top of page

Pippo Inzaghi Alex Ferguson’a Cevap VerdiPippo Inzaghi, sonunda Sir Alex Ferguson'un "Inzaghi ofsaytta doğmuş." yorumuna cevap verdi.


Pippo Inzaghi, üst düzey kariyeri boyunca son savunma oyuncusunun hemen yanında oynadı ve hep bu şekilde hatırlandı. Öyle ki Sir Alex Ferguson bir keresinde bu durumu, "O delikanlı (Inzaghi) ofsayt çizgisinde doğmuş olmalı.” diyerek yorumlamıştı.


Eski İtalyan forvet, FourFourTwo tarafından bu espriye tepkisinin ne olduğu sorulduğunda bunu iyi niyetli olarak kabul ediyor.


Inzaghi, "Evet, Ferguson'un yorumunu biliyorum. Şükürler olsun ki ofsayt çizgisinin bir metre ötesinde doğdum. Aksi takdirde gollerimin çoğunu atamazdım!" diyor.


"Şaka bir yana, ofsayt çizgisinde oynamak benim tipik özelliğimdi. Avantaj elde etmek istiyordum. Ofsayt çizgisinde saklanıp oradan atak yapmaya çalışırdım. Bunu öğretmek kolay değil, bu doğuştan gelmeli.”


"Sir Alex'in Manchester United'ına karşı birçok kez oynadım ancak bu konuda şahsen hiç konuşmadık. Kariyerim boyunca pek çok övgü ve eleştiri aldım. Onlara alıştım ve beni her iki şekilde de çok fazla rahatsız etmelerine asla izin vermedim. "


Inzaghi kariyeri boyunca Juventus, AC Milan ve İtalya milli takımı gibi takımlarda 680 kez forma giydi ve toplamda 313 gol kaydetti. Bu istatistikler onun ne kadar kaliteli bir forvet olduğunun kanıtıydı.


"Büyük maçlarda gol atamıyorsanız, birileri belirleyici bir forvet olmadığınızı söyleyecek. Tekniğiniz mükemmel değilse, insanlar yeterince becerikli olmadığınızı söyleyecek. 300'den fazla profesyonel gol attım, takıma neler verebileceğimi biliyordum ve futbolda başardıklarımla mutluyum.”


"Eleştirmenler her zaman daha iyi olmam için beni zorladı ve ben hepsinin yanıldığını kanıtladım. Niteliklerimin farkındaydım ve doğru tavırla neler yapabileceğimi biliyordum."


Pippo Inzaghi’nin eleştirmenleri arasında, İtalyan oyuncunun "aslında hiç futbol oynayamayacağını" öne süren Johan Cruyff da vardı. Şimdilerde Reggina’da teknik direktörlük koltuğunda oturan Inzaghi, FFT'ye bu eleştirinin kafasının karıştırdığını ancak buna karşın kırdığı gol rekorunun becerisini kanıtladığını söylüyor.


"Bu yorumu da biliyorum. Cruyff muazzam bir futbolcuydu ama bu yorumla ne demek istediğini tam olarak anlamadım. İnsanların yanından zarif bir şekilde dripling yapan ve ters paslar atan bir forvet oyuncusu olmadığımı her zaman biliyordum. Bununla birlikte nasıl gol atılacağını da biliyordum.”


“Herkesin kendine has becerileri vardır ve gol atmak her forvet için çok önemlidir. Atalanta’daki eski teknik direktörüm Emiliano Mondonico, ‘Inzaghi gollere aşık değil. Goller, Inzaghi'ye aşık.’ demişti. Ben bunu hatırlamayı tercih ediyorum.”

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

תגובות


bottom of page