top of page

Schamdtke’nin Osimhen PişmanlığıJorg Schmadtke, bu yaz Liverpool'un yeni sportif direktörü olmaya hazırlanıyor.


Schmadtke, Bundesliga'da zengin bir deneyime ve oyuncularla düşük maliyetli sözleşmeler imzalama konusunda etkileyici bir sicile sahip. Wout Weghorst, şüphesiz önümüzdeki haftalarda onun en büyük başarılarından biri olarak anılacak. Hollandalı forvet, Schmadtke döneminde Wolfsburg’a gelmiş ve sonrasında kulübüne para kazandırarak Burnley’in yolunu tutmuştu.


Bununla birlikte, Schmadtke’nın bile bugün üzüntü duyduğu bir anlaşma var. Üstelik bu anlaşma, an itibariyle dünyanın en çok rağbet gören forvetlerinden biriyle ilgili.


Victor Osimhen, Ocak 2017'de Nijerya'nın Lagos kentindeki Ultimate Strikers Academy'den Wolfsburg'a katıldığında, genç forvetin alt yaş takımlarında sahip olduklarını gösterebilmek için umudu vardı. Bu, Nijerya akademisi ile ortaklığın bir parçası olan bir anlaşmaydı ve Die Wolfe, ligi sekizinci sırada bitirdikten sonra Avrupa'yı hedefliyordu. Osimhen için gelecek heyecan verici görünüyordu.


Ancak durum pek de öyle olmadı. Wolfsburg, o sezon küme düşme mücadelesi verdi ve son anda Bundesliga’da kaldı. Osimhen ise bu süreçte sadece üç maça ilk 11’de başladı ve 9 kez de yedek kulübesinde yer aldı. Kulüp, korkunç sezonun sonucunda kadroyu elden geçirirken sportif direktör olarak Jorg Schmadtke geldi. Schmadtke, bir gencin böyle bir durumda kullanışsız olacağını düşünerek Osimhen’i kiralık olarak göndermeye karar verdi.


Zulte Waregem ve Club Brugge, Charleroi onu kiralık olarak kadroya katmadan önce Osimhen’i reddettikleri bildirildi. Belçika futbolu, Osimhen'e çok daha uygun görünüyordu. Nijeryalı genç forvet bunun sonucunda 25 maçta 12 gol attı. Bu, genç bir forvet için iyi bir geri dönüştü.


Ancak Charleroi'nin, anlaşmanın bir parçası olarak Osimhen'i 3,5 milyon €'ya satın alma opsiyonu olduğu için Wolfsburg bu kiralama anlaşmasının meyvelerini asla toplayamadı. Charleroi, 3.5 milyon € bedelle onu transfer etmesine karşın Osimhen kulübün formasını bir daha giymedi. Çünkü opsiyonun kullanılmasından günler sonra Belçika kulübü, genç Nijeryalıyı yaklaşık 22.5 milyon €’ya Lille’e sattı.


Wolfsburg, belki de bir jenerasyonun en yetenekli oyuncularından birinin ellerinden kayıp gitmesine izin vermişti.


Schmadtke, Kicker ile yaptığı röportajda "Geriye dönüp bakıldığında iyi bir hamle değildi. Geldiğimde topallıyor ve daireler çizerek koşuyordu. Sahip olduğumuz forvetlerin yeterince iyi olmadığı söylendi. Alınması gereken en önemli ders, bazı transferlerde sabırlı olmanız gerektiğidir.” dedi.


Liverpool’un yeni sportif direktörüne çok sert davranmayalım. Sabır, o zamanlar Wolfsburg'un karşılayabileceği bir şey değildi. Kulüp, ligden düşme tehlikesiyle karşı karşıyaydı ve ilk etapta oynadığı maçlarda hiç gol atamamış olan Osimhen'i transfer eden Schmadtke değildi.

Osimhen, kadroda ona yardım edecek hiçbir Nijeryalı olmadığı için hem fiziksel şartlarla hem de dil bariyeriyle mücadele etti. Hamburg, o sezonun mayıs ayında küme düşme mücadelesinde Wolfsburg'u yendiğinde 18 numara Osimhen, rakibin galibiyet golüne sebep olan bir pozisyonda topu kaptırdığı için ağır şekilde eleştirildi. Kulüpte, onun bu seviye için hazır olmadığına dair ezici bir his vardı. Bunu kendisi de hissediyordu.


Daha sonra Sport1 röportajında, "Wolfsburg'a geldiğimde her şey alıştığımdan farklıydı. Bunu atlatabilecek miyim diye düşündüm. Ancak Nijerya'da kalsaydım, bana Almanya'da verdikleri gibi bir şans verilmeyecekti. Avrupa'daki ilk deneyimimdi, sadece 18 yaşındaydım ama uyum sağlayacak zamanım olmadı.” dedi.


Temiz bir sayfanın her iki taraf için de en iyisi olduğunu söylemek doğru olur. Yine de Schmadtke, Nijeryalı için anlaşmaya 3,5 milyon €’luk opsiyon maddesini dahil ettiği için geriye dönüp biraz pişmanlık duyabilir.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page