top of page

Takım Kaptanlığı Neden Önemlidir?Bir futbol takımında kaleciler haricinde sahaya çıkan tüm oyuncular aynı formaları giyer. Formalar arasındaki tek fark, oyuncuların numaraları ve isimleridir. Buna karşın sadece 1 oyuncu, diğerlerinden farklı olarak koluna bir bant takar.

Bu bant, kendisini takan oyuncuyu, sahadaki 10 takım arkadaşından farklı kılar. Teknik direktörler ve kulüp yönetimleri, bu bandı kulüp veya takım için özel öneme sahip futbolculara verir ve onu kaptan olarak görevlendirirler.


Kaptanın Görevleri Nelerdir


FIFA tarafından yayımlanan Oyunun Kuralları (The Rules of the Game) kitabında, takım kaptanının yalnızca tek bir görevinden bahsedilmektedir.

Bu görev, maç öncesi top ve kale seçimi esnasında takımı temsilen hakemin yanına gitmek ve seçimi takım adına yapmaktır. Bununla beraber olası seri penaltı atışlarında da kaptan yine aynı seçimi yapmakla yükümlüdür.

Buna karşın futbol takımlarında kaptanlarının rolünün bunun çok daha ötesinde olduğu bilinmektedir. Bir kaptandan, takımı saha içi ve saha dışında temsil etmesinin ötesinde teknik direktörünün en büyük yardımcılarından biri olması beklenir.

Takımın düşen motivasyonunu yükseltmek, saha içinde gerginliği kontrol etmek, hakemle kendi takım arkadaşları arasındaki iletişim sürecine dahil olmak gibi birçok görevi gerçekleştirmek kaptanın sorumlulukları arasındadır.


Kaptanlar Nasıl Seçilir


Her kulübün kendi yapısına uygun olarak takım kaptanında olması istenen bazı özellikleri vardır. Yaygın uygulama, kulüpte en uzun süreyi geçiren oyuncuya kaptanlık pazubandının verilmesidir. Ancak bazı durumlarda, bazı özel oyuncular takımda çok az süre geçirmelerine rağmen sahip oldukları liderlik özellikleriyle kaptanlık yapmaya uygun bulunur.

Bunlar arasında soğukkanlılık, idarecilik, kriz yönetimi gibi birçok önemli karakter özelliği gelmektedir. Bunun yanında elbette takım kaptanının, takımda düzenli olarak süre alabilecek yetenekte olması ve profesyonel yaşantısıyla takıma öncülük etmesi beklenmektedir.

Tottenham’da çalıştığı dönemde bir röportajında kaptanlıkla liderliğin aynı olmadığını söyleyen Jose Mourinho: “Aslında lider olmayan birçok kaptanım oldu. Normalde pazubandı bir oyuncunun kaptan olduğunu gösterir ve kaptanlar lider olarak görünür. Ancak çoğu zaman asıl liderler kaptanlar değildir. Gerçek bir kaptan, sizin daha fazla teknik direktörlük yapabilmenizi sağlar. Çünkü saha içinde daha fazla odaklanmanıza imkan tanır.” sözleriyle doğru biçimde seçilen bir kaptanın takımda ne kadar büyük bir fark yaratacağının altını çizmişti.


Tarihin Büyük Kaptanları


Futbol tarihinde kaptan denilince akla gelen birçok farklı isim vardır. İtalya’da Kaptan Baresi ve Maldini, Javier Zannetti, Francesco Totti, Buffon gibi oyuncular kaptanlık yaptıkları kulüplerle özdeşlemiş ve kulüp efsanesi konumuna yükselmişlerdir.

İspanya’da ise Iker Casillas, Carles Puyol, Sergio Ramos gibi oyuncular kaptanlıklarıyla öne çıkmışlardır. Bu isimlerin dışında Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi gibi süper yıldızlar da kariyerlerinin bir bölümünde kaptanlık pazubandını takmış ve hali hazırda tepede olan hiyerarşik konumlarını pazubandıyla desteklemişlerdir.

İngiltere’de ise kaptanlığa yüklenen misyon diğerlerinden daha ötededir. Takım kaptanının birçok şeyden sorumlu olarak görüldüğü İngiltere Premier Lig’de Gary Neville, John Tery, Vincent Kompany, Frank Lampard, Steven Gerrard, Patrick Viera son 20 yılın ikonik kaptanlardan bazılarıdır.

Geçmiş dönemde ise Diego Armando Maradona ve Franz Beckenbauer gibi isimler, futbol sahasında yetenekleriyle olduğu kadar kaptanlık özellikleriyle de takımlarının performanslarını doğrudan etkilemişlerdir.0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page