top of page

Real Madrid'in kaptanı Karim Benzema.


Real Madrid geçtiğimiz günlerde kulübün 16 yıldır formasını giyen Marcelo ile yollarını ayırdığını açıkladı.

İspanyol ekibiyle geride bıraktığı 16 yılda 545 maça çıkıp 38 gol 103 asist kaydeden Marcelo, 120 yıllık Real Madrid tarihinin en çok kupa kazanan oyuncusu unvanını taşıyordu.

Kariyerinde Real Madrid formasıyla 25’inci kupasını UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunda kaldıran Brezilyalı sol bek, aynı zamanda 2021/2022 sezonunda Real Madrid’in kaptanlığını yaptı.

2022/2023 sezonu öncesinde Marcelo’nun ayrılığıyla birlikte Real Madrid yeni kaptanını duyurdu. Buna göre geçtiğimiz sezon ikinci kaptanlık görevini üstlenen Fransız golcü Karim Benzema, Los Blancos’un 42’nci kaptanı oldu.


Benzema Millenyumdaki Altıncı Kaptan Oldu


21. yüzyıla Fernando Hierro kaptanlığında giren Real Madrid, geride kalan 22 yılda 5 farklı futbolcuya kaptanlık pazubandını teslim etti.

Fernando Hierro’nun ardından kaptanlık Raul Gonzalez’e geçti. Pazubandını ondan devralanlar ise sırasıyla Iker Casillas ve Sergio Ramos olmuştu.

Sergio Ramos’un ayrılığından sonra Brezilyalı sol bek Marcelo kulüpte bu görevi üstlenen isim oldu. Buna karşın Marcelo, Real Madrid’in birinci kaptanı olduğu 2021/2022 sezonunda sadece 17 maça çıktı. Hal böyle olunca Brezilyalı sol bek, en az maça çıkan birinci kaptan olarak kayıtlara geçti.

Marcelo’nun 17 maça çıktığı sezonda 46 karşılaşmada sahada yer alarak kariyerinin en parlak sezonlarından birini geçiren Karim Benzema, bu maçların çoğunluğunda kaptanlık pazubandının sahibiydi.

Geçtiğimiz sezonunun ikinci kaptanı, Marcelo’nun ayrılığından sonra 2000’li yıllardaki 6’ncı Real Madrid kaptanı olarak ilan edildi.Real Madrid Tarihindeki Dördüncü Yabancı Kaptan


Fransız yıldız Karim Benzema, Real Madrid tarihinin 4’üncü yabancı kaptanı oldu.

Kulüp tarihinde kaptanlığın İspanyol oyunculara verilmesi geleneğinin daha önce yalnızca 3 istisnası vardı.

Real Madrid’in ilk yabancı kaptanı, 1901 – 1902 sezonunda pazubandını takan İngiliz oyuncu Arthur Johnson olmuştu. Arthur Johnson’un ardından Meksikalı Federico Revuelto, 1903-1904 aralığında bu unvanı taşımıştı.

Federico Revuelto’nun kaptanlığı 1904’te bırakmasından sonra aradan geçen 117 yılda Real Madrid kaptanlık pazubandını daima İspanyol oyuncular taşıdı. Geride bıraktığımız sezonda Brezilyalı Marcelo, 100 yıla aşkın bu geleneğe son verirken önümüzdeki sezondan itibaren Fransız Karim Benzema, İspanyol ekibinin kaptanı olarak sahaya çıkacak.

Karim Benzema’nın ardından yardımcı kaptanlar Nacho ve Luka Modric olurken, takımın dördüncü kaptanlık görevini ise Dani Carvajal üstlenecek.

Dani Carvajal’in dördüncü kaptan olarak atanmasının ardından ise bir başka Real Madrid geleneği yatıyor. Buna göre Real Madrid, geleneksel olarak kulüpte en uzun süre kalan futbolcuya bu unvanı veriyor.

Kadroda bulunan oyunculardan en uzun süre takımda yer alan isimler olarak Carvajal ve Casemiro öne çıkıyor. Bununla birlikte iki isim arasında İspanyol oyuncunun sadece 1 hafta daha önce sözleşme imzalaması, dördüncü kaptanlık görevinin sağ bek oyuncusuna verilmesinin nedeni olarak gösteriliyor.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page