olacak.


Rekor Daniel Alves’te


Dünyanın gelmiş geçmiş en çok kupa kazanan futbolcuları listesinde zirvede Brezilyalı sağ bek Dani Alves yer alıyor.

Kariyerinde Barcelona, Juventus, Sevilla ve Paris Saint Germain gibi büyük kulüplerin formalarını giyen Dani Alves, 23’ü Barcelona’da olmak üzere toplamda 42 kupa şampiyonluğu yaşamayı başardı. Brezilyalı sağ bek, 2022/2023 sezonu başında Pumas’a transfer olarak kupa koleksiyonunu genişletmeyi hedefliyor.

Dani Alves’ten sonra 41 kupa kazanan Messi’nin ardından ise yine kariyerlerinin belirli bölümünde Barcelona’da oynayan Andres Iniesta (37), Maxwell (37) ve Pique (36) geliyor.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page