top of page

Pep Guardiola, Manchester City ile 7. yılına hazırlanıyor.
İngiltere Premier Lig ekiplerinden Manchester City, 1 Temmuz 2016 tarihinde teknik direktörlüğe İspanyol menajer Pep Guardiola’yı getirdiğini açıklamıştı.


İlk teknik direktörlük deneyimini, 17 yıl formasını giydiği Barcelona’da 2008 – 2012 yılları arasında yaşayan Pep Guardiola, burada kazandıklarıyla adını elit teknik direktörler sınıfına yazdırmıştı.


Barcelona’dan sonra Almanya Bundesliga’da Bayern Münih’i çalıştıran İspanyol teknik direktör, bundan tam 6 yıl önce Manchester City ile birlikte İngiltere kariyerine başlamıştı.Guardiola Oyunu Değiştirerek İlerledi


Pep Guardiola, 2008’de Barcelona’nın başına geçmeden önce Katalan kulübün masasındaki iki seçenekten biriydi.


Frank Rijkaard’ın ayrılığı sonrasında Jose Mourinho ve Pep Guardiola arasında seçim yapmak durumunda kalan Barcelona yönetimi, efsanevi futbol insanı Johan Cruyff’un etkisiyle Barcelona B takımının başındaki Guardiola’yı tercih etti.


Cruyff daha sonra bu tercihini şu sözlerle açıklamıştı: "Guardiola bana göre dünyanın en iyi teknik direktörlerinden biri. Pep'in, Mourinho'dan daha iyi olması hakkında şüphem yok. Pep'in amacı futbolu geliştirmek ve takımını bir sonraki seviyeye çıkarmak.”


Pep Guardiola, Katalan kulübünde 2008 – 2012 yılları arasında 2’si UEFA Şampiyonlar Ligi olmak üzere 14 kupa kazanarak kulüp tarihine geçti. Kendisine güvenen Johan Cruyff’a olan hayranlığını dile getirmekten hiçbir zaman çekinmeyen Guardiola bunu; “Bazen maçın stresli anlarında Cruyff bu durumda ne yapardı diye düşünürüm.” sözleriyle açıklıyordu.


Bu yıllarda Johan Cruyff’un temellerini attığı “total futbolu” günün şartlarına uyarlayan Pep Guardiola’nın “tiki taka” olarak adlandırılan oyunu, bir fenomen halini alıp dünyada birçok farklı takım tarafından kabul gördü.


İspanyol teknik direktör Barcelona’dan sonra Bayern Münih’in başına geçerek oyun anlayışını da Alman kulübün şartlarıyla evrimleştirdi. Tiki taka anlayışını daha dikine oynatmaya başlayan Pep Guardiola, Almanya’dan 7 kupayla ayrıldı.


Buna karşın Bayern Münih’te UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazanamaması yüzünden eleştirildi. UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak bir yana Pep Guardiola yönetimindeki Bayern Münih, bu turnuvada oynadığı çeyrek final ve yarı finallerde deplasmanlarda galibiyet dahi görememişti.


Bu eleştirilerin özetini, Pep Guardiola Bayern’den ayrıldıktan sonra Almanya’nın önemli spor gazetelerinden Bild yapıyordu: “Guardiola, Bayern’de kendisine sunulan ekonomik yapıyı ve kulübün işleyişini asla tam olarak anlayamadı.”Sınırsız İmkanlarla Dolu Bir Kulüp


Barcelona ve Bayern Münih deneyimlerinden sonra Pep Guardiola’nın yeni adresi Manchester City oldu. 1 Temmuz 2016’da atılan imzayla birlikte Pep Guardiola, elinde sınırsız bir transfer bütçesi ve geniş imkanlar buldu.


İngiltere’ye geldiği ilk sezonda Premier Lig’deki oyun için “Burası ikinci pası kontrol edip hakem kararını beklemeniz gereken bir yer. Yoksa hayatta kalamazsınız. Topu çoğunlukla havada buluyorsunuz, çimde değil. Bu oyun tarzı daha çok belirsizlik içeriyor. Buna ve duran topların etkinliğine alışmamız gerek.” ifadelerini kullanan Guardiola, kısa zamanda Ada futbolunu da etkiledi.


Manchester City’de geride bıraktığı 6 yıl boyunca kulübün imkanlarından sonuna kadar yararlanan Pep Guardiola, kulübe 1.077.410.000 euro transfer harcaması yaptırttı.


Bu harcamanın karşılığında 4 İngiltere Premier Lig, 1 FA Cup, 4 Carabou Cup ve 2 Community Shield kazanan Manchester City, hala kulübün en büyük hedef olarak gördüğü UEFA Şampiyonlar Ligi kupasını müzesine koyamadı.


Buna karşın kulübün prestiji ve Avrupa futbolundaki yeri günden güne arttı. Pep Guardiola, birçok farklı teknik direktöre ilham vererek elindeki geniş imkanlarla oyununu geliştirmeyi sürdürdü.


Öyle ki Pep Guardiola’nın son yıllardaki en büyük rakibi olarak onun karşısına Borussia Dortmund ve Liverpool’un başında çıkan Jürgen Klopp bile en büyük rakibinin hakkını vermekten geri durmuyordu:


“Harika bir takımlar ve yaptıklarına büyük saygı duyuyorum. Bana göre dünyanın en iyi teknik direktörüne sahipler. Tüm bunların bir araya gelmesi onlara karşı oynamayı zorlaştırıyor. Tek tesellim aslında onların da insan olduğunu bilmek!”


Manchester City’de geçirdiği 6 sezonda birçok rekorun altına imza atan İspanyol teknik direktör, 7’nci sezonunda da mutlak hedefi olan UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu kazanmak için başlayacak. Bunu başarıp başaramaması ise iddialara göre İspanyol teknik direktörün 2023 yılında bitecek sözleşmesinin akıbetini belirleyecek.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page