top of page

Oyunun Merkezi 8 Numaralar
Futbolda bazı forma numaraları, oyuncuların kim olduklarını göstermesinin yanında onların mevkisi ve yetenekleri hakkında da fikirler verir.

Örneğin 10 numaralı formayı giyen oyuncular -genellikle- sezon sonunda oynadığı takımın en çok asist yapan isimlerinin başında gelir. 9 numara ise forvet oyuncuları tarafından tercih edilir.

Bununla birlikte orta sahada 6 ve 8 numaralı formaları giyen oyuncular da belirli rollerle özdeşlemiştir. Herhangi bir futbol takımının 6 numarası, forma numarasından bağımsız bir şekilde o takımın en mücadeleci defansif orta saha oyuncusunu tarif etmek için kullanır.

Öte yandan 8 numara ise günümüz futbolunda önemi git gide artan ve İngilizce’de “box-to-box” olarak tanımlanan futbolcuları tanımlar.


8 Numaranın Özellikleri


8 numara, basit tanımıyla bir futbol takımının orta sahasında hem defansif hem de ofansif görevleri olan futbolcuları tanımlamak için kullanılır.

İngilizce’den “box-to-box” olarak tabir edilmesinin sebebi de budur. Çünkü 8 numaralar, 90 dakikalık bir maçın büyük bir bölümü kendi ceza sahası ile rakip ceza sahası arasını kat ederek geçirirler.

Futbolun gelişerek geldiği noktada her futbolcudan oyununun farklı bölgelerinde katkı vermesi beklense de 8 numaralar için bunun bir zorunluluk olduğu söylenebilir.

Bu noktada Profesör Koloğlugil’in 2019 yılında yaptığı bir akademik çalışma, saha içinde 8 numaralı oyunculardan beklenen aksiyonları tespit etmesi için önemliydi. Çalışma, 8 numaraların niteliklerini değerlendirme noktasında bazı maddelerin altını çizmişti. Bunlar;


· İkili mücadelelerde etkinlik


· Hava toplarında etkinlik


· Başarılı müdahale


· Top kapma


· Başarılı hücum aksiyonu


· Şut


· Orta


· Dripling


· Ceza sahası içinde topla buluşma


· İleriye dönük paslar


· Üçüncü bölge pasları


· Ara paslar


Tüm bu özelliklerden hareketle orta sahada oynayan 8 numaralı futbolcuların 3 farklı stili olduğunu savunan Koloğlugil, bunları da “hücumcu-defansif-pasör” olarak sınıflandırmıştı.

Bu çalışmayı destekleyecek biçimde bir 8 numara tanımına yer veren The Coaches Voice oluşumu ise bu mevkiyi şöyle tanımladı: “8 numara merkezde yer alıp, hücumla savunmayı ve takımın sağ tarafıyla sol tarafını bağlamakla görevlidir.”

Bunun da ötesinde bu oyuncuların, stoperlerin arasında kalan ve “half-space” olarak tabir edilen boşluklara ekstra koşular yapmasının ve takımlarının hücumlarına da destek vermelerinin beklendiğinin de altı çizildi.

Öte yandan defansif olarak ise 8 numaraların oyun kurulumunda yer alarak, çoğu zaman geriye gelip savunma oyuncularından aldığı topları, isabetli bir şekilde ikinci ve üçüncü bölgeye aktarmaya çalıştığından bahsedildi.

Bütün bu nitelikleri ve üstlendiği sorumluluklarla birlikte ideal bir 8 numaranın, atletik, hızlı düşünebilen, dayanıklılığı yüksek ve üst düzey tekniğe sahip olması gerektiği ortaya çıktı.


Fark Yaratan Yıldız 8 Numaralar


Modern futbolda kritik bir öneme sahip olan 8 numaralı forma, Avrupa’nın büyük kulüplerinde seçkin oyunculara veriliyor.

Bazı kulüpler taktiksel tercihlerinden dolayı tek 8 numara ile oynamayı tercih ederken özellikle 3’lü orta saha formasyonuyla oynayan kulüpler, merkezde 8 numara özellikleri olan iki oyuncu tercih ediyorlar.

Bunun en net örneklerinden birini futbol tarihinde özel bir yeri olan Pep Guardiola’nın Barcelona takımında görmek mümkün. O takımda 6 numara olarak görev yapan Sergio Busquets’in merkezdeki partnerlerinin, Four Four Two’nun 21. Yüzyılın En İyi 100 Oyuncusu listesinde sırasıyla 3’üncü ve 4’üncü basamakta bulunan ve 8 numara rolleriyle fark yaratan Iniesta ve Xavi olması, kulübün başarılarında önemli paya sahip oldu.

Barcelona’nın en başarılı yıllarında merkezin değişmezleri olan bu iki futbolcu gibi, Real Madrid’in son 9 yılda 5 kez UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazanmasında büyük rol oynayan Toni Kroos ve Luka Modric’in görevleri de benzerdi. Aynı listeden Modric 14, Kroos ise 43’üncü sırada kendine yer bulmuştu.

Liverpool’un efsanelerinden Steven Gerrard ve Chelsea’nin ikonik oyuncularından Frank Lampard da bu mevkinin ve rolün en iyi futbolcularından bazılarıydı.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page