top of page

Selçuk Yula Vefatının 9’uncu Yılında Anıldı


Fenerbahçe ve Türk futbolunun efsane isimlerinden Selçuk Yula, 9’uncu ölüm yıldönümünde anıldı.

7 sezon futbol oynadığı Fenerbahçe’nin resmi sitesinden yayımlanan bir mesajla anılan Selçuk Yula için sarı lacivertli kulüp şu ifadeleri kullandı:

“Çubuklumuzla 134 gol atmış, başarıları, duruşu ve Sarı Lacivert sevdası ile kalplerimizde yer edinmiş, büyük kaptan Selçuk Yula’yı saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.”


Penaltıların Ustası


1959 yılında Ankara’da doğan Selçuk Yula, futbol kariyerine de Başkent ekiplerinden Şekerspor’da başladı.

Henüz 20 yaşındayken potansiyeli fark edilen Selçuk Yula, 1979’da Fenerbahçe’ye transfer olarak kariyerinde ilk kez “büyük takımda” oynama fırsatına henüz genç yaşta ulaştı.

Fenerbahçe formasıyla 7 sezon Süper Lig’de oynayan Selçuk Yula, oynadığı 160 lig maçında attığı 64 golle o dönem için Türkiye Süper Lig tarihinin en golcü oyuncularından biri olmayı başardı.

Selçuk Yula son vuruşlardaki ustalığı ve özellikle penaltı atma becerisiyle de Türk futbol tarihinde ayrı bir yere sahip oldu.

Fenerbahçe’nin 1981/1982 sezonunda 16 gol atarak Türkiye Süper Ligi Gol Kralı unvanını kazanan Selçuk Yula, bu unvanı 1982/1983 sezonunda da attığı 19 golle bırakmadı ve Türk futbol tarihinde üst üste iki kez Gol Kralı olan 6 isimden biri oldu.

Fenerbahçe’den ayrılırken kişisel kariyerine 2 Türkiye şampiyonluğu, 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 1 Başbakanlık Kupası ve 1 Federasyon Kupası ekleyen Selçuk Yula, 1986’da Türkiye’yi Avrupa’da temsil etti.


Bir Sezonluk Almanya Macerası

1986 yılında Almanya’nın Blau Weiss Berlin takımında forma giyen Selçuk Yula, Türkiye’deki başarısını yurt dışında sergileyemedi.

O dönem Bundesliga’da oynayan Blau Weiss Berlin ile 11 maçta 2 gol atabilen milli oyuncu, 1987’de Türkiye’ye Sarıyer takımına transfer olarak döndü.

Sarıyer’deki 4 sezonunda 80 maça çıkıp 32 gol 9 asist kaydeden Selçuk Yula, kariyerinin son sezonunu ise Fenerbahçe’nin ezeli rakibi Galatasaray’da geçirdi.

Futbolu 1992’de bırakan Selçuk Yula’nın jübilesi ise eşine az rastlanır bir şekilde 6 yıl sonra 1998’de yapıldı.


Türk Sporu İçin Unutulmazdı

Türk futboluna Şekerspor, Fenerbahçe, Sarıyer ve Galatasaray formalarıyla damga vuran Selçuk Yula, A milli futbol takımının formasını ise 22 kez giydi.

Bu maçlarda 4 gol kaydeden futbolcu 6 Ağustos 2013’te bundan tam 9 yıl önce vefat etti.

Türk sporuna sadece futbolcu olarak değil, spor yorumcusu ve yazarı olarak da hizmet eden Selçuk Yula hala Türkiye’deki tüm futbolseverler tarafından saygıyla anılıyor.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page