top of page

Rekor Puanlar Almalarına Rağmen Görevlerine Son Verilen Teknik Direktörler


İsmail Kartal’ın koltuğunun 99 puan almasına rağmen Aziz Yıldırım tarafından tartışılmaya açılması büyük camialarda “başarılı” sayılabilecek sezonların ardından görevine son verilen isimleri akıllara getirdi.


Carlo Ancelotti, Jose Mourinho, Spalletti ve Del Bosque gibi efsanevi isimler camialarının büyük beklentilerinden nasiplerini almışlardı.Manuel Pellegrini (Real Madrid)


2009/10 sezonunda Manuel Pellegrini, La Liga’da sezonu 93 puan ile ikinci bitirmişti. El Clasico’da aldığı 2 yenilgiyle eleştirilen Şilili teknik direktör sezonu kupasız tamamladığı için yerini Jose Mourinho’ya bırakmak zorunda kalmıştı.


Carlo Ancelotti (Real Madrid)


2014/15 sezonunu 92 puan ile La Liga’da ikinci bitiren Carlo Ancelotti yönetimindeki Real Madrid, Şampiyonlar Ligi’nde de yarı finalde Juventus’a elenmişti. Bu sonuçların ardından Real Madrid, tecrübeli İtalyan hocanın görevine son vererek kulübü Rafa Benitez yönetimine teslim etti. Carlo Ancelotti’den görevi devralan Rafa Benitez ise sezon ortasında kovulup yerini Zidane’a bırakacaktı.


Vicente del Bosque (Real Madrid)


Real Madrid’i ayrı ayrı 3 farklı dönemde çalıştırmış olan efsanevi teknik direktör Vicente del Bosque, 2002/03 sezonunda Real Madrid ile aralıksız 4. sezonunu yaşıyordu. Ancak kulübün başına geçen Florentino Perez’in Los Galacticos vizyonu ile uyum sağlayamayan İspanyol teknik direktör, ligde şampiyonluğu kimseye bırakmamasına rağmen sezon sonunda Real Madrid’e veda etmek zorunda kaldı.


Fabio Capello (Real Madrid)


2006/07 sezonunu şampiyon olarak tamamlamasına rağmen Fabio Capello, Real Madrid camiasından umduğu desteği bulamadı. Savunma ağırlıklı futbolu, David Beckham gibi isimlerle yaşadığı tartışmalar ve takımdaki istikrarsız sonuçlar Real Madrid yönetimini harekete geçirdi. Capello görevini Schuster’e devretti.


Jose Mourinho (Chelsea)


2004-2006 arasında üst üste iki kez şampiyon olup Premier League dengelerini alt üst eden Mourinho yönetiminde Chelsea, 2007/08 sezonuna girildiğinde bir önceki sezonu ikinci bitirmenin hayal kırıklığını yaşıyordu. Abramovich ile Mourinho’nun arası da eskisine göre oldukça kötüydü. Rus milyarder, Mourinho’yu Ballack ve Shevchenko’dan performans alamaması ve savunma ağırlıklı taktikleri nedeniyle eleştiriyordu. Chelsea, sezonu 85 puan ile Manchester United’ın arkasında bitirince iç sahadaki yenilmezlik serisine rağmen Mourinho’nun görevine son verildi.


Maurizio Sarri (Napoli)


2017/18 sezonunda Napoli, 28 yıllık şampiyonluk hasretini bitirmeye çok yaklaşmıştı. Mertens’in devleştiği sezonda teknik direktör Maurizio Sarri, ofansif futboluyla Juventus’a meydan okuyordu. Sezonu 91 puan ile bitiren Napoli, kulüp tarihinin en yüksek puanını kazandıran teknik direktörü Sarri ile yollarını ayırıp yerine Ancelotti’yi getirecekti ancak Ancelotti döneminde de ikinciliğin ötesine geçilemeyecekti.


Luciano Spalletti (AS Roma)


AS Roma’nın iki kez başına geçen Luciano Spalletti, Roma’nın akıcı bir futbol felsefesi kazanmasında ve Totti’nin sahte 9 rolünü üstlenerek Altın Ayakkabı almasında büyük rol sahibi olmuştu. 2005-2009 arasında 2 Coppa Italia ve 1 Süper Kupa kazanan Spalletti, ikinciliğine rağmen şampiyon olamamıştı. 2016/17 sezonunda ise şampiyonluk parolasıyla tekrar takımın başına geçen Spalletti, Totti’yi yedek bırakması nedeniyle eleştirildi. 87 puanla tarihi bir sonuç almasına rağmen ligi ikinci bitirince ise istenmeyen adam olarak Roma’dan ayrıldı ve Inter’e imza atmak zorunda kaldı.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page