top of page

Premier League Boxing Day İle Geri Döndü2022 FIFA Dünya Kupası’nın sona ermesiyle ulusal liglerin heyecanı kaldığı yerden tekrar başladı.

Dünyanın en çok takip edilen ligi olma özelliğini taşıyan İngiltere Premier League ise geri dönüş heyecanını Boxing Day ile birleştirdi.

Her sene Christmas zamanına özel olarak düzenlenen Boxing Day fikstürü, İngiltere Premier League’in takımlarını aynı günde sahaya çıkartıyor.


Boxing Day Nedir?


1800’lerde Kraliçe Victoria zamanında ortaya çıkan Boxing Day, Christmas’ın bir gün sonrasında zenginlerin yoksullara hediye verdiği bir gün olarak kutlanmaya başlandı.


Bununla birlikte günümüzde daha çok bir alışveriş günü olarak kutlanan bu gün, İrlanda ve İspanya gibi ülkelerde St. Stephen Günü olarak da biliniyor.


1871 yılından beri Birleşik Krallık’ta ulusal bayram olarak kutlanan günün isminin neden “Boxing Day” olduğuna dair ise birçok farklı görüş var.


Bu görüşlerden bir kısmı günün ismini ünlü İngiliz yazar Charles Dickens’tan aldığını söylerken, Oxford İngilizce Sözlük’te ise 26 Aralık’ı, “hizmetlilerin bir Christmas hediyesi (Christmas Box) almayı bekledikleri gün” olarak tanımlar.


Futbol ve Boxing Day


Boxing Day, 1958’den itibaren İngiltere’nin en büyük futbol ligi olan Premier League’de bir festivale dönüşmüş durumda.


Öyle ki yaklaşık 70 yıldır Premier League kulüpleri, 26 Aralık gününde sahaya çıkıp futbolseverlere gün boyu sürecek bir futbol festivali yaşatıyorlar.


İlk zamanlarda taraftarların deplasman yolculuğu yapmaması adına yerel rekabet içinde oldukları kulüplerle maç yaptıkları Boxing Day, gelişen imkanlarla artık bütün bir lige yayıldı.


Zaman zaman yoğun fikstür nedeniyle teknik direktörlerin eleştirilerine maruz kalıyor olsa da Boxing Day uygulaması 2022/2023 sezonunda da varlığını sürdürdü.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page